HobbyInnePokaz slajdówPolecamyPolecane wiadomościSport

Bezpiecznie na nartach. Wybieramy kask narciarski

Wybierając sprzęt narciarski, jak narty czy buty, warto wziąć pod uwagę dwa zasadnicze czynniki: stopień użyteczności i poziom bezpieczeństwa oferowanego modelu. Nie inaczej sprawa się ma w przypadku zakupu kasku narciarskiego.

Kask stanowi jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia każdego, zarówno początkującego, jak i doświadczonego narciarza. Jego zakup powinien być traktowany przez nas jako swego rodzaju inwestycja. Aby dobrze spełniał swoją rolę, powinien być dobrany zgodnie z kilkoma zasadami.

Podstawowe kwestie ważne podczas zakupu kasku narciarskiego:

  • homologacja

    Kupując kask w sklepie specjalistycznym, mamy pewność, że spełnia on określone normy bezpieczeństwa. Podczas zakupu kasku, warto być zorientowanym w najczęściej spotykanych oznaczeniach. I tak, poszukując modelu dla siebie, najłatwiej jest trafić na kask z normą CE-EN1077. Zapewnia ona podstawowy poziom bezpieczeństwa na stoku. Chroni wprawdzie głowę, jednak podczas poważnych wypadków może okazać się niewystarczająca. Znacznie bezpieczniejszym, choć jednocześnie droższym rozwiązaniem, jest nabycie kasku spełniającego normę ASTM F-2040. Stanowi on optymalne rozwiązanie dla początkujących i zaawansowanych narciarzy. Z kolei najwyższą w trójstopniowej skali i bardzo rzadko spotykaną na polskim rynku sprzętu narciarskiego normą, jest Snell RS 98.

  • dopasowanie i wielkość

Odpowiednie dopasowanie kasku do głowy użytkownika jest bardzo ważne. Dobrze dobrany kask zapewnia na tyle przestrzeni, aby nie uciskać zbytnio newralgicznych części głowy i aby można było zmieścić pod nim ewentualnie opaskę zimową. Chroni ona wrażliwe partie skóry głowy przed otarciami, zapewniając dodatkową izolację przed zimnem.

Wskazówka: Przed wyborem odpowiedniego kasku, warto wcześniej zmierzyć swój obwód głowy. Jest to szczególnie istotne, jeśli zakupu będziemy dokonywać za pośrednictwem sklepu internetowego, a nie osobiście. Należy pamiętać, że każdy z nas ma nieco inny rozmiar głowy. Kask powinien być dobrze dopasowany do naszych indywidualnych wymiarów i potrzeb. Pomiaru głowy dokonujemy w następujący sposób: za pomocą centymetra krawieckiego mierzymy obwód głowy w jej najszerszym miejscu, to znaczy na wysokości czoła (dokładnie 2 cm nad brwiami). Pomiar powinien być dokonany kilkakrotnie, aby wyeliminować ryzyko pomyłki. Dopuszczalny margines błędu to 1-2 centymetry. W przypadku wątpliwości, czy dokonany przez nas pomiar jest prawidłowy, istnieje jeszcze inne rozwiązanie – można zamówić model posiadający regulację z tyłu. W przypadku niewielkich rozbieżności, pozwoli ona na lepsze dopasowanie kasku do naszych wymiarów.

  • wykończenie i regulacja paska zapinanego pod brodą

Dobrze dobrany kask powinien mieć na pasku zapinanym pod brodą miękkie poszycie od wewnętrznej strony, czyli tam, gdzie będzie stykać się bezpośrednio z ciałem. Pozwala to wyeliminować otarcia i poczucie dyskomfortu podczas jazdy. Zapięcie kasku musi być również regulowane po to, aby jak najlepiej dopasować się do naszych indywidualnych wymiarów.

  • poczucie komfortu i bezpieczeństwa – wybrany przez nas model powinien sprawiać, że czujemy się w nim wygodnie i komfortowo, nie może być zbyt ciężki;

  • system wentylacji – chroni przed przegrzaniem głowy, a jednocześnie nie dopuszcza do nas zimnego powietrza;

  • solidne zapięcie – na tyle wytrzymałe, aby kask nie rozpiął się samoczynnie podczas naszej jazdy i na tyle praktyczne, aby nie przysparzało problemów z zapięciem kasku;

  • kompatybilny z goglami – chroniącymi czoło, zatoki i oczy przed zimnym wiatrem;

  • materiał ochronny wewnątrz kasku – powinien być bez trudu odpinany i zdejmowany, dzięki temu możliwe jest jego regularne pranie.

Bezpiecznie i stylowo

Panie jeżdżące na nartach również powinny znaleźć coś, co będzie odpowiadało ich wyrafinowanym potrzebom, a jednocześnie dobrze chroniło głowę przed urazami na stoku. W tym względzie warto wziąć pod uwagę nowoczesne modele, występujące w designerskich wzorach. Fance zimowego szaleństwa, może przypaść do gustu kask marki Alpina, model GRAP 2.0 BLUE MATT, utrzymany w przyjemnej dla oka kolorystyce, łączącej nasycony odcień niebieskiego i energetyzującą zieleń. Atrakcyjny wygląd to jednak nie wszystko. Atutem przemawiającym za tym modelem jest nie tylko doskonały stosunek jakości do ceny, ale również parametry użytkowe. Konstrukcja typu Inmold daje poczucie bezpieczeństwa, dobry system wentylacji Airstream Control chroni głowę przed przegrzaniem, a nowoczesna wewnętrzna powłoka Inmold Tec. Edge Protect zabezpiecza podczas uderzenia bocznego. Funkcjonalny system ERGOMATIC umożliwia sprawne rozpięcie i zapięcie kasku. Projektanci kasku postanowili również zadbać o komfort kobiecego karku. Nagłym uderzeniom zimnych podmuchów wiatru ma przeciwdziałać wykonany z przyjemnego dla skóry polaru NECKWARMER.

Pełne dopasowanie – bezpieczeństwo pod kontrolą

Dla pań, które uwielbiają słodkie i typowo kobiece modele, producent przygotował model SALOMON AURA 10 CUSTOM AIR w przyjemnej kolorystyce, łączącej fiolet przełamany subtelną bielą. Boczna część kasku została wzbogacona interesującą grafiką. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż kask ten posiada certyfikaty CE-EN1077 i ASTM F-2040. Dzięki nim, każda narciarka może czuć się bezpiecznie na stoku. Konstrukcja łączy w sobie skorupę wykonaną z polikarbonu i warstwę EPS. Praktyczna zdejmowana wyściółka umożliwia regularne jej odświeżanie. Z kolei zdejmowane miękkie nauszniki Removable Ear Pads chronią dodatkowo uszy przed lodowatym wiatrem. W zależności od panującej aktualnie temperatury, można je przypinać i odpinać. Co ważne, model ten został oparty na systemie Custom Air Fit, który pozwala na indywidualne dopasowanie kasku do kształtu głowy użytkowniczki. Jak wiadomo, oznacza to mniejsze ryzyko urazów sportowych i jednocześnie większy komfort jazdy.

Szeroki wybór sprzętu narciarskiego i akcesoriów oferuje sklep www.nartywarszawa.pl. Profesjonalna obsługa chętnie doradzi przy zakupie kasku narciarskiego, a także innych elementów, wchodzących w skład niezbędnego wyposażenia narciarza. Szczegółową pomoc w wyborze odpowiedniego modelu można uzyskać, odwiedzając sklep stacjonarny.

grafika: pl.wikipedia.org/Florian Lindner

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *