BEZ ROZSĄDNEGO PLANU NAPRAWCZEGO NIE MOŻNA POWAŻNIE MYŚLEĆ O URATOWANIU STOCZNI GDAŃSK

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej wielokrotnie angażowali się w działania zmierzające do utrzymania produkcji w Stoczni Gdańsk. Niestety mimo znacznego zaangażowania kapitałowego Agencji Rozwoju Przemysłu aktualny właściciel nie był w stanie wprowadzić zakładu na ścieżkę trwałej rentowności.

Szansą dla Stoczni Gdańsk miał być nowy plan biznesowy, przygotowany przez większościowego akcjonariusza. Okazał się on jednak nierealistyczny. Mając to na uwadze, zdaniem Pracodawców RP dalsze zaangażowanie pieniędzy podatników w generującą znaczące straty inwestycję przyniosłoby więcej strat niż korzyści – szczególnie że byłyby one i tak bardzo niepewne oraz odległe w czasie. – Utrzymywanie Stoczni Gdańsk bez wiarygodnego planu naprawczego nie tylko jest bezcelowe, lecz także może zostać uznane za działanie na szkodę Skarbu Państwa – podkreślają eksperci Pracodawców RP. – Finansowa pomocdla jednego przedsiębiorstwa, nawet tak zasłużonego jak Stocznia Gdańsk, nie może odbywać się kosztem innych inwestycji, których powodzenie wydaje się dużo większe – dodają.

Zdaniem ekspertów Organizacji ewentualna upadłość Stoczni Gdańsk może stać się początkiem procesu naprawczego, którego nie udało się przeprowadzić zagranicznemu właścicielowi. – Jesteśmy przekonani o tym, że – mimo znaczącej konkurencji na zglobalizowanym rynku – polskie firmy mogą budować i sprzedawać okręty, a także inne konstrukcje, np. wieże wiatrowe. I powinny to robić bez pomocy ze strony państwa – konkludują eksperci Pracodawców RP.

***

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentują 7 500 firm, zatrudniających ok. 4 mln pracowników. Organizacja, która powstała w listopadzie 1989 roku, działa w obszarach związanych z rozwojem przedsiębiorczości, wzrostem gospodarczym kraju i kwestiami społecznymi, w tym dotyczącymi ubezpieczeń społecznych, rynku i prawa pracy. Pracodawcy RP podejmują inicjatywy na rzecz przedsiębiorczości, innowacyjności, wykorzystania nauki do potrzeb gospodarki, a także w obszarze stanowienia prawa. Są obecni w pracach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Od marca 2009 roku w ramach organizacji działa Centrum Monitoringu Legislacji – pierwsze w Polsce forum pozwalające śledzić proces legislacyjny oraz umożliwiające przedsiębiorcom wpływ na kształt i jakość stanowionego prawa (www.cml.pracodawcyrp.pl). Organizacja jest członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (organu doradczego instytucji Unii Europejskiej). Prezydentem Pracodawców RP jest dr Andrzej Malinowski.

PR
LA

 

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *