Kultura i sztukaPokaz slajdówPolecamyPolecane wiadomości

WRZESIEŃ 2012 w Teatrze Żydowskim – repertuar

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera już się zakończył, ale tych, którzy nadal obcować chcą z kulturą żydowską, zapraszamy do Teatru Żydowskiego w Warszawie. Przez cały sezon 2012/2013 w repertuarze odnajdziemy spektakle, nawiązujące do żydowskich (i nie tylko) tradycji.

DUŻA SCENA

DATA

DZIEŃ TYGODNIA

TYTUŁ

GODZINA

7.09Piątek

Dla mnie bomba!

19.00

8.09Sobota

Dla mnie bomba!

19.00

9.09Niedziela

Dla mnie bomba!

18.00

14.09Piątek

Ach! Odessa-Mama…

19.00

15.09Sobota

Ach! Odessa-Mama…

19.00

16.09Niedziela

Ach! Odessa-Mama…

18.00

21.09Piątek

Oberża pod złotym rogiem

19.30

22.09Sobota

Oberża pod złotym rogiem

19.00

23.09Niedziela

Oberża pod złotym rogiem

18.00

28.09Piątek

Skrzypek na dachu

18.00

29.09Sobota

Skrzypek na dachu

18.00

30.09Niedziela

Skrzypek na dachu

18.00

MAŁA SCENA

DATA

DZIEŃ TYGODNIA

TYTUŁ

GODZINA

19.09Wtorek

Rosz ha-Szana dla dzieci

10.00 i 12.00

25.09Wtorek

Akacje i cynamon

spektakl dyplomowy

Joanny Grabowieckiej (AT)

19.00

26.09Środa

Akacje i cynamon

spektakl dyplomowy

Joanny Grabowieckiej (AT)

19.00

Bilety: 30 – 80 zł (bilet ulgowy – minus 10 zł od ceny biletu), rezerwacja biletów w Biurze Obsługi Widza pod numerem (22) 8506450, (22) 8506451 i online http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Kasa biletowa czynna: pn.-pt.: 11.00-14.00 oraz 15.00-18.00; sob.: 12.30-19.00; nd.: 14.30-18.00. Telefon do kasy: 22 850 56 56.

Opisy spektakli i wydarzeń Teatru Żydowskiego:

DLA MNIE BOMBA”

7, 8, 9 września

Przedstawienie kabaretowo-muzyczne przywołujące klimat przedwojennej Warszawy. A w nim – taniec, rewia, piosenki, skecze, żarty, anegdoty oraz hity najlepszych kabaretów.

Przewodnikiem po przedwojennej Warszawie jest stary subiekt, właściciel sklepu z płytami, gazetami i pamiątkami. Barwni goście jego antykwariatu przybliżą nam artystyczno-kawiarniany styl minionej epoki. Błyskotliwe żarty i anegdoty, piosenki wesołe oraz te, nad którymi unosi się lekka nutka nostalgii, przeniosą nas w tamten świat.

Scenariusz i reżyseria: Gołda Tencer

Konsultacja literacka: Ryszard Marek Groński

Scenografia: Izabela Chełkowska

Choreografia: Dorota Furman, Tomasz Tworkowski

Opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska

Asystent reżysera: Małgorzata Trybalska

Obsada: Zespół Teatru Żydowskiego

Czas trwania: 2h 35min (z przerwą)

Bilety: 50-60zł

ACH! ODESSA-MAMA…”

14, 15, 16 września

Musical ukazuje romantyczny świat bandyckiej Mołdawanki na początku XX w. Oparty jest na „błatnych pieśniach”, będących prostą opowieścią o uczuciach, miłości, honorze, zdradzie, zaprawiony siarczystym poczuciem humoru. Powstał na motywach „Zmierzchu” oraz „Opowiadań Odeskich” Izaaka Babla, niedokończonego scenariusza filmowego pt. „Benia Król” i materiałów z archiwum policji carskiej Odessy. Dźwięki muzyki żydowskiej, rosyjskich romansów, rumuńsko-besarabskich rytmów, turecko-kaukaskich brzmień, czy nostalgiczność kozackich pieśni ludowych tworzą oprawę dla odesskiego półświatka.

To był właśnie świat Beni Krzyka – legendarnego bandyty, króla żydowskich złodziei. Świat małych, najwyżej trzypiętrowych domów, podwórek zabudowanych najdziwaczniejszymi krużgankami, balkonami i werandami połączonymi drewnianymi, skrzypiącymi schodami. Mieszało się tu wszystko. To tu Benia Krzyk zdobywał sławę, wykonując pierwsze zadania odeskiego bandyty Froima Gracza, zanim został królem Mołdawanki, a potem całej Odessy…

Przedstawienie wyreżyserował Jan Szurmiej – reżyser kultowego „Skrzypka na dachu”, a muzykę stworzył Hadrian Filip Tabęcki – kompozytor m. in. „Rock Opery Krzyżacy” i opery „Dzień Świra”.

REŻYSERIA, LIBRETTO I INSCENIZACJA: Jan Szurmiej

KIEROWNICTWO MUZYCZNE, KOMPOZYCJE I ARANŻACJE: Hadrian Filip Tabęcki

PIOSENKI I ICH TŁUMACZENIA: Wojciech Młynarski, Aleksander Rozenbaum, Andrzej Zaorski, Roman Kołakowski, Andrzej Ozga, Jan Szurmiej

CHOREOGRAFIA: Iliana Alvarado, Jan Szurmiej

STEP: Małgorzata Majewska, Paulina Lombarowicz

SCENOGRAFIA: Wojciech Jankowiak

KOSTIUMY: Marta Hubka

PRZYGOTOWANIE WOKALNE: Teresa Wrońska

KOREPETYTOR WOKALNY: Michał Salamon

ASYSTENT REŻYSERA: Agnieszka Kamińska, Henryk Rajfer

PLAKAT: Andrzej Pągowski

OBSADA: Zespół Teatru Żydowskiego

Prapremiera: 9 czerwca 2012 r.

Bilety:60-70 zł

OBERŻA POD ZŁOTYM ROGIEM”

21, 22, 23 września

Zapraszamy Państwa na bal na Gnojnej, wyjątkową okazję do wysłuchania szlagierów : „U cioci na imieninach”, „Czy tutaj mieszka panna Agnieszka?”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Ta mała piła dziś”. To wszystko przeplatane skeczami w stylu kabaretu „Qui Pro Quo”. Na scenie będzie można zobaczyć również „Zośkę wariatkę” pióra Juliana Tuwima.

Umówcie się z nami – nie na dziewiątą , ale na godzinę rozpoczęcia spektaklu…

Scenariusz: Szymon Szurmiej, Ryszard Marek Groński

Reżyseria: Szymon Szurmiej

Scenografia: Ewa Łaniecka

Kostiumy: Marta Grudzińska

Kierownictwo muzyczne: Teresa Wrońska

Aranżacja: Michał Lamża

Choreografia: Tadeusz Wiśniewski

Asystent reżysera: Ewa Greś

Obsada: Zespół Teatru Żydowskiego

Premiera: 29 kwietnia 2011

Czas trwania:1h 30 min

Ilość przerw:1

Język spektaklu: polski

Bilety: 50-60 zł

SPEKTAKL DYPLOMOWY JOANNY GRABOWIECKIEJ „AKACJE I CYNAMON. MONTAŻE”

25, 26 września

Zapraszamy na godzinę 19:00 na małą scenę teatru na spektakl na podstawie korespondencji i prozy Brunona Schulza, Zofii Nałkowskiej, Debory Vogel, Józefiny Szelińskiej, Romany Halpern, Anny Płockier oraz książki „Regiony wielkiej herezji” Jerzego Ficowskiego.

W twórczości Brunona Schulza kobiety pełnią rolę fetysza. W życiu jednak artysta traktował je z najwyższą powagą. Były dla Schulza partnerkami dialogu na temat sztuki, inspirowały go, a wreszcie dawały mu wsparcie psychiczne. Tragiczne dzieje Historii sprawiły, że większość z nich podzieliła jego los ginąc podczas II wojny światowej, a te, które przeżyły nigdy nie pogodziły się z jego nieobecnością płacąc za to cenę samotności i wyobcowania. Cudem ocalała z wojennej pożogi korespondencja, osobiste relacje oraz fragmenty twórczości Schulza, dają szansę, by na ich podstawie zrekonstruować biografie i sylwetki kobiet wybitnych: utalentowanych, odważnych, wrażliwych, a które z racji przedwczesnej śmierci lub świadomego wyboru zostały skazane na zapomnienie. Poznając je, mamy szansę zbliżyć się do fenomenu, jakim był autor „Sklepów cynamonowych”, człowiek skomplikowany, pełen sprzeczności, po mistrzowsku żonglujący słowem i emocją.
Spektakl „Akacje i cynamon. Montaże” można określić jako „kadysz”, formę modlitwy nad symbolicznym grobem Schulza, który do dziś pozostaje nieznany.

Bilety: 30 zł
W 2012 r. przypada 120. rocznica urodzin Brunona Schulza i 70. rocznica jego tragicznej śmierci w listopadzie 1942 r. Senat ogłosił listopad 2012 r. Miesiącem Brunona Schulza.

SKRZYPEK NA DACHU”

28, 29, 30 września

Światowej sławy musical Skrzypek na dachu swoją warstwą muzyczną jak i tematem zawierającym humanistyczne przesłanie przemawia do publiczności na całym świecie.

Za kanwę libretta posłużyła powieść Szołema Alejchema Dzieje Tewjego Mleczarza .

Akcja rozgrywa się w 1905 r. w Anatewce, małym miasteczku na terenie Rosji carskiej, gdzie obok siebie żyją dwie społeczności – żydowska i rosyjska, które starają się nie wchodzić sobie w drogę. Historyczne tło akcji nawiązuje do rodzącego się komunizmu, rewolucji 1905 roku, a w finale do masowej emigracji ludności żydowskiej.

Tytułowy Tewje jest ubogim mleczarzem, obarczonym pięcioma córkami, które chce wydać za mąż. One jednak nie zgadzają się z propozycjami swatki i szukają związków opartych na miłości. Tewje raz po raz staje przed wyborem, co jest ważniejsze: życie zgodnie z tradycją czy szczęście córek. Tymczasem do Anatewki dociera wiadomość o konieczności opuszczenia przez wszystkich Żydów miasteczka.

Reżyseria i choreografia: Jan Szurmiej
Scenografia: Wojciech Jankowiak
Kostiumy: Marta Hubka
Kierownictwo muzyczne: Teresa Wrońska , Sławomir Lebiedziński
Przygotowanie wokalne: Małgorzata Hauschild

Obsada: Zespół Teatru Żydowskiego

Czas trwania: 3h 20min (z przerwą)

Bilety: 70-80 zł

ROSZ HA SZANA DLA DZIECI

19 września

Rosz-ha-Szana to żydowski Nowy Rok, trwające dwa dni Święto, które dla kultury judaistycznej ma wyjątkowe znaczenie. Dotyczy nie tylko samego narodu żydowskiego, ale całej ludzkości. Według tradycji, jest rocznicą stworzenia świata oraz dniem odnowienia więzi z Bogiem.

Rosz ha-Szana dla dzieci, to godzinne zajęcia, podczas których pokazujemy najmłodszym to, co w żydowskiej tradycji najpiękniejsze. Chcemy przybliżyć obchody Święta Nowego Roku przez zabawy plastyczne, muzyczne i teatralne. Podczas spotkania dzieci poznają podstawowe zwroty w języku jidysz, wysłuchają barwnych opowieści o stworzeniu świata oraz wspólnie będą śpiewać. Wystawią również krótkie przestawienie teatralne. Spotkanie przeznaczone dla dzieci od 5. do 10. roku życia Orientacyjny czas trwania – 60 minut. W czasie zajęć zapewniamy słodycze, napoje, przybory plastyczne oraz opiekę.

 

Oficjalna strona Teatru Żydowskiego:

http://www.teatr-zydowski.art.pl/

 Fanpage na Facebooku:

http://www.facebook.com/TeatrZydowskiimEsteryRacheliiIdyKaminskich

Teatr Żydowski

Plac Grzybowski 12/16
00-104 Warszawa

PR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *