BiznesGospodarkaInnePokaz slajdówPolecamyPolecane wiadomościWiadomości budowlane

Inwestor a generalny wykonawca. Zasady współpracy.

Realizacja inwestycji budowlanych jest zadaniem bardzo skomplikowanym i wymagającym specjalistycznej wiedzy, zarówno technologicznej, jak i prawnej. Dlatego we współczesnej branży budowlanej wyraźnie wyodrębniły się przedsiębiorstwa, które współpracując ze sobą i podejmując się różnych zadań są w stanie realizować nawet najbardziej wymagające inwestycje. Główne role pełnią w tej współpracy developer, czyli inwestor, oraz generalny wykonawca.

Zadania inwestora

Inwestor jako zleceniodawca zobowiązany jest do umożliwienia generalnemu wykonawcy zrealizowania danego zadania. W praktyce oznacza to załatwienie wszelkich formalności urzędowych związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę, przekazanie terenu pod inwestycję, dostarczenie ostatecznego projektu. Po ukończeniu prac budowlanych inwestor zobowiązany jest odebrać gotowy budynek i dokonać określonej w umowie zapłaty. 

Zadania generalnego wykonawcy

Generalny wykonawca pełni rolę wykonawcy inwestycji na wszystkich jej etapach – od przygotowania i zabezpieczenia terenu budowy, przez postawienie całego budynku, aż do doprowadzenia go do stanu używalności. W związku z tym spoczywa na nim znacznie więcej obowiązków, a także odpowiedzialność za realizację projektu zgodnie z przepisami prawa budowlanego i zasadami bezpieczeństwa. Aby wykonać swoją pracę, generalny wykonawca musi być do niej odpowiednio przygotowany – posiadać ekipy wykwalifikowanych budowlańców, odpowiedni sprzęt oraz dysponować materiałami budowlanymi. Generalny wykonawca nie wykonuje wszystkich prac sam, czasem zatrudnia on (w porozumieniu z inwestorem) podwykonawców, czyli mniejsze firmy specjalizujące się w konkretnej działalności, np. instalacjach elektrycznych, wentylacyjnych, pracach ogrodniczych itd. Zadaniem generalnego wykonawcy jest nadzorowanie prac wszystkich ekip obecnych na terenie budowy – obejmuje to między innymi stworzenie harmonogramu prac (dzięki temu poszczególne ekipy nie będą sobie wzajemnie przeszkadzać), kontrola jakości prac oraz pilnowanie terminów ich zakończenia.

Na polskim rynku funkcjonuje bardzo dużo firm inwestycyjnych oraz generalnych wykonawców. Niektóre przedsiębiorstwa zajmują się oboma typami działalności. Tak jest na przykład w przypadku firmy DOMBUD w Katowicach, które w trakcie ponad 70-lat swego istnienia zrealizowało wiele inwestycji w kategorii budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego oraz użyteczności publicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *