Wiadomości budowlane

Czy na rynku funkcjonuje tylko jeden rodzaj palet? Obalamy najpopularniejszy mit dotyczący palet ładunkowych

Mitów wokół palet narosło wiele. Najpopularniejszym jednak jest pogląd, że istnieje tylko jeden rodzaj i rozmiar. Coraz częściej zdarza się jednak, że osprzęt wózka widłowego nie pasuje do danego typu palety, zwłaszcza, jeśli jest to transport międzynarodowy. Dlatego niezbędne staje się posiadanie kilku rodzajów wideł.

Popularna paleta Euro

Musisz wiedzieć, że nie ma żadnego międzynarodowego standardu określającego wymiary palet. Owszem, w Europie najpopularniejsze są palety Euro w rozmiarze 1200 x 800 mm (źródło: http://paletycentrum.pl/pl,palety-przemyslowe). Ich konstrukcja i standardy są precyzyjnie określone (m.in. waga, ilość gwoździ użytych przy produkcji, czy odpowiednie symbole odznaczeniowe). Palety te są budowane z suchego drewna (aby zniwelować ryzyko wystąpienia grzybów, charakterystycznych dla wilgotnego podłoża), po czym oznakowuje się je symbolem EPAL na lewym rogu i symbolem EUR na prawym boku. Centralna noga najczęściej jest oznaczana kodem producenta.

Przeczytaj również: Uwolnij moc worków Big-Bag – przewodnik po efektywnym przechowywaniu i transporcie

Europaleta została wprowadzona do użycia już w 1950 r., przez szwedzki koncern BT Industries, i funkcjonuje do dzisiaj, jako uniwersalna paleta do wszystkich typów wózków widłowych. Coraz częściej stosuje się do niej również tak zwane „nadstawki paletowe”, czyli drewniane, szczelne obudowy, osłaniające z boków i z góry towar przewożony na palecie.

————————————–

Pamiętaj o tym!

Międzynarodowe transporty często są pakowane na kilku rodzajach palet. Dlatego koniecznie musisz zaopatrzyć się w wózek widłowy z zamiennymi widłami, tak, aby móc je dopasować do formatu palety.

————————————–

Inne rodzaje palet

Dlaczego jednak, niektóre palety nie pasują do Twojego wózka widłowego? Ponieważ normy dla poszczególnych krajów się diametralnie różnią. Popularna w Europie „europaleta”, jest w Wielkiej Brytanii niemal niespotykana. Na wyspach dominuje tzw. „paleta zamknięta”, nazywana także paletą GKN. Podniesienie jej z użyciem ramion podporowych jest niemożliwe. Warto mieć to na uwadze.

Towary z Ameryki Północnej, Afryki i Azji najczęściej trafiają do nas na paletach typu Stinger. Są to palety czterowejściowe, zamknięte od dołu. Nazywa się je również paletami GMA lub CPC. Ten typ cechują dolne deski, których kształt umożliwia wjechanie pod paletę wózkiem widłowym.

Ostatnim z najpopularniejszych rodzajów palet jest paleta typu Bearer. Posiada dwa wejścia otwarte i dwa wejścia dolne. Do podniesienia palet od strony otwartej, potrzebny jest wózek ręczny o niskim profilu, wózek czołowy lub wózek z poszerzonymi ramionami podporowymi. To kolejny popularny rodzaj palety w Ameryce Północnej, Azji, i Afryce.

Poznaj – Zalety i zastosowania wózków paletowych: czy warto wybrać tanie paleciaki?

Popularnym trendem w ostatnich latach jest produkowanie specjalnych palet, „skrojonych” na potrzeby danej firmy, potrzebującej określonego wymiaru, stopnia wilgotności drewna, ilości sęków, jakości drewna itp. To wprowadza dodatkowe zamieszanie przy przeładunku towaru. Dlatego niezbędne jest dostosowanie do różnorodności rozmiarów i typów palet oraz zakupienie odpowiedniego sprzętu, m.in. uniwersalnych wózków widłowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *