Nocny dyżur w aptece – zadanie dla robota

Apteki to placówki użyteczności publicznej, które muszą, przynajmniej w części, być czynne 24 godziny na dobę. Nocne koszty pracy aptek w większości przypadków znacznie przekraczają dochody wynikające ze sporadycznej sprzedaży. W nocy apteki zazwyczaj realizują recepty na leki przeciwbólowe i antybiotyki, sprzedają leki na przeziębienie dla dzieci oraz prezerwatywy i testy ciążowe. Rozwiązaniem małej opłacalności nocnej pracy aptek może się okazać robot, który skutecznie zastąpi farmaceutę na nocnej zmianie.

Zgodnie z prawem część aptek musi pełnić nocne dyżury i zapewniać całodobową dostępność leków. Sprzedaż nocna jest jednak dla aptek nieopłacalna. Według danych Wielkopolskiej Izby Aptekarskiej koszt godziny pracy magistra farmacji w nocy wynosi od 26zł w dzień powszedni do 34,5zł w dni świąteczne. Pomnożywszy to przez ilość godzin nocnego dyżuru i ilość nocnych dyżurów aptek, wydatki sięgają milionów złotych rocznie. Pomimo wysokich kosztów dostęp do leków w razie nagłej potrzeby musi być zapewniony.

Rozwiązaniem może okazać się wprowadzenie automatów do aptek. Przykładowy system VisaVia przypomina bankomat i działa na podobnej zasadzie – w nocy może zastępować pracę farmaceuty, a w ciągu dnia służyć jako stanowisko do obsługi bezkolejkowej. System jest połączony z automatycznym magazynem apteki, przez co pozwala na bezosobową obsługę przez całą dobę. Urządzenie działa oczywiście we współpracy z farmaceutą. W razie wątpliwości kupujący może się skonsultować z pracownikiem apteki, który może znajdować się w dowolnym miejscu. Urządzenie posiada skaner, który wysyła receptę do farmaceuty, a przez zamontowaną w urządzeniu kamerę farmaceuta może sprawdzić, czy wydano poprawne leki przed zabraniem ich przez klienta. Dzięki farmaceuty system jest w pełni bezpieczny, a przy okazji znacznie ułatwia i zmniejsza wydatki dyżurujących w nocy aptek.

Należy pamiętać, że robot nie zastępuje całkowicie człowieka, tylko ułatwia mu pracę – farmaceuta zawsze będzie miał i musiał mieć kontrolę nad wydzielaniem odpowiednich leków. Automatyczne systemy takie jak VisaVia jednak znacznie usprawniają pracę placówek farmaceutycznych i mogą wprowadzić znaczne oszczędności oraz podniesienie jakości pracy apteki.

 PR
LA

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *