NAJSZYBSZY OD LAT WZROST REALNYCH WYNAGRODZEŃ POMOŻE ODRODZIĆ SIĘ POLSKIEJ GOSPODARCE

Zdaniem eksperta Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego, najnowsze dane GUS na temat przeciętnego poziomu zatrudnienia oraz wysokości wynagrodzeń w październiku potwierdzają to, że ożywienie gospodarcze stopniowo znajduje swoje odzwierciedlenie w sytuacji na rynku pracy

W ostatnim miesiącu powstało 5 tys. miejsc pracy. Jest to znacznie większy przyrost niż we wrześniu, pomimo niekorzystnego wpływu czynników sezonowych. Wyraźniejszą poprawę powinniśmy zaobserwować w drugim kwartale 2014 roku – uważa ekspert Pracodawców RP.

Dane dotyczące wynagrodzeń również dają powody do optymizmu. Zarobki Polaków wzrosły w ciągu miesiąca o 1,7 proc. i były o 3,1 proc. wyższe niż przed rokiem. – Taki wzrost, w ujęciu nominalnym, nie jest czymś niezwykłym, chociaż bez wątpienia świadczy o tym, że poprawiająca się sytuacja gospodarcza sprawia, iż wielu przedsiębiorców nie musi już szukać oszczędności w wynagrodzeniach pracowników – twierdzi ekspert Pracodawców RP. – Jednak w warunkach bardzo niskiej, i wciąż malejącej, inflacji oznacza to, że realne zarobki w naszym kraju rosną przeciętnie w najszybszym tempie od ok. pięciu lat. Zwiastuje to znaczące umocnienie się popytu konsumpcyjnego w najbliższym czasie, co powinno przełożyć się na dalsze zwiększenie dynamiki wzrostu PKB w kolejnych kwartałach – dodaje Kozłowski.

***

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentują 7 500 firm, zatrudniających ok. 4 mln pracowników. Organizacja, która powstała w listopadzie 1989 roku, działa w obszarach związanych z rozwojem przedsiębiorczości, wzrostem gospodarczym kraju i kwestiami społecznymi, w tym dotyczącymi ubezpieczeń społecznych, rynku i prawa pracy. Pracodawcy RP podejmują inicjatywy na rzecz przedsiębiorczości, innowacyjności, wykorzystania nauki do potrzeb gospodarki, a także w obszarze stanowienia prawa. Są obecni w pracach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Organizacja jest członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (organu doradczego instytucji Unii Europejskiej). Prezydentem Pracodawców RP jest dr Andrzej Malinowski.

PR
LA

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 
This site is protected by Comment SPAM Wiper.