EKSPERCI KAMPANII DIAGEO WYJAŚNIAJĄ, JAK UNIKNĄĆ RYZYKA PODCZAS WAKACJI

Wakacje to czas odpoczynku – ale nie od umiejętności przewidywania i myślenia o konsekwencjach własnych zachowań. Podejmowanie decyzji i związana z tym ocena ryzyka stanowią nieodłączny element naszego życia, nawet podczas długiego weekendu czy urlopu. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w których spożywamy alkohol i zamierzamy prowadzić samochód. Jak uniknąć ryzykownych zachowań podczas wakacji, radzą eksperci kampanii Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie., prowadzonej przez firmę Diageo, producenta i dystrybutora alkoholi.

Modne ostatnio powiedzenie głosi: jest ryzyko, jest zabawa. Wydaje się, że zwolenników tego hasła jest bardzo wielu, szczególnie podczas wakacji, w miastach i miasteczkach, przepełnionych turystami. Choć zdarza się, że sytuacje ryzykowne spotykają nas z przyczyny od nas niezależnych, to wciąż znaczna większość z nich jest konsekwencją nieprzemyślanych wyborów. Istnieje kilka typów zachowań ryzykownych. Jest ryzyko nie do uniknięcia, które musimy zaakceptować wchodząc w określone sytuacje, na przykład uczestnicząc w ruchu drogowym. Drugi typ to ryzyko, na które możemy sobie pozwolić, bo jest stosunkowo niewielkie, można je ograniczać i kontrolować, np. ryzyko związane z uprawianiem sportów. Istnieje także ryzyko tzw. konieczne, którego nie możemy nie podjąć. Dzieje się tak wtedy, gdy wybieramy mniejsze zło, gdy poprzez zachowanie ryzykowne możemy ocalić większe wartości, np. skok do wody w celu ratowania osoby tonącej. I wreszcie czwarty typ, zdecydowanie najgorszy – ryzyko podejmowane w sytuacjach, gdy powodzenie zależy od szczęścia, a konsekwencje niepowodzenia mogą być bardzo dotkliwe i nieodwracalne. Wsiadanie za kierownicę samochodu lub na łódkę po alkoholu, czy wchodzenie do wody po spożyciu nawet jednego piwa, to właśnie ten czwarty typ, a zatem ryzyko, na które szczególnie podczas długich weekendów i wakacji niepotrzebnie się narażamy – wyjaśnia ekspertka kampanii, Ewa Odachowska, psycholog z Instytut Transportu Samochodowego.

Organizatorom kampanii „Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie.” zależy na uczeniu, jak unikać ryzykownych zachowań wśród osób konsumujących alkohol. W okresie wakacyjnym, kiedy weekendy upływają nam pod znakiem wyjazdów za miasto, dalekich podróży, spędzania czasu nad wodą czy przy ognisku, warto pamiętać o 4 zasadach odpowiedzialnej zabawy:

1. Po każdym drinku dobrze wypić szklankę wody. Alkohol odwadnia organizm, podczas upałów szczególnie, dlatego warto uzupełniać płyny – pijąc na przemian napoje alkoholowe i bezalkoholowe.

2. Pijąc alkohol warto jeść. Jedzenie przed lub podczas picia alkoholu spowalnia jego wchłanianie.

3. Osoby niepełnoletnie nie mogą pić alkoholu. Przed osiągnięciem pełnoletności zarówno organizm, jak i psychika człowieka intensywnie się rozwijają. Picie alkoholu szkodzi dojrzewającemu człowiekowi.

4. Osoby prowadzące samochód nie powinny pić alkoholu. Picie alkoholu zniekształca zdolność oceny i wydłuża czas reakcji, dlatego po alkoholu nie jest się w stanie bezpiecznie prowadzić samochodu.

Nie zapominajmy podczas wakacji, że bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich w dużej mierze zależy od nas samych. Podjęte przez nas decyzje i ryzyko, które zdecydujemy się podjąć, mogą zaważyć na tym, czy wakacje będziemy mogli zaliczyć do udanych i bezpiecznych.

O Akcji

Kampania „Alkohol to odpowiedzialność – pij rozważnie” prowadzona jest od czterech lat przez producenta alkoholi firmę Diageo we współpracy z siecią hipermarketów Real. Podczas ubiegłorocznych edycji kampanii organizatorzy przeprowadzili sondaż wśród internautów i badanie opinii publicznej, publikowali porady w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu oraz zbierali deklaracje od kierowców, wydając im przy tym specjalne naklejki na szybę i etui na dowody rejestracyjne „Prowadzę. Nie piję”. Dotychczas organizatorzy zebrali ponad 75 600 podpisów. Deklaracje poparcia dla idei akcji można cały czas składać na Facebooku, uruchamiając i postując na swoim profilu specjalną aplikację, która symuluje efekty jazdy samochodem po spożyciu alkoholu. Jej uruchomienia ma zobrazować kierowcom jak upośledzone mogłyby stać się ich reakcje za kierownicą po spożyciu alkoholu. Dlatego opracowane i promowane przez Diageo zasady odpowiedzialnej konsumpcji koncentrują się na czterech głównych kwestiach: nie siadaniu za kierownicą po spożyciu alkoholu, spożywaniu alkoholu tylko przez osoby pełnoletnie, uzupełnianiu płynów i jedzeniu w trakcie spożywania alkoholu.

Więcej informacji na temat kampanii: www.pijrozwaznie.pl

Ekspertki kampanii:

Prof. Iwona Wawer – chemik, profesor nauk farmaceutycznych na Wydziale Farmaceutycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmuje się badaniami nad stresem oksydacyjnym i wolnymi rodnikami. Jest autorem i współautorem ponad 150 publikacji naukowych. Od 2011 r. ekspert kampanii „Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie”.

Mgr Ewa Odachowska – psycholog, pedagog, absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, gdzie ukończyła również Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie. Obecnie wykładowca w SWPS i specjalista w Zakładzie Psychologii Transportu I Fizjologii Instytutu Transportu Samochodowego. Certyfikowany terapeuta i autorka licznych publikacji naukowych dotyczących psychologii ryzyka, traumy powypadkowej, sposobu funkcjonowania emocjonalnego i wpływu różnic indywidualnych na zachowanie na drodze.

Organizator i Partnerzy kampanii:

Diageo – producent i dystrybutor jednych z najbardziej znanych marek alkoholowych na świecie, z kategorii alkoholi mocnych, win i piw. Firma posiada m.in. takie marki jak: Johnnie Walker, Crown Royal, JεB, Windsor, Bushmills, Smirnoff, Baileys, Captain Morgan. Diageo to międzynarodowa firma, prowadząca sprzedaż w 180 krajach na całym świecie. Firma jest notowana na giełdach w Nowym Jorku (DEO) i Londynie (DGE). Więcej informacji na temat Diageo, jej pracowników, marek, wyników biznesowych można znaleźć na www.Diageo.com.

Dodatkowe wiadomości na temat odpowiedzialnego picia alkoholu, różne narzędzia oraz informacje o inicjatywach związanych z tym tematem dostępne są na www.DrinkIQ.com i www.pijrozwaznie.pl.

Celebrujemy życie każdego dnia, wszędzie!

Real – sieć hipermarketów Real, obecna w Polsce od 1997 roku i dysponująca 57 placówkami na terenie całego kraju, należy do niemieckiego koncernu handlowego METRO Group – drugiego, co do wielkości w Europie i trzeciego na świecie, koncernu handlowego zatrudniającego 250 tys. pracowników. Sieć hipermarketów Real powstała w Niemczech w 1992 r. Od tamtego czasu, konsekwentnie łącząc jakość oferowanych usług i dynamizm rozwoju, podbija międzynarodowy rynek. Real w Polsce od 1997 roku prowadzi intensywną ekspansję na terenie całej Polski. Sieć ma opinię dobrze zorganizowanej, solidnej firmy dbającej o satysfakcję Klienta, dzięki wykwalifikowanej kadrze i wysokiej jakości usług.

Warszawski Uniwersytet Medyczny – honorowy patron kampanii „Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie.” Warszawski Uniwersytet Medyczny jest jedną z najstarszych Uczelni medycznych w Polsce – od ponad 200 lat kształci najlepszych specjalistów w zakresie nauk medycznych i farmaceutycznych.

Działalność Uczelni oparta jest na tradycjach uniwersyteckich i uniwersalnych wartościach. Uniwersytet przestrzega zasad dobrej praktyki klinicznej i farmaceutycznej, zachowując międzynarodowe standardy edukacyjne. Oferta edukacyjna obejmuje 13 kierunków oraz 2 specjalności.

Pracownicy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego są wybitnymi specjalistami, zaliczanymi do czołówki polskich naukowców. Wielu z nich to krajowi konsultanci w różnych dziedzinach medycyny.

Warszawski Uniwersytet Medyczny to także profesjonalna opieka nad pacjentami, praca naukowa
i kształcenie w pięciu szpitalach klinicznych należących do Uczelni. Są to:

  • Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny przy ul. Banacha 1a

  • Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny przy ul. Sierakowskiego 13

  • Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny przy ul. Marszałkowskiej 24 (filia przy ul. Działdowskiej 1)

  • Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya 4

  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej 2

Uniwersytet korzysta także z bazy obcej – szpitali zlokalizowanych w Warszawie i okolicach, w których prowadzą działalność Kliniki WUM.

Instytut Transportu Samochodowego (ITS) – jednostka prowadząca, koordynująca i popularyzująca badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. Najistotniejszymi zadaniami ITS są:

1.Ogólna poprawa funkcjonowania i organizacji transportu samochodowego,

2.Ograniczenie szkodliwości skutków rozwoju transportu samochodowego i ruchu drogowego pod kątem bezpieczeństwa drogowego oraz ochrony środowiska naturalnego,

3.Opracowywanie nowych rozwiązań materiałowych dla przemysłu motoryzacyjnego, włącznie z udoskonaleniem materiałów eksploatacyjnych.

Fundacja „Krzyś” – jest organizacją non-profit, działającą na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych w Polsce.
Od momentu powstania w 2004 roku, Fundacja angażuje się w szereg działań i projektów, również europejskich, mających na celu m.in. stworzenie platformy porozumienia i współpracy pomiędzy różnymi podmiotami wszystkich trzech sektorów społeczeństwa obywatelskiego (rząd, biznes i organizacje pozarządowe).

Fundacja realizując projekty (m.in. Europejska Noc Bez Wypadku, HEROES, Symulator Bezpiecznej Jazdy) udostępnia wiedzę i doświadczenie międzynarodowe, budując w ten sposób świadomość społeczeństwa na temat ryzyka prowadzenia pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu. Kampania Europejska Noc Bez Wypadku uzyskała w 2009 roku tytuł najciekawszej ogólnopolskiej inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego w konkursie „ORLEN Bezpieczne Drogi”, natomiast w roku 2011 została uznana przez Komisję Europejską za sztandarowy projekt Europejskiego Roku Wolontariatu. Fundacja KRZYŚ została uznana za organizację pozarządową roku w konkursie „Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2011”, zorganizowanym przez Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego.

Samar – firma Samar istnieje od blisko 20 lat, natomiast jako Instytut BadańRynku Motoryzacyjnego Samar od 2004 roku. Zakres działalności obejmuje: gromadzenie, analizowanie i udostępnianie danych, dotyczących rynku motoryzacyjnego w Polsce, poprzez serwis internetowy www.samar.pl i w postaci opracowań porównawczych.

Gromadzone przez IBRM Samar dane pozyskiwane są od producentów, dealerów oraz firm działających w branży motoryzacyjnej, a także od jednostek rządowych, w tym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwa Finansów. Wszystkie zebrane informacje są jawne, a dokonywane przez Samar analizy opierają się wyłącznie na kryteriach obiektywnych.

Podstawowymi celami działalności prowadzonej przez IBRM Samar są: sporządzanie analiz rynkowych, prezentujących trendy w zakresie sprzedaży i rejestracji samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych; możliwych scenariuszy rozwoju rynku w przyszłości, porównanie ich z wcześniejszymi okresami; porównawcze badanie ofert poszczególnych producentów, typów i wersji dostępnych na polskim rynku samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych; koncepcji marketingowych stosowanych przez poszczególne firmy producenckie lub dealerów, w tym oferowanych klientom upustów cenowych lub innego rodzaju promocji.

Opracowania przygotowywane przez IBRM Samar nie wartościują ani nie preferują analizowanych jednostek. Podstawą analiz są dane istotne, porównywalne oraz sprawdzalne, wynikające z obiektywnych opracowań jawnych, co do treści i źródeł pozyskania danych. Dane te są następnie przetwarzane przy zastosowaniu jawnych metod, mających na celu uzyskanie obiektywnego obrazu rynku motoryzacyjnego w Polsce.

PR

LA

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *