Wyjątkowe chwile wśród wyjątkowych aranżacji. Jak udekorować świąteczny stół?

Świąteczny stół to miejsce wyczekiwanych spotkań oraz wspólnego spędzania czasu przy blasku rozświetlonej choinki i dźwiękach najpiękniejszych kolęd. Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl podpowiada, jak zaplanować świąteczną aranżację stołu, która podkreśli niepowtarzalny charakter tych dni i pomoże wprowadzić w domu wyjątkową atmosferę.

Udana dekoracja stołu pomaga w tworzeniu wyjątkowej atmosfery świątecznych spotkań, fot. www.homebook.pl/AD Loving Home

„Przygotowanie stołu zaczynamy najczęściej od przykrycia go obrusem, serwetą lub bieżnikiem. Warto zwrócić uwagę, że w niektórych aranżacjach największą dekoracja mogą być właśnie tkaniny. Klasyczne zestawienie bieli i czerwieni lub granatu można z powodzeniem zastąpić na przykład eleganckim biało-szarym duetem, wzbogaconym srebrnymi dodatkami. Z kolei wzorzyste, bogato zdobione serwety lub obrusy same w sobie stanowią jedną z najefektowniejszych ozdób świątecznego stołu. Zresztą nie tylko ich kolor, ale również grubość i faktura mają duże znaczenie dla całościowego efektu dekoracji. Materiał nie musi też przykrywać całego stołu – zadbany blat wykonany z wysokiej jakości drewna sam w sobie może być wartościowym składnikiem aranżacji.” – podpowiada Anna Poprawska z portalu Homebook.pl.

Specjalistka z Homebook.pl zwraca również uwagę na inne zastosowanie materiałów i tkanin. „Klimatyczną odmianę charakteru wnętrza przyniesie także ozdobienie krzeseł pokrowcami w kolorze korespondującymi z barwami nakrycia stołu. Pole do popisu dają również serwetki, które można złożyć na różne ciekawe sposoby. Warto poświęcić trochę więcej czasu na stworzenie efektownej ozdoby w kształcie wachlarza, łabędzia lub eleganckiej i praktycznej kieszonki na sztućce.” – mówi projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

Bardzo istotnymi elementami przygotowywanej aranżacji są przemyślane dodatki i stylowa zastawa, fot. www.homebook.pl/Dekoria

„Niezwykle ważnym elementem świątecznych spotkań są oczywiście wyczekiwane przez cały rok wyjątkowe potrawy. Pojawiająca się w tych dniach na stole zastawa musi więc być nie tylko elegancka i odświętna, ale powinna także pomieścić wszystkie dwanaście tradycyjnych specjałów.” – przypomina Anna Poprawska z portalu Homebook.pl. „Wybierając zastawę warto postawić na tradycyjną biel, która sprawdza się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach. Elegancji dodają jej często delikatne złote lub srebrne zdobienia. Dobrze prezentuje się też zestawienie białego szkła lub porcelany z elementami wykonanymi z przezroczystego materiału. Szczególnie naczynia kryształowe będą pięknie mieniły się w blasku świec, klimatycznie rozświetlając otoczenie.” – mówi ekspert z portalu Homebook.pl.

„Za pomocą dodatków możemy w szczególny sposób podkreślić charakter stworzonej aranżacji. Stylowe świeczniki, solniczki czy cukiernice pomagają udekorować stół, zwłaszcza, gdy same są małymi dziełami sztuki.” – podpowiada projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl, i dodaje: „Wiele ozdób możemy zapożyczyć z choinki, na przykład wypełniając bombkami półmisek lub rozkładając na stole choinkowe oświetlenie, które rozświetli pozostałe dekoracje.”

Poszukując inspiracji warto odwiedzić portal Homebook.pl, prezentujący najciekawsze propozycje architektów i dekoratorów wnętrz, fot. www.homebook.pl/BelleMaison

Dobrym pomysłem okazuje się zasięgnięcie inspiracji z natury. „Na świątecznym stole wspaniale prezentują się dodatki wykonane z gałązek iglastych drzew, a także szyszek, orzechów czy pomarańczy. Wiele z nich można pomalować błyszczącymi farbami, niewielkim kosztem tworząc bardzo stylowe akcenty dekoracji.” – mówi ekspert z portalu Homebook.pl, wskazując też inne ciekawe rozwiązanie: „Przyjemny, rodzinny klimat wprowadzają zawsze dodatki stworzone własnoręcznie przez domowników. Urokliwe aniołki i zwierzątka wykonane na przykład z filcu czy gałganków z pewnością będą sympatycznymi towarzyszami świątecznych spotkań.”

Anna Poprawska z portalu Homebook.pl wskazuje również, jak ważne jest zachowanie równowagi wśród znajdujących się na stole dekoracji. „Im bardziej stonowana zastawa, tym większą kreatywnością możemy się wykazać przy doborze dodatków. Pamiętajmy jednak, aby nie przytłoczyć przestrzeni nadmierną ilością elementów lub zdobień. Czasami nasz ulubiony, zachwycający formą świecznik może na przykład przysłaniać osoby siedzące naprzeciw siebie.” – zwraca na koniec uwagę projektantka wnętrz.

Boże Narodzenie to najbardziej tradycyjne święta w roku. Dekorując stół, przy którym spotkamy się z najbliższymi, możemy korzystać z bogactwa pielęgnowanych w naszych domach zwyczajów, jednocześnie poszukując nowych inspiracji. Wiele interesujących pomysłów znajdziemy na portalu Homebook.pl, prezentującym najciekawsze pomysły aranżacji wnętrz polskich architektów i dekoratorów. Wśród licznych propozycji każdy znajdzie natchnienie do stworzenia tegorocznej niezapomnianej dekoracji świątecznego stołu.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *