Warszawy odkrywanie, czyli co warto wiedzieć o polskiej stolicy?

Jest miastem niezwykłym, pełnym kontrastów oraz atrakcji. Warszawa zachwyca, a każdy spacer po jej terenie może się przemienić w wyjątkową lekcję historii. Jak przygotować się do takiej wycieczki? Co warto wiedzieć o tym mieście i jego dziejach?

Warszawa i jej dzieje

Polska stolica leży na terenie Kotliny Warszawskiej, w malowniczej Dolinie Środkowej Wisły. Wiadomo, że na obszarze tym człowiek pojawił się już w epoce kamienia, z kolei ślady archeologiczne wskazują, że stałe osadnictwo zaczęło się tu rozwijać w połowie X wieku. Gród ten dość szybko stał się ważnym ośrodkiem handlowym, a o jego znaczeniu może świadczyć fakt, iż to właśnie Warszawę wybrali sobie mazowieccy książęta na swą główną siedzibę. Miasto po raz pierwszy lokowano w początkach XIV wieku, z kolei w 1408 roku prawa miejskie otrzymała tzw. Nowa Warszawa.

Ważną datą w dziejach Warszawy stał się rok 1526, kiedy to Mazowsze zostało przyłączone do Korony Królestwa Polskiego. Dla miasta oznaczało to znaczny awans polityczny, gdyż dzięki swej lokalizacji stała się ona miejscem sejmów walnych koronnych. W 1596 roku Zygmunt III Waza oficjalnie uczynił z Warszawy stolice Polski, choć już wcześniej miasto to było świadkiem ważnych dla kraju wydarzeń (m. in. pierwszej wolnej elekcji w 1573 roku, kiedy to na króla Polski wybrano Henryka Walezego).

Pomyślny rozwój Warszawy przerwał w połowie XVII wieku najazd szwedzki, co oznaczało liczne szturmy na miasto oraz znaczne straty w jego zabudowie. Gdy nastał pokój, na terenie miasta zaczęły się pojawiać nowe budowle – jeszcze większe i jeszcze bardziej okazałe, niż ich poprzedniczki. Ważnym okresem w dziejach miasta były czasy panowania Jana III Sobieskiego, dzięki któremu do polskiej stolicy zawitali znani artyści i cenieni przedstawiciele sztuki barokowej. Wiele nowych obiektów pojawiło się też na terenie miasta w czasach Sasów, dzięki którym powstała m. in. słynna Oś Saska. O rozwój przestrzenny Warszawy zadbał też ostatni król Polski – Stanisław August Poniatowski. Władca ten zadbał m. in. o Ujazdów i Łazienki, wytyczył też Oś Stanisławowską – ciekawe założenie urbanistyczne, znane z pięknych budowli.

W okresie rozbiorów Warszawa pełniła rolę stolicy autonomicznego Królestwa Polskiego, i choć dla Polaków nie był to łatwy czas, miasto szybko się rozwijało.

W okresie międzywojennym troszczono się i o przemysł, i o polską kulturę, jednak wkrótce dobrą passę przerwał wybuch II wojny światowej.

Już w trakcie kampanii wrześniowej miasto poważnie ucierpiało. W latach okupacji, Warszawa zaczęła pełnić rolę stolicy Generalnego Gubernatorstwa, traktowanego przez Niemców jako ich kolonia, której zasoby oraz mieszkańców można wykorzystywać na potrzeby wojenne III Rzeszy. Największe zniszczenia wiązały się jednak z Powstaniem Warszawskim.

Na mocy decyzji Himmlera, miasto miało zostać zrównane z ziemią. Efekt? Zniszczono 85% zabudowy miasta, 90% jego zabytków oraz niemal wszystkie zakłady przemysłowe.

Lata powojenne były zatem dla polskiej stolicy okresem intensywnej pracy. Rekonstruowano stare zabytki, dbano o nowe inwestycje. Jednym z największych osiągnięć były stworzenie Trasy W-Z, która do dziś odgrywa istotną rolę w panoramie tego miasta.

Dzięki odbudowie zabytków jest też Warszawa ważny ośrodkiem turystycznym, a wycieczki po jej terenie mogą przemienić się w wyjątkową podróż w czasie.


 

Warszawa zwycięzcą, jeśli chodzi o przyciąganie dużych firm.

Warszawa daje wiele możliwości do organizowania spotkań biznesowych. Mocno rozwinięta struktura profesjonalnie przygotowanych hoteli na przyjęcie klienta biznesowego, daje szerokie możliwości organizowania wszystkiego rodzaju konferencji oraz szkoleń w stolicy. Szukaj na stronie – http://www.konferencyjne.pl/sale/miasto_Warszawa/– sal konferencyjnych w Warszawie na spotkania biznesowe. W mieście działa również wiele profesjonalnych organizatorów eventów – http://www.organizatorzyimprez.pl/organizacja-imprez,warszawa.html

 


 

Na co warto zwrócić uwagę podczas takiej wyprawy?

 

Śladami historii przez Warszawę: co warto zobaczyć?

Miejsc, które warto odwiedzić podczas wizyty w Warszawie, jest sporo. By móc lepiej poznać dzieje tego miasta, warto skupić się na tych miejscach, których nazwy najczęściej są wymieniane w podręcznikach do historii. Tereny warszawskiego getta oraz malownicze zakątki Starego Miasta, spacery po Nowym Świecie oraz po Krakowskim Przedmieściu – oto wybrane możliwości, z jakich można skorzystać. Wizyta w Wilanowie oraz spacery po terenie Łazienek Królewskich to kolejne propozycje dla tych, którzy poznawanie warszawskich zabytków chcą połączyć z poszerzaniem swej wiedzy na temat historii. Warto też pamiętać o muzeach, dzięki którym każdy z nas może zdobyć wiele cennych wiadomości na temat tego miasta. Zachwyca Muzeum Powstania Warszawskiego oraz ekspozycja, którą można podziwiać na Zamku Królewskich. Kusi Muzeum Historii Żydów Polskich oraz wystawa urządzona na Pawiaku – więzieniu, które kojarzone jest z tragicznymi losami wielu Warszawiaków w czasie II wojny światowej.

Aby odkryć wszystkie skarby Warszawy, trzeba spędzić na jej terenie przynajmniej kilka dni. W zaplanowaniu takiego pobytu pomaga dobrze rozwinięta baza noclegowa oraz ogromna liczna wydawnictw, dzięki którym poruszanie się po Warszawie stanie się o łatwiejsze. W tym mieście z ciekawymi pamiątkami z dawnych czasów można się spotkać niemal na każdym kroku, a historyczne wycieczki po stolicy każdemu z nas dostarczą niezapomnianych wrażeń.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *