Co wiemy o zaburzeniach osobowości borderline?

Co wiesz o zaburzeniach osobowości borderline?

Zaburzenie osobowości jest  wzorcem uczuć i zachowań, które wydają się odpowiednie i uzasadnione dla osoby, która je doświadcza, nawet jeśli te uczucia i zachowania powodują wiele problemów w życiu tej osoby.

Borderline  to zaburzenie osobowości, które zazwyczaj obejmuje następujące objawy:

  • Nieodpowiednie lub skrajne reakcje emocjonalne
  • Wysoce impulsywne zachowania

 Intensywne wahania nastrojów, zachowania impulsywne i skrajne reakcje mogą utrudnić osobom z zaburzeniami osobowości z pogranicza ukończenie nauki w szkole, utrzymanie stabilnych miejsc pracy i długotrwałych, zdrowych relacji międzyludzkich.

Objawy zaburzeń osobowości granicznej różnią się w zależności od osoby, a kobiety częściej chorują na tę chorobę niż mężczyźni. Typowe objawy zaburzenia obejmują:

  • Niestabilny lub dysfunkcjonalny obraz siebie lub zniekształcone poczucie siebie
  • Uczucie izolacji, znudzenia i pustki
  • Trudność w odczuwaniu empatii wobec innych
  • Niestabilne związków, które mogą drastycznie zmienić się z intensywnej miłości i idealizacji w intensywną nienawiść
  • Trwały lęk przed porzuceniem i odrzuceniem, w tym skrajne reakcje emocjonalne, a nawet postrzegane porzucenie
  • Intensywne, bardzo zmienne nastroje, które mogą trwać nawet kilka dni
  • Silne uczucie niepokoju, zmartwienia i depresji
  • Impulsywne, ryzykowne, autodestruktywne i niebezpieczne zachowania
  • Wrogość
  • Niestabilne plany zawodowe, cele i aspiracje

Wiele osób regularnie doświadcza jednego lub więcej z powyższych objawów, ale osoba z zaburzeniem osobowości z pogranicza doświadcza wielu wymienionych wyżej objawów konsekwentnie przez całe dorosłe życie.


Termin „z pogranicza” odnosi się do faktu, że osoby z tym schorzeniem mają tendencję do „graniczenia” z diagnozowaniem dodatkowych stanów zdrowia psychicznego w ciągu całego życia, w tym także psychozy.

Jedną z ironii tego zaburzenia jest to, że ludzie z BPD mogą pragnąć bliskości, ale ich intensywne i niestabilne reakcje emocjonalne mają skłonność do odrzucenia innych, powodując długotrwałe poczucie izolacji. Bardzo dobrze ten problem opisała Anka Mrówczyńska w książce „Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii”.  Książka zyskała rekomendację Magazynu Psychologicznego „CHARAKTERY”.

Życie osób z Borderline lub bycie w związku z kimś, kto ma BPD, może być stresujące. Bardzo trudno uznać i zaakceptować rzeczywistość BPD, ale leczenie może pomóc.

Ponieważ BPD może być złożonym stanem, a leczenie zwykle wymaga długotrwałej terapii rozmów, ważne będzie znalezienie odpowiedniego specjalisty. Dzięki terapii rozmów można nauczyć się zmniejszać zachowania impulsywne i autodestruktywne oraz lepiej rozumieć ten stan. Dzięki zaangażowaniu w długotrwałe leczenie, pozytywne i zdrowe zmiany są w zasięgu ręki.

Książki mogą okazać się naprawdę pomocne, dlatego warto po nie sięgać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *