Limit w koncie – Wady i Zalety

Sposobów na pozyskanie dodatkowej gotówki jest wiele. Banki kuszą szeroką ofertą produktów kredytowych, wśród których znajdziemy tradycyjny kredyt gotówkowy i kartę kredytową, ale również cieszący się coraz większym zainteresowaniem limit w koncie, czyli tak zwany kredyt odnawialny.

Choć jest on ściśle powiązany z naszym rachunkiem bankowym, nie ma nic wspólnego z debetem w koncie, z którym często bywa mylony. Limit w rachunku to wygodny i bezpieczne sposób pożyczania pieniędzy, ale jak każda pożyczka, ma też pewne wady. Przyjrzyjmy się bliżej plusom i minusom kredytu odnawialnego.

Zalety

1. Odnawialność.

Największą zaletą tego rozwiązania kredytowego jest właśnie to, że można z niego korzystać wielokrotnie. W ramach przyznanego nam przez bank limitu możemy korzystać z pieniędzy tyle razy, ile chcemy, oczywiście pod warunkiem, ze wcześniej spłacimy część lub całość zobowiązania. Każda spłata powoduje, że na nowo dostajemy do dyspozycji kwotę, o którą pomniejszyło się nasze zadłużenie. Możemy przykładowo wygodnie oddawać dług w ciągu 3, 6, 7 lub więcej miesięcy (w zależności, jak nam wygodnie), po spłaceniu całości zapomnieć o nim, a w razie potrzeby po kilku tygodniach czy miesiącach ponownie swobodnie skorzystać z przyznanych nam w ramach limitu środków.

Pożyczki gotówkowe są najbardziej popularnym rodzajem pożyczek o wysokim ryzyku. Chęć dokonania kosztownego zakupu, zrelaksowania się lub rozwiązania problemów finansowych prowadzi klientów do firm zajmujących się pożyczkami gotówkowymi. Kredyty gotówkowe ranking 2019 opierają się na głównych kryteriach zainteresowania klienta, a mianowicie: stopie kredytu, dostępności opcji spłaty kredytu, czasie rozpatrywania wniosku o pożyczkę, liczbie dokumentów wymaganych do rejestracji, możliwości składania wniosku przez Internet.

2. Opłacalność.

Limit w koncie to także jedno z najbardziej opłacalnych dla klienta rozwiązań kredytowych. Często taki kredyt jest o wiele tańszy niż tradycyjny kredyt gotówkowy. Jak to możliwe? Dzieje się tak nie dlatego, że istnieją jakieś istotne różnice w oprocentowaniu kredytu odnawialnego i tradycyjnego- wartości te są przybliżone.Przewagą limitu w koncie jest to, że odsetki są nam naliczone tylko za okres, w których faktycznie korzystamy z kredytu i tylko od aktualnie wykorzystanej kwoty. W praktyce oznacza to, że jeśli przyznano nam limit w wysokości 10 tysięcy, a skorzystamy tylko z 5 tysięcy i w dodatku oddamy całą kwotę w ciągu na przykład 3 miesięcy, zostaniemy obciążeni wyłącznie oprocentowaniem za 3 miesiące 5 tysięcznej pożyczki. W przypadku tradycyjnego kredytu płacimy koszty po prostu od całej pożyczonej kwoty, niezależnie od tego, jaką sumę realnie wydaliśmy.

3. Minimum formalności.

Każde wnioskowanie o kredyt wiąże się z szeregiem formalności. Od badania zdolności kredytowej, po przygotowanie dokumentów po czekanie na decyzję kredytową. Zabiera to mnóstwo czasu i za każdym razem, gdy staramy się o kredyt, wszystkie te czynności trzeba powtórzyć. Nie ma znaczenia to, że na przykład dwa miesiące temu skończyliśmy spłacać pożyczkę w tym samym banku, w którym wnioskujemy o nią teraz powtórnie i przeszliśmy pozytywnie całą procedurę kredytową. W przypadku kredytu odnawialnego formalności załatwiasz tylko raz, a z pieniędzy możesz korzystać wielokrotnie. Mało tego, z reguły limit w koncie jest przyznawany na rok, a po upływie tego czasu umowa zostaje automatycznie przedłużona, co oznacza możliwość dalszego wykorzystywania środków kredytowych, bez przechodzenia przez kolejne formalności.

Wady

1. Opłaty.

Ubiegając się o kredyt odnawialny, musimy liczyć się z pewnymi opłatami, które nie występują przy tradycyjnych kredytach gotówkowych. Należą do nich prowizja za udzielenie i odnowienie limitu kredytowego oraz opłata za coroczne przedłużenie umowy kredytowej. Nie są to jednak opłaty bardzo wysokie- średnio wahają się one w granicach 2-3% wnioskowanej kwoty kredytu.

2. Niepotrzebne wydatki.

Największą pułapką kredytu odnawialnego, jest nasz brak konsekwencji. Niestety wiele osób nieodpowiedzialnie i podchodzi do pożyczania pieniędzy i nie potrafi racjonalnie zaplanować swoich wydatków. Mają przez cały czas do dyspozycji wolne środki finansowe, dokonują bardzo nieprzemyślanych zakupów i robią niepotrzebne wydatki, nie zważając na to, że pieniądze, które wydają, są oprocentowane i że będzie je trzeba kiedyś zwrócić. Zdarza się, że doprowadza to do sytuacji, kiedy nieustannie wykorzystujemy cały poznany nam limit (przeważnie jest to 2-3 krotność naszych zarobków). W efekcie comiesięczne wpływy na konto z tytułu wynagrodzenia za pracę zmniejszają jedynie odrobinę nasze zadłużenie, ale jednocześnie powodują, że brakuje nam środków na życie. Musimy więc sięgnąć ponownie po kwotę dostępną w limicie. To groźna sytuacja, ponieważ powstaje tak zwana spirala zadłużenia czy też pętla kredytowa, z której często trudno się wydostać.

Limity w koncie to jedne z najkorzystniejszych rodzajów kredytów odstępnych na runku, oczywiście pod warunkiem, że potrafimy z nich korzystać rozsądnie. Zanim więc zdecydujemy się na podjęcie takiego zobowiązania, zastanówmy się, czy, aby na pewno potrafimy odpowiedzialnie planować domowy budżet i podchodzimy do wydatków z głową. Jeśli tak, kredyt odnawialny to dobra decyzja.

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *