Drugie życie starej bluzki

W związku z nową ustawą o odpadach musimy nauczyć się, jak segregować odpady i do których pojemników je wyrzucać. Nadal jednak niewiele wiemy na temat recyklingu odzieży i innego rodzaju tekstyliów, takich, jak pościel, ręczniki czy akcesoria z tkanin. 

Skąd wzięła się konieczność stosowania recyklingu w codziennym życiu? Dlaczego nie możemy po prostu wyrzucać śmieci na jedną stertę, jak dotychczas?

Przyczyn jest kilka, ale – poza nową ustawą o odpadach – jedną z najważniejszych jest przeładowanie wysypisk śmieci, związane z rosnącym konsumpcjonizmem oraz nadprodukcją zarówno przedmiotów codziennego użytku, jak i dóbr luksusowych. O ile w tych drugich najważniejsza jest jakość, o tyle w masowej produkcji czynnikiem, zwiększającym sprzedaż jest niska cena. Tanie rzadko idzie w parze z jakością, ale niskie ceny sprawiają, że kupujemy coraz więcej i częściej. Efektem jest marnowanie surowców i obciążanie środowiska ogromną ilością odpadów.

W trosce o środowisko powinniśmy zmniejszać ilość kupionych dóbr materialnych, natomiast częściej starać się dawać przedmiotom tzw. drugie życie. Zepsute radio można spróbować naprawić, buty zanieść do szewca, a stary mebel poddać renowacji. Jeśli jednak przedmioty czy ubrania nie nadają się już do noszenia, posegregujmy je i włóżmy do odpowiednio oznaczonych pojemników.

Aby mieć pewność, że oprócz dbania o środowisko nasze ubrania dodatkowo wspomogą potrzebujących, warto wiedzieć, jakie pojemniki wybrać. W przypadku odzieży są to beżowe pojemniki z czerwonym logo Caritas lub niewielkim, czerwonym sercem Fundacji Pomocy Dzieciom Dar.

Co się stanie ze starymi jeansami, ręcznikami i innymi rzeczami, włożonymi do tych pojemników? Ponieważ większość ich zawartości stanowią tekstylia nie nadające się do powtórnego noszenia, zostaną posegregowane i przerobione na włókna, z których produkowane są maty pod drogi, maty wygłuszające do samochodów czy nawet wykładziny na stoły bilardowe. Kolejna grupa zostanie przeznaczona na tzw. czyściwo i użyta m.in. w warsztatach mechanicznych. Odzież, nadająca się do powtórnego noszenia będzie w części przekazana podopiecznym organizacji charytatywnych oraz przeznaczona na eksport do biednych krajów Afryki i Azji.

Jedna z największych w branży recyklingu tekstyliów, działająca od ponad 20 lat firma Tesso, do której należą pojemniki, przekaże również, jak co miesiąc, wsparcie finansowe na pomoc dla podopiecznych Caritas i Fundacji Pomocy Dzieciom Dar. „Odzież z pojemników, oznaczonych logo Caritas, rzeczywiście trafia do potrzebujących. Gdy potrzebujemy np. kurtek na zimę czy jakiejkolwiek innej odzieży, dzwonimy do Tesso i zawsze otrzymujemy posortowaną odzież. Firma wspomaga nas także finansowo.”  – potwierdza Dyrektor Caritas Diecezji Pelplińskiej, ks. Grzegorz Weis.

 

PR
LA

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *