Poznaj cechy najlepszej lodówki

Planujesz wymianę lodówki na nową? A może wprowadzasz się do właśnie kupionego mieszkania i chcesz wybrać swoją pierwszą, najlepszą lodówkę? Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę, by wybrać sprzęt dopasowany do potrzeb nawet najbardziej wymagającego użytkownika.

Spójna aranżacja czy efektowny sprzęt?

Chcesz mieć lodówkę o niepowtarzalnym wyglądzie: estetyczną, nowoczesną, a może stylizowaną (np. vintage)? A może jednak wolisz ją zabudować, ujednolicając stylistykę kuchni?

Wbrew pozorom decyzja nie jest jedynie kwestią estetyki. Wiąże się chociażby z innym rozłożeniem kosztów: więcej zapłacisz za meble, ale mniej za lodówkę. Poza tym urządzenie będziesz musiał kupić nieco mniejsze (płytsze i o mniejszej pojemności), możliwe że pozbawione dodatkowych opcji takich jak np. kostkarka. Jeśli Ci na nich nie zależy – w porządku. Nie są niezbędne do korzystania z lodówki.

Dla lodówki wolnostojącej będziesz musiał zostawić nieco mniej więcej miejsca – powinna stać daleko od urządzeń wytwarzających ciepło, takich jak kuchenka, piekarnik czy grill elektryczny. Ponadto musisz zostawić przestrzeń na swobodne otwieranie drzwi. W sklepach znajdziesz ją w wielu wariantach, bez trudu dobierając do stylu czy koloru mebli (lub pozostałego sprzętu AGD).

Nieco uboższa, ale wciąż szeroka jest oferta lodówek do zabudowy. Sprawdź, jak wybrać takie urządzenie, w poradniku: Jak wybrać lodówkę do zabudowy?.

Rozmiar lodówki… ma znaczenie!

Rozmiar lodówki to kwestia ważna, a wręcz jedna z najważniejszych. Jeśli masz kilkuosobową rodzinę, potrzebna Ci będzie wersja pojemna i umożliwiająca łatwy dostęp do produktów położonych głębiej, zwłaszcza gdy z lodówki mają także korzystać dzieci. Z kolei dla singla często przebywającego poza domem ogromna lodówka będzie zbytkiem – tylko więcej zapłaci za prąd, a i tak niewiele będzie wewnątrz trzymał.

Podpowiedź: dla jednej osoby dorosłej dobra będzie lodówka o pojemności 120 l. Na każdego kolejnego domownika przypada dodatkowe 30 l do chłodziarki i 50-80 l do zamrażarki.

W przypadku dużych rodzin i w domach jednorodzinnych świetnie sprawdzają się nowoczesne lodówki side by side. Są to modele dwudrzwiowe, w których zamrażarka nie jest ani ponad, ani pod chłodziarką – znajduje się tuż obok. Warto wybrać urządzenie z większą chłodziarką, choć oczywiście nie jest to zasada uniwersalna. Jeśli Ty i Twoja rodzina mrozicie potrawy, bo nie macie możliwości przygotowywania ich na bieżąco lub przygotowujecie posiłki także dla innych osób, zdecyduj się na tę z większa zamrażarką.

Podpowiedź: lodówki side by side są pojemne, bo mają nawet 300-litrowe i większe chłodziarki! Część mrożąca zajmuje wówczas od 150 do 200 l. Drobniejsze modele są szerokie na ok. 90 cm, rozbudowane zaś nawet na 120 cm.

Czy automatyczne rozmrażanie to no frost?

Nowoczesne lodówki są wyposażone w funkcję no frost, która sprawia, że szron nie powstaje lub jest ograniczony do minimum. Modele te działają w ten sposób, że ciepłe powietrze jest usuwane, a na jego miejsce wdmuchiwane zimne. Owo dmuchające powietrze na bieżąco osusza wnętrze lodówki. To rozwiązanie bardzo korzystne, ale uwaga! W takiej lodówce produkty wysychają szybciej, więc należy trzymać je w opakowaniach, np. plastikowych pojemniczkach.

Lodówka no frost zamiennie nazywana jest bezszronową. Oznacza to, że jest innym urządzeniem niż lodówka z funkcją automatycznego rozmrażania. Ta druga regularnie podnosi temperaturę, by powstający na tylnej ścianie szron mógł się skroplić i ściec do przeznaczonego do tego pojemniczka.

Dzięki obu rozwiązaniom nie będziesz musiał okresowo wyciągać z lodówki wszystkich produktów i rozmrażać jej do zera. To korzystne wyjście!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *