Maska przeciwsmogowa na rower i do biegania – Jaką wybrać

Mieszkańcy dużych miast dokładnie wiedzą jak ważna w miesiącach zimowych jest ochrona przed szkodliwym działaniem smogu. Jego uciążliwość szczególnie odczuwają osoby regularnie uprawiające sportu. Podczas treningu wdychamy zdecydowanie więcej powietrza a co za tym idzie, jesteśmy bardziej narażeni na szkodliwe działanie zanieczyszczeń. O tym dlaczego noszenie masek przeciwsmogowych jest szczególnie ważne podczas uprawiania sportu, jaką maskę wybrać i na co zwrócić uwagę dowiesz się niżej.

W jakich miesiącach zagrożenie smogiem jest największe?

Według przeprowadzonych badań, największy problem związany ze smogiem, mieszkańcy odczuwają w miesiącach grudzień i styczeń. To właśnie wtedy znacząco zwiększa się sprzedaż masek antysmogowych. Obecność smogu poczujesz już po pierwszych chwilach przebywania w danym mieście. Objawami z jakimi się spotkasz to przede wszystkim trudność z oddychaniem, kaszel, wrażenie chrypki, drapanie w gardle i ciężkie powietrze.

Modele sportowe masek antysmogowych

maska antysmogowa Sport Carbon

Dzięki modelom sportowym masek antysmogowych (tutaj), będziesz mógł spokojnie zimową porą wybrać się pobiegać czy też na rowerową przejażdżkę. Sportowa wersja masek zapewnia odpowiednią ochronę przed szkodliwym wpływem smogu. Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z tym problemem doskonale wie jak ciężko uprawia się sport, kiedy powietrze jest zanieczyszczone i ciężkie.

Kupując maskę antysmogową, wyposażoną w filtr HEPA dbasz o swoje zdrowie a także nieświadomie zachęcasz i mobilizujesz innych do skorzystania z takiej opcji. W ciężkim powietrzu smogowym znajdują się związki, zagrażające całemu organizmowi człowieka i są to: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne związki chemiczne, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Maska wyposażona w odpowiednie filtry może je skutecznie zablokować.

Maska na rower dla dziecka

Organizm dziecka jest szczególnie wyczulony na drażliwe i szkodliwe substancje, dlatego chronienie go przed szkodliwym działaniem smogu jest bardzo ważne. Jak się jednak okazuje, nie każde dziecko może nosić maskę chroniącą przed zanieczyszczeniem powietrza. Przed założeniem, każde dziecko powinno zostać odpowiednio przebadane czy używanie takiej ochrony nie będzie dla niego szkodliwe. Należy zauważyć, że produkty tego typu ograniczają nieco dopływ tlenu do wnętrza i oddychanie może być nieco utrudnione – ma to bez wątpienia znaczący wpływ na organizm, szczególnie podczas wysiłku fizycznego i np. jazdy na rowerze. Decyzję o zakupie możemy podjąć tylko wtedy gdy lekarz jednoznacznie wyrazi na to zgodę.

Wybierając maskę dla dziecka powinieneś sugerować się przede wszystkim jej wygodą, tym czy przylega do twarzy, nie drażni dziecka i nie powoduje podrażnień i oczywiście czy odpowiednio chroni. Pamiętajmy, że skóra dziecka jest wyjątkowo wrażliwa.

Maska sportowa jednokrotnego czy wielokrotnego użytku?

Przychodząc do sklepu sprzedawca zaoferuje Ci produkty jednorazowe i wielokrotnego użytku. Jak pewnie się orientujesz, pierwsza opcja będzie tańsza jednak w przypadku masek sportowych nie zawsze skuteczniejsza. Maska sportowa jednokrotnego użytku będzie jedynie opcją na chwilę, biorąc pod uwagę tryb życia sportowca i chęć regularnych ćwiczeń taki model jest z całą pewnością nie wystarczający. Większa inwestycja na przestrzeni dłuższego czasu i efektów w tym przypadku zdecydowanie bardziej się opłaca. Maski wielokrotnego użytku (jak sama nazwa mówi) możesz używać kilkukrotnie, po zużyciu się filtra w takiej masce wystarczy go wymienić a produkt znów działa sprawnie i zapewnia niemal pełną ochronę przed smogiem.

Jaki filtr wybrać?

Filtry do masek sportowych powinny przede wszystkim charakteryzować się dobrą skutecznością i nie przepuszczalnością szkodliwych pyłów zawieszonych w atmosferze. Z przeprowadzonych testów jasno wynika, że najlepiej sprawdzają się oznakowane międzynarodowym symbolem N99, oznacza to, że dobrze dopasowana maska antysmogowa wyposażona w ten filtr gwarantuje aż 99% ochronę.

Klasy masek
Dostępne w sklepach maski oznakowane są 3 klasami i są to:
1. Klasa FFP1 – najniższa (biorąc pod uwagę wydajność innych masek) skuteczność filtracji – 80%.
2. Klasa FFP2 – średnia choć i tak wysoka skuteczność filtracji do 94%.
3. Klasa FFP3 – wysoka skuteczność filtracji – 99%.

Na co zwrócić uwagę kupując maskę antysmogową?

Kupując maskę antysmogową, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jakość produktu – czy wykazuje się dużą solidnością wykonania a także czy jest trwała i odporna. Dodatkowo (jak zostało wspomniane wcześniej) ważny jest typ filtra – im lepsza jakość filtra tym dłuższa możliwość używania i lepsza ochrona przed zanieczyszczonym powietrzem. Wybierając produkt w sklepie sprawdź czy odpowiednio przylega do twarzy, nie powoduje podrażnień – pamiętaj, że w masce ma Ci być wygodnie, szczególnie biorąc pod uwagę, że będziesz w niej uprawiał sport. Dodatkowo, zwróć uwagę na przepuszczalność powietrza, jest to bardzo ważne i zapewnia dobry komfort użytkowania. Dobra przepuszczalność sprawia, że twarz nie będzie się przesadnie pocić. Ważny jest również zapach, maska nie powinna uwalniać zapachu gumy – jest to szkodliwe dla organizmu człowieka, może powodować zawroty głowy a nawet zatrucia.

Wybór dobrej jakościowo maski antysmogowej do uprawiania sportu to bez wątpienia kwestia niezwykle istotna. Biegając lub jeżdżąc na rowerze zimą unikniesz dostania się do organizmu szkodliwych substancji a co za tym idzie zapobiegniesz powstawaniu wielu schorzeń, które mogą objawić się nawet po latach. Dobra ochrona szczególnie ważna jest w przypadku dużych miast takich jak Warszawa, Kraków, Katowice. Zadbaj o swoje zdrowie, chroń siebie i dziecko przed szkodliwym działaniem smogu.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *