Gluten- jeść czy nie jeść?

Trudno znaleźć korzyści ze spożywania glutenu, lecz jest on dobrym źródłem witaminy E, PP, wapnia, żelaza i magnezu. Poza tym ma dużą zawartość błonnika oraz jest to produkt łatwo dostępny. Mąkę pszenną można kupić wszędzie, jej cena jest niska, a w kuchni sprawdza się w wielu potrawach. W ostatnich latach rośnie liczba ludzi, którzy unikają glutenu jak ognia. Czy jest się czego bać? Może warto wykonać odpowiednie badania, np. test na nietolerancję pokarmową?

Komu szkodzi gluten?

Gluten szkodzi osobom cierpiącym na celiakię, czyli nietolerancję glutenu. Aby zdiagnozować celiakię należy wykonać testy na nietolerancje pokarmowe. Choroba ta ma różne postacie, najczęściej pozostaje nierozpoznana, gdyż nie daje żadnych objawów. Jednak jeśli jest w postaci jawnej, objawy tej choroby to: bóle i wzdęcia brzucha, biegunki, chudnięcie, zaburzenia rozwoju u dzieci, niski wzrost, depresja. W postaci skąpo objawowej mamy do czynienia z niedokrwistością z niedoboru żelaza, podwyższonym poziomem cholesterolu. Poza tym pojawiają się afty i wrzodziejące zapalenia jamy ustnej i wiele innych objawów.

Alergia na gluten jest bardzo częsta u dzieci pomiędzy 3 a 5 rokiem życia, lecz występuje również u dorosłych. Objawami alergii na gluten są wymioty, biegunka, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka skórna, wodnisty katar. Objawy pojawiają się zazwyczaj po upływie kilku minut po spożyciu produktu. Dieta bezglutenowa jest stosowana w leczeniu różnych chorób, należą do nich: depresja, schizofrenia, autyzm, grzybica jelit, choroba zapalna jelit, choroba Hashimoto.

Zarzuty pod adresem glutenu.

  1. Gluten a wysoki indeks glikemiczny.- Nie tylko gluten ma wysoki indeks glikemiczny, mają go również takie produkty jak: arbuz, płatki kukurydziane, ryż.
  2. Pszenica zawiera kwas fitynowy, który zakwasza organizm. – Nie tylko pszenica go zawiera, a przyjmowanie kwasu fitynowego z pożywieniem w małych ilościach nie szkodzi. Aby się przed nim uchronić warto wybrać chleb na zakwasie.
  3. Tycie i problemy z chudnięciem. To nie sama pszenica nie pozwala chudnąć, ale jej nadmiar. U wielu ludzi mąka pszenna znajduje się w każdym posiłku.
  4. Pszenica ma działanie uzależniające i łagodzące ból. Zawiera bowiem prekursory peptydów opioidowych, które działają uzależniająco, lecz występują one również w mleku i szpinaku. U zdrowych osób nie powinien się problem.

Zatem w normalnych warunkach, zdrowa osoba nie musi za wszelką cenę unikać glutenu. Jeśli test na nietolerancję pokarmową nie wykazał uczulenia na gluten, jedzmy go, ale z umiarem.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *