Dlaczego alarmy pożarowe są tak głośne?

Głośne dźwięki mogą być nie tylko nieprzyjemne, ale są w stanie w fizyczny sposób uszkodzić błonę bębenkową i upośledzić słuch. Nie da się ukryć, że alarmy – dźwiękowe sygnały ostrzegające przed pożarem, emitują ogromny hałas. Czy jest on konieczny? Czy bez niego możliwe byłoby zapewnienie skutecznej ochrony przeciwpożarowej?

Jak głośne są alarmy pożarowe?

Sygnały ostrzegające o pożarze przyjmują dwie podstawowe formy: dźwiękowe i wizualne. Alarmy i syreny emitują dźwiękowy sygnał o poziomie od 65 do 120 decybeli (dB) w odległości 1 m. Światła stroboskopowe migają raz na sekundę przy natężeniu od 15 do nawet 1000 kandeli.

Nie ulega wątpliwości, że długotrwałe i powtarzane narażenie na głośne dźwięki może uszkodzić słuch. Naukowcy są zgodni, że już ​​85 dB i więcej to strefa zagrożenia ubytkiem słuchu.

Dlaczego wartości alarmów pożarowych są różne?

Oczywiście celem alarmu przeciwpożarowego jest upewnienie się, że wszyscy w budynku wiedzą o tym, że czas się ewakuować. Dlatego tak ważne jest, aby syreny alarmowe były głośniejsze niż dźwięki otoczenia. Muszą one emitować dźwięk 15 dB powyżej średniego poziomu hałasu lub 5 dB powyżej maksymalnego dźwięku otoczenia. Oznacza to, że może być właściwe zaprogramowanie sygnałów dźwiękowych alarmu pożarowego do 75 dB w przypadku restauracji lub biura, ale obiekt przemysłowy z głośnym sprzętem może wymagać systemu przeciwpożarowego, który wygeneruje nawet 120 dB.

Wymagania dotyczące dużej głośności alarmów przeciwpożarowych wynika z faktu, że odległość od sygnału wpływa na jego odbiór. Materiały budowlane i inne elementy konstrukcyjne pochłaniają hałas, zwłaszcza jeśli drzwi pozostają zamknięte między pokojami. Z powodu tych czynników poziom decybeli musi być wysoki u źródła, aby dźwięk docierał do każdego miejsca w budynku.

Zaprojektowanie skutecznego systemu ochrony przeciwpożarowej zakłada rozpatrzenie wielu czynników i zmiennych. Na stronie https://www.promattop.pl/ można znaleźć więcej informacji na ten temat i skontaktować się z ekspertami, którzy zasugerują właściwie rozwiązania.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *