Kiedy i dlaczego warto zrobić ocieplenie budynku?

Jeśli dostrzegasz zbyt wysokie rachunki za ogrzewanie, to wykonanie termomodernizacji jest z pewnością słusznym rozwiązaniem.

Zbliża się jesień, niedługo nastąpi zima. Myśl o tym, ile będzie Cię kosztowało ogrzewanie, przeraża Cię. To niewątpliwie znak, że koniecznie musisz wykonać docieplenie budynku, zanim zaskoczą Cię zimne wieczory i noce. Dobrze wykonana termoizolacja sprawi, że dom będzie bardziej oszczędny, co z pewnością doceni to również i Twój portfel. Taka inwestycja z pewnością zwróci się w niedługim czasie.

Zalety ocieplenia

Niewątpliwie dwie największe zalety wykonania tego typu prac to oczywiście oszczędność energii potrzebnej do ogrzania budynku. Mniej jej zużywasz, więc mniejsze rachunki płacisz. Druga sprawa to zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. To też oczywiście ma związek z zużyciem energii. Mało, kto zdaje sobie sprawę z faktu, że izolacja wykonana zgodnie z najnowszymi technologiami pozwala ograniczyć ubytek ciepła nawet o 10 – 15 procent? Właśnie o tyle też mogą zmniejszyć się Twoje rachunki.

Kiedy wykonać termomodernizację?

Okazuje się, że najlepszą porą na wykonanie tego zadania będą miesiące letnie. Optymalna temperatura do wykonywania dociepleń wynosi od 5 do 25 stopni Celsjusza. Gdy wybierasz porę zwróć uwagę również na pogodę. Deszcz nie sprzyja tego typu pracom.

Wełna mineralna czy styropian?

Kolejną rzeczą, nad którą należy się zastanowić jest wybranie materiału do ocieplania budynku. Generalnie jest tak, że ocieplenie ze styropianu stosuje się przy nowych budynkach. Wełna natomiast polecana jest w przypadku budynków użyteczności publicznej, budownictwie wielorodzinnym czy nawet szkołach i szpitalach, zwłaszcza w obiektach, gdzie panuje wysoka wilgoć. Przy wyborze czy nawet w sprawie wykonania docieplenia najlepiej zapytać firmę, która się w tym specjalizuje, np. Luksar. Specjaliści doradzą Ci, jakie materiały najlepiej kupić, aby docieplenie było naprawdę skuteczne. Ważna jest również technologia zastosowanej termomodernizacji. W dużej mierze to właśnie ona decyduje o tym, jakie znaczenie w przyszłości będzie miała przeprowadzona praca. Dlatego, jeśli nie masz doświadczenia w wykonywaniu tego typu remontów. Lepiej jest powierzyć to specjalistom, którzy znają się na rzeczy. Zdecydowanie porzuć wszelkie eksperymenty, ponieważ równie znacząca jest, jakość. Źle wykonane docieplenie nie będzie spełniało swoich funkcji. Przy braku doświadczenia łatwo o pomyłkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *