Omis, wakacyjny kurort Chorwacji

Omis to małe miasto i port położony w ujściu rzeki Cetina, 26km na południowy wschód od Splitu. W XIII i XIV wieku Omis było miejscem, w którym ukrywali się piraci (Omiški gusari). Używali oni swych szybkich łodzi Sagittae (Strzała), aby atakować statki handlowe przepływające u ujścia rzeki. Gdy udał im się atak, szybko przeprawiali się w górę rzeki Cetina, dokąd statki handlowe i towarzysząca im ochrona nie mogły wpływać.

W tym okresie, wzdłuż całego wybrzeża Adriatyku i republik handlowych, takich jak Wenecja czy Dubrownik najbardziej obawiano się piratów Omisu. Republika Wenecji i papież próbowali położyć kres pirackiej potędze poprzez wysyłanie krzyżowców do walki z nimi. W pierwszej potyczce piraci okazali się silniejsi, natomiast w drugiej próbie udało się położyć kres ich panowaniu na wodach Adriatyku.

Po tym wydarzeniu Omis stał się częścią Królestwa Bośni, a później został sprzedany Republice Weneckiej. Po upadku Republiki Weneckiej Omis, jak większa części Chorwacji, stało się częścią Cesarstwa Austriackiego, do którego należało aż do I wojny światowej, z wyjątkiem 10-letniego okresu na początku XIX wieku, kiedy to Omis był pod panowaniem francuskiej władzy.

Dziś Omis jest bardzo popularny wśród turystów. Liczba mieszkańców (15 000) w sezonie zwiększa się trzykrotnie. Większość turystów spośród ofert Chorwacja kwatery
w tym regionie wybiera prywatne zakwaterowanie i pokoje
w rodzinnych pensjonatach. Turystyka jest głównym źródłem dochodów miasta, ale równie istotne jest rolnictwo, rybołówstwo, produkcja wyrobów włókienniczych i przetwórstwo żywności.

W półroczu zimowym miasto jest naprawdę bardzo spokojne i ciche, przypomina znane iberyjskie kurorty oferujące apartamenty Hiszpania, które po zakończeniu wakacji popadają w lekki letarg. Ale każdego roku na przełomie kwietnia i maja, kiedy morze jest już wystarczająco ciepłe dla większości pływaków, życie w Omis zaczyna toczyć się szybszym rytmem, a wiele osób ze Splitu i okolicznych miast przeciągają ładne, piaszczyste plaże Omis. Również w tym okresie, prawie codziennie można zobaczyć wspinaczy z różnych krajów, którzy wspinają się na klify położone za starym miastem. Także zajęcia sportowe na rzece, jak rafting, canyoning itp. zaczynają być częścią codziennego programu turystycznego.

KF

grafika: www.wikipedia.pl/ autor Tafra.stipe

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *