NAJSZYBSZY OD LAT WZROST REALNYCH WYNAGRODZEŃ POMOŻE ODRODZIĆ SIĘ POLSKIEJ GOSPODARCE

Zdaniem eksperta Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego, najnowsze dane GUS na temat przeciętnego poziomu zatrudnienia oraz wysokości wynagrodzeń w październiku potwierdzają to, że ożywienie gospodarcze stopniowo znajduje swoje odzwierciedlenie w sytuacji na rynku pracy

W ostatnim miesiącu powstało 5 tys. miejsc pracy. Jest to znacznie większy przyrost niż we wrześniu, pomimo niekorzystnego wpływu czynników sezonowych. Wyraźniejszą poprawę powinniśmy zaobserwować w drugim kwartale 2014 roku – uważa ekspert Pracodawców RP.

Dane dotyczące wynagrodzeń również dają powody do optymizmu. Zarobki Polaków wzrosły w ciągu miesiąca o 1,7 proc. i były o 3,1 proc. wyższe niż przed rokiem. – Taki wzrost, w ujęciu nominalnym, nie jest czymś niezwykłym, chociaż bez wątpienia świadczy o tym, że poprawiająca się sytuacja gospodarcza sprawia, iż wielu przedsiębiorców nie musi już szukać oszczędności w wynagrodzeniach pracowników – twierdzi ekspert Pracodawców RP. – Jednak w warunkach bardzo niskiej, i wciąż malejącej, inflacji oznacza to, że realne zarobki w naszym kraju rosną przeciętnie w najszybszym tempie od ok. pięciu lat. Zwiastuje to znaczące umocnienie się popytu konsumpcyjnego w najbliższym czasie, co powinno przełożyć się na dalsze zwiększenie dynamiki wzrostu PKB w kolejnych kwartałach – dodaje Kozłowski.

***

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentują 7 500 firm, zatrudniających ok. 4 mln pracowników. Organizacja, która powstała w listopadzie 1989 roku, działa w obszarach związanych z rozwojem przedsiębiorczości, wzrostem gospodarczym kraju i kwestiami społecznymi, w tym dotyczącymi ubezpieczeń społecznych, rynku i prawa pracy. Pracodawcy RP podejmują inicjatywy na rzecz przedsiębiorczości, innowacyjności, wykorzystania nauki do potrzeb gospodarki, a także w obszarze stanowienia prawa. Są obecni w pracach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Organizacja jest członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (organu doradczego instytucji Unii Europejskiej). Prezydentem Pracodawców RP jest dr Andrzej Malinowski.

PR
LA

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *