Kuchnia gazowa czy płyta indukcyjna – którą wybrać?

Urządzanie kuchni to zawsze wielkie wydarzenie w życiu każdej rodziny. Ludzie pragną bowiem, by kuchnia była wygodna i funkcjonalna, ale też by zachwycała stroną wizualną. Poza tym z pewnością duże znaczenie ma to, by można było ją szybko posprzątać po przygotowywaniu posiłków. Kiedy wybiera się wyposażenie do kuchni, często pojawia się dylemat: czy wybrać kuchnię gazową czy płytę indukcyjną?

Kuchnia gazowa czy płyta indukcyjna
W nowym budownictwie nie zawsze jest możliwość zorganizowania w kuchni piecyka gazowego do gotowania. Jednak jeżeli istnieje taka możliwość, czyli ma się wybór pomiędzy kuchnią gazową a indukcyjną, którą z nich wybrać? Dla wielu osób gotowanie, kiedy zwyczajnie nie mogą obserwować płomienia, wydaje się czymś totalnie dziwnym. I chociaż na płycie indukcyjnej również można ustawić intensywność grzania, nie będzie to całkowicie odpowiednikiem płomienia. Tradycjonaliści bardzo często decydują się zatem na kuchnię gazową. Trzeba też przyznać, że gotowanie na kuchence gazowej jest zwykle dużo tańsze, szczególnie jeżeli budynek mieszkalny jest podłączony do gazociągu. Opłaty w skali roku z pewnością solidniejsze za gaz aniżeli za prąd.

Gotowanie na gazie versus gotowanie na płycie indukcyjnej
Prąd jest droższy, dlatego też opłaty ponoszone za używanie płyty indukcyjnej w skali roku są wyższe. Trzeba jednak przyznać że płyta indukcyjna jest dużo bardziej prosta w utrzymaniu czystości, wystarczy tak naprawdę wilgotna szmatka, którą można ją przetrzeć. Poza tym jeżeli w domu znajdują się małe dzieci, płyta indukcyjna będzie również bezpieczniejsza. Nie ma ona bowiem pokręteł i kurków takich, jakie zwykle są w kuchenkach gazowych. Decyzja ostateczna o wyborze rozwiązania należy jednak do każdego z inwestorów. Dla kogo liczy się ekonomia – pewnie wybierze gazową kuchenkę. W sklepach jest coraz więcej bardzo ciekawych kuchenek, niektóre kosztują nawet kilkanaście tysięcy zł bo są stylizowane na stary sprzęt. Takie kuchenki gazowe wyglądają naprawdę bardzo atrakcyjnie na przykład w kuchniach urządzonych w stylu shabby chic. Płyta indukcyjna natomiast dobrze prezentuje się w bardziej nowoczesnych kuchniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *