OBS, czyli obturacyjny bezdech senny – poznaj szczegóły!

Bezdech senny to zaburzenie, które dotyka coraz więcej osób (szczególnie mężczyzn). Niestety bardzo często jest bagatelizowane. Dowiedz się więcej na jego temat!

Obturacyjny bezdech senny
Bezdech senny to zaburzenie, które wpływa na poprawną wentylację dróg oddechowych. Przez sen chorego przeplatany jest bezdechami – płycenie oddechu poniżej 50% oraz zatrzymanie wentylacji płuc przez minimum 10 sekund. Najczęściej występującą odmianą (rodzaje bezdechu) bezdechu sennego jest obturacyjny bezdech senny, który występuje w 85% przypadków (zatrzymanie powietrza w górnej części dróg oddechowych – w gardle lub w nosie). Pierwszym i podstawowym objawem, który występuje przy bezdechu sennym jest oczywiście chrapanie. To pierwszy symptom, który powinien ostrzec chorego. Jakie objawy mogą pojawić się przy bezdechu sennym (obturacyjny bezdech senny)? Przede wszystkim (oczywiście oprócz chrapania), słaba jakość snu, często występują także poranne bóle głowy, nadmierna potliwość podczas snu, ogólne rozbicie, problemy z pamięcią oraz koncentracją. Natomiast co może wpływać na bezdech senny? Do czynników, które mogę się przyczynić jest otyłość, nadmierne spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów, ale również polipy czy skrzywiona przegroda nosowa. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie wizyty u lekarza, który dokona właściwej diagnozy.

 

Bezdech diagnostyka
Jeżeli zauważyłeś u siebie jeden z wyżej wymienionych objawów, najlepiej udaj się do lekarza w celu przeprowadzenia diagnozy oraz rozpoczęcia właściwej terapii. Jednym z pierwszych badań, które może zaproponować lekarz (oprócz sprawdzenia czy w problem nie jest w drogach oddechowych np. krzywa przegroda nosowa) jest badanie polisomnograficzne (czyli badanie snu), które sprawdzi czy podczas snu występują jakiekolwiek zaburzenia oddychania. Podczas diagnozowania chorego ustala się także m.in. AHI, czyli wskaźnik bezdechu lub spłycenie oddechu, który określa liczbę bezdechów na 1 godzinę snu. To wszystko pozwoli właściwie zdiagnozować zaburzenie. Dzięki temu będziesz mógł podjąć odpowiednią terapię np. z wykorzystaniem aparatu CPAP, dzięki któremu odzyskasz lepszą jakość snu oraz życia. Szukasz szczegółów dotyczących bezdechu sennego? Zajrzyj na stronę https://www.philips.pl/healthcare/bezdech, dowiedz się więcej i zyskaj nową jakość życia!

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *