Jak sobie radzić z opryszczką?

Opryszczka to wyjątkowo wstydliwa przypadłość, która powoduje nasz dyskomfort. Objawem, który powinien wzbudzić naszą czujność, jest nadmierne swędzenie ust. Po krótkim czasie w tym samym miejscu pojawia się mała grudka wypełniona pęcherzykami z płynem, które wkrótce przemienią się w bolące nadżerki. Jak sobie radzić z opryszczką?

Skąd bierze się opryszczka?

Opryszczka to najczęściej wynik kontaktu z osobą zakażoną. Często to efekt naszej niefrasobliwości, ponieważ osoba zakażona zazwyczaj ma już widoczne oznaki opryszczki. Pierwszym objawem, jeśli dojdzie do zarażenia wirusem, jest swędzenie okolicy ust; skóra w tym miejscu staje się napięta i zaczerwieniona. W dalszej kolejności pojawia się grudka z pęcherzykami, by po mniej więcej tygodniu zacząć pękać – wtedy powstają nadżerki, które zazwyczaj są dość bolesne. Po kolejnym tygodniu nadżerki zmieniają się w strupki, których pod żadnym pozorem nie należy rozdrapywać. Szczególną odmianą opryszczki jest opryszczka nawrotowa, która występuje ponad pięć razy w roku. Stale nawracająca opryszczka powinna skłonić do wizyty u lekarza, który może w tym przypadku przepisać specjalną terapię – np. acyklowirem. To istotna informacja przede wszystkim dla kobiet, które planują zajść w ciążę oraz osoby aktywnie seksualnie (w przypadku opryszczki genitalnej), ponieważ mogą zarazić partnera.

Co zrobić, gdy pojawi się opryszczka?

Po pierwsze – absolutnie należy powstrzymać się od jej rozdrapywania. Opryszczka ustąpi samoistnie, jednak jeśli utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, a do tego ropieje i nie chce się goić, najlepiej udać się do lekarza. Jeśli chcemy jednak pozbyć się opryszczki wcześniej, warto sięgnąć po jeden z preparatów dostępnych w aptece, np. Neosine, który jest lekiem przeciwwirusowym czy po Hascovir, czyli lek stosowany w przypadku nawrotowej opryszczki warg. Warto też przetestować domowe sposoby, np. okłady z melisy, które przyspieszają zniknięcie opryszczki. Pomocne mogą być również wszelkiego rodzaju maści na opryszczkę, które stosuje się miejscowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *