Jak nosić szelki męskie? 4 zasady dobrego stylu

Maklerzy, gangsterzy, amanci światowego kina. Co łączy te wszystkie osoby? Szelki. Mimo iż początek XX wieku przyniósł schyłek ich popularności, obecnie wracają one do łask. Coraz częściej można zobaczyć ten element garderoby na ślubach, galach i przyjęciach. Dowiedz się w jaki sposób poprawnie nosić ten element męskiej garderoby.

Dopasowane do spodni szelki męskie w kontrastującym z koszulą kolorze bordowym
Dopasowane do spodni szelki męskie w kontrastującym z koszulą kolorze bordowym

Krótka historia niedocenianego elementu garderoby

Szelki męskie funkcjonują w modzie od przeszło 300 lat, jednak dopiero w 1820 roku za sprawą Alberta Thurston’a zyskały one dużą popularność, najpierw na Wyspach Brytyjskich, a później na świecie. Do dnia dzisiejszego szelki produkowane, w założonej przez niego firmie, są uznawane za jedne z najlepszych tego typu artykułów.

Schyłek popularności tej części garderoby przypada na okres I Wojny Światowej, kiedy to utrwalił się wizerunek mężczyzny w mundurze, do którego regulaminowym dodatkiem był pasek. Panowie przedkładali pasek nad szelki także ze względów praktycznych. Ukrywane pod kamizelkami szelki powodowały szybsze niszczenie się ubrań. Zaczęto także uważać je za część bielizny, co dodatkowo przyczyniło się do spadku popularności tego elementu garderoby.

Obecnie powracają one do łask. Nie tylko jako niewidoczny sposób na podtrzymanie spodni ale także element ozdobny. Barwne, jedwabne szelki stają się symbolem klasy i szyku.

Funkcjonalne i eleganckie

Zastosowanie szelek w stylu swobodnym
Zastosowanie szelek w stylu swobodnym

Podstawowym zadaniem, do którego zostały stworzone szelki, jest podtrzymywanie męskich spodni przed opadaniem. Dotyczy to zwłaszcza panów, którzy mają nieco większy niż standardowy rozmiar brzucha i pasek nie radzi sobie z utrzymaniem spodni na właściwym miejscu. Coraz częściej używane są one jako ozdobny element garderoby, głównie w zestawach casualowych.

Konstrukcja szelek

Budowa szelek jest bardzo prosta. Są to dwa pasy materiału zakładane na ramiona mocowane do spodni za pomocą żabek lub guzików. W modzie męskiej dominują te w kształcie litery Y, czyli takie które posiadają dwa pasy materiału z przodu i jeden z tyłu. Występuje również odmiana w kształcie litery X. W takim rozwiązaniu szelki łączą się z tylną częścią spodni dwoma pasami.

Szelki wykonuje się z elastycznej gumy lub z materiałów nierozciągliwych – na przykład z jedwabiu. Należy jednak zwrócić uwagę, że do takich zrobionych z nierozciągliwego materiału wstawia się element rozciągliwy, tak by przy siadaniu nie wyrwać guzików mocujących.

Istotnym elementem szelek są klamry regulujące długość, dzięki którym można dostosować ich długość do postury i wzrostu.

Zasady noszenia szelek

Szelki może nosić każdy bez względu na posturę i wzrost. Wystarczy przestrzegać kilku podanych niżej zasad.

Szelki męskie nie tylko podtrzymują spodnie, ale dodają także klasy
Szelki męskie nie tylko podtrzymują spodnie, ale dodają także klasy

 

Szelki a pasek

Po pierwsze nigdy, ale to przenigdy nie zakłada się paska i szelek jednocześnie. Jest to podstawowa zasada, która przez niektórych jest ignorowana. Taka stylizacja nie wygląda dobrze.

Wybór odpowiednich spodni

Do szelek, zwłaszcza tych luksusowych wykonanych z jedwabiu ze skórzanymi uchwytami na guziki, powinno zakładać się spodnie, które nie będą miały szlufek. Nie jest to konieczne w stylizacjach swobodnych, jednak przy spodniach garniturowych warto zadbać o ten szczegół. Szlufki mogą zostać usunięte przez profesjonalna krawcową lub, jeżeli czujemy się na siłach, możemy zrobić to samodzielnie.

Mocowanie

Rozpowszechnionym sposobem mocowania szelek do spodni są tzw. żabki. Mogą one być wykonane z plastiku lub metalu. Nosi się je zazwyczaj do strojów swobodnych, jednak w przypadku garniturów, fraków i smokingów należy wybrać te zapinane na guziki.

Czerwone szelki męskie z zapięciem na żabki
Czerwone szelki męskie z zapięciem na żabki

Eleganckie spodnie wymagają noszenia szelek zapinanych na guziki. Guziki powinny być wszyte z przodu po wewnętrznej stronie spodni, natomiast z tyłu – dla większej wygody – po stronie zewnętrznej.

Dobrane odpowiednio do koszuli

To, jakie szelki założymy, zależy od charakteru ubioru. W stylu formalnym sprawdzą się głównie jednokolorowe w stonowanych barwach, ze skórzanymi wykończeniami.
W stylu casualowym można pozwolić sobie dużo większą swobodę. Szelki w kratę, grochy lub z wzorami w stylu vintage pozwolą urozmaicić codzienny ubiór i dodać mu odrobiny szaleństwa.

Podsumowanie

Szelki można nosić w zestawach casualowych oraz formalnych. Odpowiednio dobrane do stylizacji nie tylko zapobiegną zsuwaniu się spodni, ale także będą się doskonale prezentować. Każdy z panów powinien mieć w swojej szafie co najmniej jedną parę szelek. Należy jednak pamiętać, by pod żadnym pozorem nie łączyć szelek z paskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *