Reportaż idealny na wakacje

Poznawanie nowych miejsc i ludzi to kształcąca przyjemność. Warto o tym pamiętać. Reportaż idealny na wakacje zabierze nas na inspirujące spotkanie z nieznanym.

Rutyna potrafi przytłaczać. Czasem trudno przecież cieszyć się kolejnym dniem, gdy wszystko zdaje się przewidywalne. Wiele może zmienić chwilowa odmiana. To dlatego marzenia, by choć na moment oderwać się od tego, co znane i wyruszyć, gdzieś, gdzie jeszcze nigdy nas nie było, warto spełniać. Poznawanie nowych miejsc i ludzi to kształcąca przyjemność. Powinniśmy o tym pamiętać i próbować wykorzystać każdą szansę na odkrywanie nowego.

POLECANE KSIĄŻKI NA WAKACJE

Jak wiadomo, nie wszyscy będą mogli pozwolić sobie nawet na krótkie wojaże. Rzeczywistość wielokrotnie bowiem stawia zbyt wiele ograniczeń. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na stagnację. Reportaż idealny na wakacje może zabrać nas na inspirujące spotkanie z nieznanym. Wyruszymy dzięki niemu w dowolne miejsce, by na nowo zachwycić się światem. Dziesiątki terenów będą w stanie nas zafrapować, a ludzie, których tam spotkamy, poruszyć swoimi historiami.

Reportaż idealny na wakacje to szansa, by połączyć zalety czytania z korzyściami płynącymi z podróży. Jest to gatunek, który spaja literaturę faktu z beletrystyką. W wolnym czasie i wybranym przez nas miejscu wyruszmy więc na eskapadę, której nie zapomnimy nigdy. W trakcie tej literackiej wyprawy z pewnością ujrzymy bajeczne krajobrazy, ale najważniejsze, że poznamy realia życia innych ludzi.

Wyjątkowe, reportaże pisze Karolina Kozioł, która zawsze dowodzi, że każde miejsce to przede wszystkim nowi ludzie i ich poruszające historie. Wyczulenie na los innych odnajduje odbicie także w aktywizacji autorki na rzecz UNICEF i stowarzyszenia na rzecz praw człowieka. Moja dzika Syberia to reportaż z wyprawy transsyberyjską koleją. Trasa ma ponad 9000 kilometrów, a każda kolejna stacja to obszar budzący zupełnie nowe przemyślenia. Autorka zdecydowała się na tę podróż prowadzącą z Moskwy, aż do Władywostoku, by doświadczyć czegoś zupełnie nowego. Nie zawiodła się, bo im bardziej oddalała się od pięknej Moskwy, tym więcej mogła dostrzec niezwykłości. W wielu miejscach toczy się życie, o którym nie mamy pojęcia. W książce zebrane zostały uwagi techniczne dotyczące wyprawy oraz autentyczne historie. Dziesiątki miejsc na tej odległej trasie czekają na odkrycie. Ten reportaż pozwoli nam je odwiedzić.

Poszukiwacz marzeń. Z kamerą wśród kobiet Iranu to reportaż z Islamskiej Republiki Iranu. W tym zdominowanym przez mężczyzn świecie poznamy niezwykłe kobiety. System patriarchalny pozwala traktować panie jako obywateli drugiej kategorii. Narzucone przez kulturę i wiarę zasady do minimum ograniczają ich prawa. Iranki nagminnie doświadczają przemocy fizycznej i psychicznej. Są gwałcone i poniżane, ale według Islamu wina zawsze leży po ich stronie. Nie mają gdzie udać się po pomoc, więc pozostaje im pokornie poddawać się woli mężczyzn. 13-letnia dziewczynka może zostać żoną. W razie przemocy ze strony męża nie będzie mogła zakończyć związku. To mąż, na mocy prawa wyznacza warunki jej życia, może wziąć kolejną żonę i porzucić ją bez opieki. Kontroli podlega każdy obszar życia kobiety. Nie wolno jej nawet decydować gdzie, kiedy i z kim będzie się spotykać. Dla wielu Europejczyków reportaż ten będzie wstrząsający, trudno bowiem zrozumieć,  warunki życia w Iranie. Tamtejsze kobiety odważyły się jednak opowiedzieć o swym losie.

Poszukiwacz marzeń. Z kamerą na wojnie w Brazylii pozwoli nam przenieść się do pięknej Brazylii. Zamiast podziwiać tamtejszą faunę i florę odwiedzimy jednak fawele, czyli brazylijskie dzielnice nędzy. Większości z nas Brazylia kojarzy się z karnawałem, bajeczną przyrodą i pielgrzymkami. W cieniu wielkich aglomeracji toczy się jednak zupełnie inne życie. Slumsy zamieszkują tysiące osób. Kobiety, dzieci, mężczyźni egzystują, codziennie obawiając się o swoje życie. Brak dostępu do czystej wody, żywności, urządzeń sanitarnych i opieki medycznej sprawia, że w fawelach śmiertelność jest przerażająco wysoka. Pomimo iż domy budowane są ze śmieciowych materiałów, a gangi narkotykowe wciąż toczą ze sobą wojnę, wszyscy starają się nie tracić nadziei. W tych warunkach jest to jednak krańcowo trudne wyzwanie. Reportaż uświadomi nam, że mieszkańcy dzielnic nędzy także mają marzenia. Ich życie nie jest mniej cenne od naszego, choć przebiega w dramatycznych okolicznościach.

Reportaż idealny na wakacje to szansa na spotkanie z inną kulturą. Nawet całkiem bliscy sąsiedzi mogą bardzo nas zaskoczyć.

Przepustka do raju to książka będąca zbiorem reportaży dotyczących Szwecji. Okazuje się, że polska mentalność bardzo różni się od szwedzkiej. Polacy od zawsze przykładają wagę do swej trudnej historii. Dla Szwedów przeszłość to jedynie miniony czas, którego nie można kurczowo się trzymać. W trakcie lektury poznamy ludzi, którzy przeprowadzili się z Polski do Szwecji, dzięki czemu zrozumiemy, że przystosowywanie się do skandynawskiej mentalności nie jest łatwe. Osoby, które przyjdzie nam poznać to między innymi: polski hrabia, profesor filozofii, sławny grafik, czy redaktor wielkiego magazynu dla myśliwych, 80-letni rolnik należący do klubu naturystów. Każda z historii pełna jest intrygujących szczegółów. Całość czyta się szybko, przyjemnie, a momentami zabawnie. Ironia pozwoliła humorystycznie odnieść się nawet do takich tematów jak „szwedzki seks”.

Reportaż Nowy Castro, stara Kuba pozwoli nam poznać wyjątkowość pięknej Kuby. Miejsce to jest niezwykle urokliwe, ale nie wszystko jest takie, jak być powinno. Niniejsza publikacja odnosi się do wydarzeń na Kubie, które rozgrywały się od momentu przejęcia władzy przez Raula Castro w 2008 roku, aż roku do 2015. Dla mieszkańców Kuby był to bardzo ważny okres. Pozycja analitycznie prezentuje istotne aspekty prawa międzynarodowego, znaczenia stosunków dyplomatycznych Kuby ze Stanami Zjednoczonymi, Unią Europejską oraz Ameryką Łacińską. Reportaż uświadomi nam, że przejęcie władzy na Kubie przez Raula Castro to moment historyczny. To zagadnienie warto zgłębić, bo wielokrotnie różnie wspominano o nim w mediach.

Reportaż idealny na wakacje powinien pozwolić nam wybrać się tam, gdzie nigdy wcześniej nie byliśmy. Doskonałym miejscem z pewnością okaże się inny kontynent.

Kobiety Afryki – obyczaje, tradycje, obrzędy, rytuały to pozycja, która zabierze nas do upalnego i niestety niesprzyjającego miejsca. Afrykański klimat bywa śmiercionośny. O życie walczą nie tylko tamtejsze zwierzęta, ale i ludzie. Każdego dnia umierają tysiące dzieci i dorosłych, ale sytuacji tej nikt nie zdoła odmienić. Tutaj obowiązuje też patriarchat. Afrykanki muszą podporządkowywać się woli mężczyzn, którzy mają wyższy status społeczny. Dbają o dom, rodzą i wychowują dzieci, ale muszą też pracować i być posłuszne kulturowym zasadom. Wiele z nich nadal jest obrzezanych lub staje się ofiarami zabójstw na tle honorowym. Poznając realia życia tamtejszych kobiet, momentami będziemy przerażeni. Europejska kultura diametralnie różni się od afrykańskiej, a wraz z nią stosunek do praw kobiet. W tym wypadku nierówność płci jest jednak skrajnie krzywdząca.

Kobiety Afryki – obyczaje, tradycje, obrzędy, rytuały cz.II to kontynuacja dopełniająca część pierwszą. Temat okazał się na tyle interesujący dla czytelników, że zapragnęli oni dowiedzieć się więcej. Oczekiwania te spełnia niniejsze publikacja. Poznamy wiele dramatycznych szczegółów z życia Afrykanek. Przekonamy się, że są one bite, gwałcone, okaleczane. Dziewczynki zarabiające na chleb swym ciałem także nas przerażą. W tamtejszych warunkach szansa na normalne życie praktycznie nie istnieje. Brakuje wszystkiego, a choroby i głód wyniszczają ludność. Opieka medyczna nie funkcjonuje, a chorzy oczekujący na pomoc, często umierają pod ścianami prowizorycznego szpitala. AIDS to straszny wróg, ale nie jedyny. Tę książkę należy przeczytać, by docenić na nowo własne życie. 

Reportaż idealny na wakacje może zagwarantować nam wyprawę do miejsca, które chcieliby odwiedzić wszyscy. Takiego, które jest pod każdym względem wyjątkowe. Taka pozycja to Jerozolima. Miasto Boga. Dzięki niej odwiedzimy to wyjątkowe miejsce, w którym świat arabski miesza się z żydowskim, a żydowski z chrześcijańskim. Klimat panujący w Jerozolimie jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Odmienne kultury i ich religie egzystują naprzeciw siebie. Różnic jest więcej niż podobieństw, ale właśnie dzięki temu jest to obszar tak nieprzeciętny. Pozycja łączy w sobie elementy reportażu, wywiadu i dokumenty, choć przede wszystkim jest przewodnikiem. Oznacza to, że natrafimy masę praktycznych informacji, które może kiedyś okażą nam się przydatne. Dowiemy się, czemu żydówki golą głowę, jak robić zakupy na tamtejszych targów lub, ile wydamy na żywność. Poruszone zostały najważniejsze zagadnienia, a dopełniają je ciekawostki. Ponadto książka porusza wiele kontrowersyjnych tematów.

Zaprezentowane pozycje to reportaże idealne na wakacje. Warto je zapamiętać, bo gdy zechcemy, zabiorą nas na inspirujące spotkanie z nieznanym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *