Jak sobie radzić z opryszczką?

Opryszczka to wyjątkowo wstydliwa przypadłość, która powoduje nasz dyskomfort. Objawem, który powinien wzbudzić naszą czujność, jest nadmierne swędzenie ust. Po krótkim czasie w tym samym miejscu pojawia się mała grudka wypełniona pęcherzykami z płynem, które wkrótce przemienią się w bolące nadżerki. Jak sobie radzić z opryszczką?

Skąd bierze się opryszczka?

Opryszczka to najczęściej wynik kontaktu z osobą zakażoną. Często to efekt naszej niefrasobliwości, ponieważ osoba zakażona zazwyczaj ma już widoczne oznaki opryszczki. Pierwszym objawem, jeśli dojdzie do zarażenia wirusem, jest swędzenie okolicy ust; skóra w tym miejscu staje się napięta i zaczerwieniona. W dalszej kolejności pojawia się grudka z pęcherzykami, by po mniej więcej tygodniu zacząć pękać – wtedy powstają nadżerki, które zazwyczaj są dość bolesne. Po kolejnym tygodniu nadżerki zmieniają się w strupki, których pod żadnym pozorem nie należy rozdrapywać. Szczególną odmianą opryszczki jest opryszczka nawrotowa, która występuje ponad pięć razy w roku. Stale nawracająca opryszczka powinna skłonić do wizyty u lekarza, który może w tym przypadku przepisać specjalną terapię – np. acyklowirem. To istotna informacja przede wszystkim dla kobiet, które planują zajść w ciążę oraz osoby aktywnie seksualnie (w przypadku opryszczki genitalnej), ponieważ mogą zarazić partnera.

Co zrobić, gdy pojawi się opryszczka?

Po pierwsze – absolutnie należy powstrzymać się od jej rozdrapywania. Opryszczka ustąpi samoistnie, jednak jeśli utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, a do tego ropieje i nie chce się goić, najlepiej udać się do lekarza. Jeśli chcemy jednak pozbyć się opryszczki wcześniej, warto sięgnąć po jeden z preparatów dostępnych w aptece, np. Neosine, który jest lekiem przeciwwirusowym czy po Hascovir, czyli lek stosowany w przypadku nawrotowej opryszczki warg. Warto też przetestować domowe sposoby, np. okłady z melisy, które przyspieszają zniknięcie opryszczki. Pomocne mogą być również wszelkiego rodzaju maści na opryszczkę, które stosuje się miejscowo.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.