Książki recenzje

Nie ufaj nikomu!

Nie ufaj nikomu Filipa Lewickiego to książka, po którą sięgnąć może każdy – jest to bowiem pozycja z rzędu literatury popularnej na wysokim poziomie. Dzięki przejrzystemu językowi i filmowemu w proweniencji stylowi czytelnik bez reszty daje się pochłonąć światu powieściowemu. Ten z kolei nieustannie go zaskakuje, budując jednocześnie coraz większe napięcie. Główny bohater, Vasilij, to mężczyzna mający za sobą różnorakie perypetie, które zaczynają sytuować go po trosze w sytuacji człowieka rozczarowanego do życia.

Vasilij nie zastanawiał się ani sekundy dłużej. Chwycił własny spadochron, przypiął się dokładnie, sprawdził wiązania i przedarł się do otworu przez który wyskoczyli terroryści. Ktoś złapał go za rękę. To była jakaś starsza pani. Spojrzała na niego z błaganiem w oczach i poruszyła wargami. Wyczytał z jej ust dwa słowa: save us. Stał chwilę zdezorientowany. Wyrwał jej się i poszedł dalej. Na przednim siedzeniu siedziała mała dziewczynka i machając niespokojnie nóżkami, płakała. Przekręciła głowę w lewo i jej spojrzenie spotkało się ze spojrzeniem Vasiljego. Widział w nich tą samą bezradność i błaganie, jak u staruszki, oraz innych ludzi. Wyciągnęła do niego drobne rączki i zapiszczała: Ratunku! Jej wrzask przedarł się przez szum i gwar. Ta dziewczynka również była polką, jego rodaczką. W pierwszym odruchu Vasilij od razu chciał ruszyć jej na ratunek. Powstrzymał się jednak, bo zdał sobie sprawę, że nic nie może zrobić. Może uratować, albo siebie, albo zginąć razem z innymi.

Zobacz gdzie kupić

Nadchodzi jednak w jego życiu moment przełomowy, decydujący o całej jego przyszłej egzystencji i ją przewartościowujący. Pomaga on bohaterowi stanąć ze światem i jego problemami twarzą w twarz i podjąć realne działanie. Nadaje sam sobie pewną rolę – Vasilij postanawia bowiem poświęcić całego siebie sprawie wyższej i zaczyna podporządkowywać temu celowi wszystkie swoje wysiłki. Jego decyzje są niejednoznaczne moralnie, podobnie zresztą jak cała powieść jest zawikłana w nie oczywistości. Oprócz przodującego wątku sensacyjnego pojawia się wiele innych – ciekawy na przykład jest wymiar kulturowy. Akcja rozgrywa się w różnych miejscach na całym globie (wymienić można między innymi Nową Zelandię, Brazylię, Polskę), a autor w sposób bardzo interesujący oddaje rysy charakterystyczne poszczególnych społeczności.

Więcej o książce:

http://www.psychoskok.pl/produkt/nie-ufaj-nikomu

https://nietypowerecenzje.blogspot.com/2018/02/recenzja-premierowa-patronat-medialny.html

http://ksiazkowyswiatwyobrazni.blogspot.com/2018/02/przedpremierowo-nie-ufaj-nikomu-filip.html

Polecamy książkę
Zobacz gdzie kupić

[buybox-widget category=”book” ean=”9788381191258″]

Patronat medialny nad książką objęli: Kulturalne rozmowy, Recenzje Agi, Kuźnia Literacka, Worldbysabina, Książkowy świat wyobraźni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *