Książki, które trzeba przeczytać przed śmiercią

Książki, które trzeba przeczytać przed śmiercią. Każdy czytelnik ma w głowie lub na kartce, w zeszycie, telefonie listę książek, które po prostu musi przeczytać. Są one obowiązkowym przystankiem w jego przygodzie z powieściami, reportażami, poezją.

Są to takie miniaturowe cele, które sprawiają, że nasza wiedza, doświadczenie, gust literacki rozwijają się. Taka lista nie tworzy się z dnia na dzień. To powolny i żmudny proces, nabierający tempa na przykład, kiedy nasz ulubiony autor wydaje co rusz nowe książki lub kiedy znajdujemy się w otoczeniu tak samo zakochanych w literaturze osób, jak my. W tworzeniu takiej listy pomagają również propozycje obcych osób, stron internetowych i artykuły poruszające tematykę książek.

Tworząc listę trzech książkowych propozycji ważne jest, aby miały one przesłanie, wnosiły do życia pewne wartości, nowe poglądy, inne spojrzenie na świat. Nie mogą być to proste, płaskie historyjki obrazkowe, w końcu mają to być rozwijające nas cele.

Pierwszą z takich książek na liście może być najnowsza pozycja autorki Eweliny Rubinstein, pod tytułem „Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności”. Nie jest to zwykły reportaż, który przeczytamy i zapomnimy. To poruszająca, głęboka książka o życiu ludzi, którzy niekiedy z dnia na dzień stracili dosłownie wszystko i znajdują się na ulicy. Przyjęli status osoby bezdomnej. To przede wszystkim szczera i prawdziwa spowiedź ludzi, w których sercach jest nieprzenikniony żal, smutek, troska o najbliższych, wyrzuty sumienia i monstrualnych wielkości pytanie, jak to się stało? Ewelina Rubinstein porównuje warunki życia osób bezdomnych w miastach w Polsce. Sprawdza, na jaką pomoc od urzędów oraz organizacji mogą liczyć, czy zdani są wyłącznie na siebie. Jest to książka, którą trzeba przeczytać przed śmiercią nie dlatego, że opowiada ona o bezdomnych, jest obowiązkowa, ponieważ przedstawia ich problem od ludzkiej, emocjonalnej strony. Przedstawione zostały emocje tych ludzi oraz powody, dla których nie mają oni dokąd wrócić. Bezdomność nie zawsze spowodowana jest alkoholizmem czy narkomanią. Są to również głęboko zakorzenione problemy rodzinne, kłopoty w relacjach międzyludzkich. W życiu nie można czytać o samych przyjemnych, wesołych, cudownych rzeczach. Prawdziwy czytelnik pragnie chłonąć wiedzę i wartości zawarte w książkach, a tutaj z pewnością się takie znajdują.

http://www.psychoskok.pl/produkt/niczyj-prawdziwe-oblicza-bezdomnosci

Kolejną pozycją na liście książek, które trzeba przeczytać przed śmiercią, jest zbiór opowiadań, pod tytułem „Granica. Zbiór opowiadań”, autorstwa Artura Wellsa. Jest to twór skończonych mikropowieści. Każda z nich niesie za sobą wyjątkowo ważne dla każdego z nas wartości, które w innych powieściach nie są w tak subtelny, a zarazem dobitny sposób podkreślane. Jak nazwa wskazuje, jest to zbiór opowiadań. Znajdziemy tu takie historie jak na przykład „Smok”, które są lżejsze i doskonale nadają się również dla młodszych fanów gatunku. To jednak nie wszystko. Opowiadania jak „Moje miasto”, które są zdecydowanie bardziej złożone, posiadają niezwykle cenny przekaz. Ponieważ co może być lepszego w książkach od doskonale ułożonej historii oplecionej poszukiwaniem prawdy o nas samych, w zderzeniu z małością tych, którzy uważają się za istoty ponadprzeciętne?

http://www.psychoskok.pl/produkt/granica-zbior-opowiadan

Ostatnią książką, którą można umieścić na liście książek do przeczytania przed śmiercią, jest tomik poezji „Prawdzie w oczy”, autorstwa Leopolda Trafnego. Jest to zbiór rymowanych utworów, stworzonych prostym, jednak niezwykle dobitnym i dosadnym językiem. Leopold Trafny opisuje nam rzeczywistość, przykre czasy Polski, które podzieliły tomik na cztery części. Pierwsza przedstawia nam smutne czasy socjalizmu, czasy niezwykle dotkliwe dla nas wszystkich. Druga część to okres bezmyślnego rozdawnictwa. Kolejna opisuje codzienne rozterki, które spotykamy w naszym codziennym życiu oraz narodowe wady sprawiające, że historia naszego kraju była niezwykle burzliwa. Ostatnia, czwarta część to refleksje o sensie naszej ludzkiej tułaczki. Każda z tych książek należy do innego gatunku. Trafią w gusta każdego czytelnika, chociaż niewątpliwą zaletą byłoby umieszczenie wszystkich trzech pozycji na swojej liście książek, które trzeba przeczytać przed śmiercią. Bardzo ważne jest, aby pogłębiać naszą świadomość o problemach społecznych, takich jak na przykład bezdomność i spojrzeć na nie z zupełnie innej strony. Książki kształtują nasze poglądy, osobowość, spojrzenie na świat, jednak ważne jest, aby świadomie wybierać lektury do tego przeznaczone. Każdy z nas jest osobą społeczną, narodem, który łączy wspólna historia, jednak nie trzeba czytać o niej jedynie w podręcznikach szkolnych. Leopold Trafny ukazuje nam historię naszego kraju za pomocą poezji, refleksji oraz rozważań.

http://www.psychoskok.pl/produkt/prawdzie-w-oczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *