Wiadomości budowlane

Cięcie aluminium przy pomocy wody – gwarancja sukcesu czy ryzyko?

Aluminium jest materiałem powszechnie stosowanym w różnych gałęziach przemysłu. Ze względu na swoje właściwości mechaniczne aluminium jest niezwykle cenione przez inżynierów czy architektów. Istnieje wiele technik pozwalających na jego cięcie oraz obróbkę. Jedną z najskuteczniejszych metod jest oczywiście cięcie wodą.

Istnieją różne metody cięcia metali. Wśród nich możemy wymienić cięcie wodą, cięcie laserem czy piłami do metalu. Każda z metod ma swoje plusy, o których warto pamiętać. Chcąc dokonać profesjonalnej obróbki takich metali, jak aluminium warto również pamiętać o zastosowaniu strumienia wody jako materiału tnącego. Jest to rozwiązanie:

– praktyczne,
– bezpieczne,
– komfortowe,
– korzystne cenowo.

Plusów jest znacznie więcej. Firmy, które dysponują odpowiednim zapleczem technicznym oraz doświadczoną załogą, jak MetConcept mogą wykonać usługę cięcia aluminium wodą wybranym przez klienta terminie.

Aluminium – materiał uniwersalny?

Aluminium jest materiałem niezwykle popularnym, głównie ze względu na swoje właściwości mechaniczne. Jest metalem lekkim, ciągliwym, plastycznym, wykazującym bardzo dobre przewodzenie prądu. Dodatkowo ulega recyklingowi. Wszystko to sprawia, że aluminium jest wykorzystywane w:

– branży budowlanej,
– branży motoryzacyjnej,
– przemyśle stoczniowym i lotniczym,
– branży instalatorskiej.

Z aluminium często wykonywane są specjalistyczne elementy, dlatego tak ważne jest zastosowanie precyzyjnej metody cięcia. Tu cięcie aluminium wodą jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.

Dlaczego warto ciąć aluminium wodą?

Cięcie aluminium wodą po pierwsze nie jest ryzykowne. Inwestorzy chętnie wybierają tę właśnie metodę cięcia, gdyż każda inna, np. termiczna czy z wykorzystaniem piły niesie za sobą duże ryzyko uszkodzenia materiału oraz zmiany jego właściwości. Woda jest doskonałym materiałem tnącym, gwarantującym zarówno precyzję, jak i bezpieczeństwo. Jakie są więc najważniejsze zalety cięcia wodą aluminium? Warto wymienić chociażby kilka:

– szybkość oraz precyzja cięcia,
– brak deformacji materiału,
– brak zmiany struktury metalu,
– brak powstawania efektu twardnienia materiału przy linii cięcia,
– brak konieczności dalszej obróbki,
– brak powstawania szkodliwych oparów lub opiłków,
– niski odrzut,
– możliwość optymalizacji kosztów produkcji dzięki oszczędzaniu materiału.

Jak odbywa się cięcie aluminium wodą?

Cięcie aluminium wymaga przede wszystkim odpowiedniego zaplecza technicznego. Dzięki specjalnym urządzeniom oraz oprogramowaniu można ciąć aluminium zgodnie z preferencjami zamawiającego. Można wykonać różne rodzaje cięcia, nie tylko cięcie proste. Podstawą jest strumień wody wydobywający się z urządzenia. Strumień wody charakteryzuje się wysokim ciśnieniem i z łatwością radzi sobie z cięciem arkuszy nawet o większej grubości. Dzięki cięciu wodą aluminium nie zmienia swoich pierwotnych właściwości. To niezwykle ważne, gdy ten rodzaj metalu wykorzystywany jest do produkcji specjalistycznych elementów np. z branży instalatorskiej.

Cięcie wodą to świetna alternatywa dla chociażby cięcia termicznego, które obarczone jest dość dużym ryzykiem. Niezwykle ważne jest nie tylko bezpieczeństwo, ale również ekonomia. Brak uszkodzenia materiału sprawia, że inwestor do wykonania określonych elementów zużywa wyłącznie tyle materiału, ile jest konieczne. Mały jest również odrzut, co również pozwala optymalizować koszty produkcyjne.

Źródło: MetConcept – Konstrukcje stalowe Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *