Grupy etniczne Karpat

O atrakcyjności danego regionu w dużej mierze decydują ludzie żyjący na danym terenie. To oni kształtują tradycję, kulturę, folklor, wyrażające się w budownictwie, rzeźbie, obrzędach, strojach i mowie oraz wyrobach rękodzielniczych.

W przypadku Karpat ogromny wpływ na zamieszkującą je ludność mieli Wołosi, którzy przybyli na tereny na przełomie XV/ XVI w., którzy, podobnie jak Pomacy kształtowali bułgarskie Rodopy, tak Wołosi przynieśli do Karpat pasterstwo i prawosławie. W Beskidzie Śląskim panują górale śląscy. Na terenie Brennej i Wisły do tej pory funkcjonuje kilka szałasów (sałaszy po góralsku). Natomiast Beskid Żywiecki i część Makowskiego zamieszkują górale babiogórscy i żywieccy ( między Babią Górą a Zwardoniem można jeszcze gdzieniegdzie spotkać szałasy). Północne obrzeża Beskidu Makowskiego zamieszkują Krakowiacy Zachodni, a dolinę Raby Kliszczacy. W przypadku Pienin i Podhala mamy do czynienia z góralami spiskimi (wpływy różnych narodów- Węgrów, Słowaków, Niemców, Wołochów). Obiekty ich budownictwa możemy oglądać w Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej.

Typową drewnianą zabudową góralską charakteryzuje się Chochołów. W Tatrach mamy górali tatrzańskich (podobnie jak wyżej – wpływy różnych narodów).Na terenie Beskidu Gorce, Wyspowego i Sądeckiego mamy do czynienia z 3 grupami: zagórzanie- okolice Mszany Dolnej, Lachy sądeckie- Beskid Sądecki i Łemkowie. Ta ostatnia grupa występuje również w Beskidzie Niskim i Bieszczadach, gdzie zachowało się wiele obiektów ich kultury. Łemkowie to lud, który wytworzył się z mieszanki narodowościowej, która tu napłynęła w XV / XVI w. Byli to Wołosi, Rusini, Rumuni, Słowacy i uciekający przed pańszczyzną w góry, Polacy. Trafili oni na okolice wyludnione, co pozwoliło im na zachowanie wiary prawosławnej i kultywowanie swych praw zwyczajowych. Łemkowie nazywają siebie Rusnakami. Zajmowali się przede wszystkim wypasem owiec. W niektórych wsiach zachowały się resztki tradycyjnego budownictwa łemkowskiego- długie łemkowskie chaty zwane chyżami (mieszczą pod wspólnym dachem część mieszkalną i gospodarczą). Język Łemków to mieszanka starych gwar Ruskich z innymi językami- polskim, słowackim, rumuńskim. Większość Łemków opuściła wsie w 45 r- przesiedleni na Ziemie Odzyskane lub wywiezieni do Rosji. Charakterystyczne dla całego tego obszaru było zbójnictwo – Ondraszek, Janosik i jeszcze kilku innych ( Klimczok- nazwa od zbójnika, który podobno pod szczytem zakopał skarby).

I jak poznawanie kultury grup etnicznych w Beskidach Śląskim czy Żywieckim oraz w Tatrach ułatwi bogata baza noclegowa, tak w przypadku Bieszczad i Beskidu Niskiego trzeba liczyć bardziej na kwatery prywatne, nieliczne schroniska oraz pola namiotowe. Najgęstsza sieć schronisk górskich ze wszystkich grup górskich w polskich Karpatach występuje w Beskidzie Śląskim. Oprócz tego typu obiektów występują w dużych ilościach hotele, domy i ośrodki wypoczynkowe, kempingi, motele, zajazdy, pola namiotowe, domy gościnne, pensjonaty.  Podobnie ma się sprawa z bazą noclegową w Beskidzie Żywieckim, Małym i Makowskim, a także w Kotlinie Żywieckiej. Najlepiej zagospodarowanym obszarem w przypadku tego regionu jest Żywiecczyzna. Oferuje ona naprawdę dużą liczbę miejsc noclegowych.

KF

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *