Drugie życie starej bluzki

W związku z nową ustawą o odpadach musimy nauczyć się, jak segregować odpady i do których pojemników je wyrzucać. Nadal jednak niewiele wiemy na temat recyklingu odzieży i innego rodzaju tekstyliów, takich, jak pościel, ręczniki czy akcesoria z tkanin. 

Skąd wzięła się konieczność stosowania recyklingu w codziennym życiu? Dlaczego nie możemy po prostu wyrzucać śmieci na jedną stertę, jak dotychczas?

Przyczyn jest kilka, ale – poza nową ustawą o odpadach – jedną z najważniejszych jest przeładowanie wysypisk śmieci, związane z rosnącym konsumpcjonizmem oraz nadprodukcją zarówno przedmiotów codziennego użytku, jak i dóbr luksusowych. O ile w tych drugich najważniejsza jest jakość, o tyle w masowej produkcji czynnikiem, zwiększającym sprzedaż jest niska cena. Tanie rzadko idzie w parze z jakością, ale niskie ceny sprawiają, że kupujemy coraz więcej i częściej. Efektem jest marnowanie surowców i obciążanie środowiska ogromną ilością odpadów.

W trosce o środowisko powinniśmy zmniejszać ilość kupionych dóbr materialnych, natomiast częściej starać się dawać przedmiotom tzw. drugie życie. Zepsute radio można spróbować naprawić, buty zanieść do szewca, a stary mebel poddać renowacji. Jeśli jednak przedmioty czy ubrania nie nadają się już do noszenia, posegregujmy je i włóżmy do odpowiednio oznaczonych pojemników.

Aby mieć pewność, że oprócz dbania o środowisko nasze ubrania dodatkowo wspomogą potrzebujących, warto wiedzieć, jakie pojemniki wybrać. W przypadku odzieży są to beżowe pojemniki z czerwonym logo Caritas lub niewielkim, czerwonym sercem Fundacji Pomocy Dzieciom Dar.

Co się stanie ze starymi jeansami, ręcznikami i innymi rzeczami, włożonymi do tych pojemników? Ponieważ większość ich zawartości stanowią tekstylia nie nadające się do powtórnego noszenia, zostaną posegregowane i przerobione na włókna, z których produkowane są maty pod drogi, maty wygłuszające do samochodów czy nawet wykładziny na stoły bilardowe. Kolejna grupa zostanie przeznaczona na tzw. czyściwo i użyta m.in. w warsztatach mechanicznych. Odzież, nadająca się do powtórnego noszenia będzie w części przekazana podopiecznym organizacji charytatywnych oraz przeznaczona na eksport do biednych krajów Afryki i Azji.

Jedna z największych w branży recyklingu tekstyliów, działająca od ponad 20 lat firma Tesso, do której należą pojemniki, przekaże również, jak co miesiąc, wsparcie finansowe na pomoc dla podopiecznych Caritas i Fundacji Pomocy Dzieciom Dar. „Odzież z pojemników, oznaczonych logo Caritas, rzeczywiście trafia do potrzebujących. Gdy potrzebujemy np. kurtek na zimę czy jakiejkolwiek innej odzieży, dzwonimy do Tesso i zawsze otrzymujemy posortowaną odzież. Firma wspomaga nas także finansowo.”  – potwierdza Dyrektor Caritas Diecezji Pelplińskiej, ks. Grzegorz Weis.

 

PR
LA

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *