Jak bardzo skomplikowany jest „rozwód kościelny”

Według Głównegorzędu Statystycznego w 2013 roku w Polsce ogólna liczba rozwodów wyniosła ponad 66 tysięcy. Z każdym rokiem liczba ta niebezpiecznie wzrasta. Jeszcze 16 lat temu na 1000 nowo zawartych małżeństw liczba rozwodów wynosiła 202,6, teraz jest to więcej niż 350. Pomimo trudnego procesu, wiele osób decyduje się na unieważnienie.

Słowa przysięgi małżeńskiej mniej lub bardziej każdy z nas zna. Słyszymy je w filmach, będąc gościem na ślubie lub z własnego doświadczenia. Nie ma znaczenia czy jest to ślub kościelny czy cywilny – przysięga jest. Niestety coraz częściej parom nie udaje się wytrwać w związku, w którym przysięgali sobie miłość dopóki śmierć ich nie rozłączy. O ile małżeństwo zostało zawarte przed urzędnikiem i para zgodnie podejmie decyzję o rozwodzie, to większych problemów z jego uzyskaniem być nie powinno. Problem pojawia się w momencie, kiedy jeden z małżonków zdecyduje się na „rozwód kościelny”.

Czy istnieje w ogóle rozwód kościelny?

Popularne określenie rozwód kościelny jest niewłaściwe i wynika z błędnej interpretacji. W świetle przepisów prawa kanonicznego nie istnieje coś takiego, jak rozwód kościelny. Proces ten prawidłowo nazywa się stwierdzeniem lub orzeczeniem nieważności małżeństwa kościelnego.

unieważnienie-małżeństwa-kościelnego

Kiedy rozwód kościelny jest koniecznością

Niestety jest coraz więcej przypadków, kiedy unieważnienie małżeństwa kościelnego jest koniecznością, ponieważ występują poważne podstawy prawne do przeprowadzenia procesu. Pomimo tego należy zapamiętać, że jest to sprawa bardzo skomplikowana. Powody, które przyczyniają się do orzeczenia o nieważności, muszą wiązać się z ciężkimi grzechami wiary katolickiej. Mogą nimi być: bigamia, brak konsumpcji związku, niepoczytalność w trakcie zawierania związku małżeńskiego, kazirodztwo, ukrywanie przed partnerem choroby psychicznej, etc.

Dlaczego to takie skomplikowanie?

Unieważnienie małżeństwa to proces skomplikowany, głównie dlatego, że dotyczy prawa kościelnego, a ostateczna decyzja zostaje podjęta przez papieża, czyli najważniejszą osobę w hierarchii Kościoła katolickiego. Ponadto, jak wiadomo, ślub kościelny jest zawarty przed Bogiem i zgodnie z przysięgą powinien trwać do końca życia małżonków.

Jak przebiega proces?

Na samym początku warto wiedzieć, że ułatwieniem w tym skomplikowanym procesie jest skorzystanie z pomocy kancelarii kanonicznej i adwokata kościelnego, który specjalizuje się w tego typu sprawach i posiada odpowiednie doświadczenie oraz kwalifikacje. Procedury składające się na proces są skrupulatne i długotrwałe. Po zebraniu odpowiedniego materiału dowodowego, opłaceniu wszystkich kosztów sądowych, a często także opinii biegłego psychologa, następuje seria przesłuchać małżonków, nierzadko są oni wypytywani o najintymniejsze kwestie zawartego związku małżeńskiego. Po szczegółowej analizie dowodów i wielu miesiącach (czasami 2-3 lat) pada decyzja o unieważnieniu.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.