Nocny dyżur w aptece – zadanie dla robota

Apteki to placówki użyteczności publicznej, które muszą, przynajmniej w części, być czynne 24 godziny na dobę. Nocne koszty pracy aptek w większości przypadków znacznie przekraczają dochody wynikające ze sporadycznej sprzedaży. W nocy apteki zazwyczaj realizują recepty na leki przeciwbólowe i antybiotyki, sprzedają leki na przeziębienie dla dzieci oraz prezerwatywy i testy ciążowe. Rozwiązaniem małej opłacalności nocnej pracy aptek może się okazać robot, który skutecznie zastąpi farmaceutę na nocnej zmianie.

Zgodnie z prawem część aptek musi pełnić nocne dyżury i zapewniać całodobową dostępność leków. Sprzedaż nocna jest jednak dla aptek nieopłacalna. Według danych Wielkopolskiej Izby Aptekarskiej koszt godziny pracy magistra farmacji w nocy wynosi od 26zł w dzień powszedni do 34,5zł w dni świąteczne. Pomnożywszy to przez ilość godzin nocnego dyżuru i ilość nocnych dyżurów aptek, wydatki sięgają milionów złotych rocznie. Pomimo wysokich kosztów dostęp do leków w razie nagłej potrzeby musi być zapewniony.

Rozwiązaniem może okazać się wprowadzenie automatów do aptek. Przykładowy system VisaVia przypomina bankomat i działa na podobnej zasadzie – w nocy może zastępować pracę farmaceuty, a w ciągu dnia służyć jako stanowisko do obsługi bezkolejkowej. System jest połączony z automatycznym magazynem apteki, przez co pozwala na bezosobową obsługę przez całą dobę. Urządzenie działa oczywiście we współpracy z farmaceutą. W razie wątpliwości kupujący może się skonsultować z pracownikiem apteki, który może znajdować się w dowolnym miejscu. Urządzenie posiada skaner, który wysyła receptę do farmaceuty, a przez zamontowaną w urządzeniu kamerę farmaceuta może sprawdzić, czy wydano poprawne leki przed zabraniem ich przez klienta. Dzięki farmaceuty system jest w pełni bezpieczny, a przy okazji znacznie ułatwia i zmniejsza wydatki dyżurujących w nocy aptek.

Należy pamiętać, że robot nie zastępuje całkowicie człowieka, tylko ułatwia mu pracę – farmaceuta zawsze będzie miał i musiał mieć kontrolę nad wydzielaniem odpowiednich leków. Automatyczne systemy takie jak VisaVia jednak znacznie usprawniają pracę placówek farmaceutycznych i mogą wprowadzić znaczne oszczędności oraz podniesienie jakości pracy apteki.

 PR
LA

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *