Laktacja – trudy naturalnego karmienia

Matkom zaleca się karmienie naturalne. To kwestia prawidłowego rozwoju dziecka, ale i wytwarzania się tak ważnej więzi między matką karmiącą, a jej dzieckiem. Laktacja, czyli proces wydzielania mleka, pojawiający się po porodzie, świeżo upieczonym matkom potrafi przysporzyć kłopotów. W czym rzecz?

Zalety karmienia naturalnego

W kobiecym mleku znajduje się szereg składników odżywczych i substancji, które są niezbędne maluszkowi do prawidłowego rozwoju. Dużą rolą odgrywają limfocyty, które wpływają na zwiększanie się poziomu występujących w mleku przeciwciał. Ponadto ważną substancją jest immunoglobulina sekrecyjna SigA, która stanowi ochronę dla dziecka przed wystąpieniem alergii pokarmowej. Laktacja ma zatem bezpośredni wpływ na zdrowie malucha.

Karmienie piersią korzystnie oddziałuje nie tylko na dziecko, ale i na matkę. Podczas ssania piersi, organizm matki wytwarza oksytocynę, czyli hormon powodujący obkurczanie macicy. Oksytocyna dobrze wpływa na układ nerwowy. Matka karmiąca piersią łatwiej powraca do wagi sprzed ciąży i szybciej udaje jej się odzyskać figurę.

Laktacja – jak ją pobudzić

Choć karmienie piersią wydaje się być oczywiste dla wszystkich matek, nie każdej przychodzi to z taką łatwością, jak mogłoby się wydawać. Nawet matki, które mają już za sobą kilka porodów, mogą zmagać się z problemem, jakim jest brak pokarmu. Laktacja nie musi jednak spędzać snu z powiek matkom karmiącym, bo istnieje sporo sposobów na jej pobudzenie.

Prawidłowa laktacja wymaga regularnego przystawiania malucha do piersi, ponieważ ssanie piersi pobudza nerwy czuciowe. Efektem jest sygnał wysyłany do mózgu, a następnie wydzielanie hormonu prolaktyny, który z kolei sprawia, że pęcherzyki mleczne zaczynają wytwarzać upragniony – dla dziecka i dla matki – pokarm.

Laktację wspomaga dobry stan psychiczny. Stres wpływa na hamowanie tego procesu, dlatego zaleca się matkom, by podejmowały próby karmienia w spokoju, ciszy, bez zbędnego napięcia. Liczy się zdrowa i racjonalna dieta, a do tego przyjmowanie płynów, nie tylko niegazowanej wody, ale i herbat ziołowych czy bawarki. Laktacja nie musi za każdym razem oznaczać problemu dla świeżo upieczonej mamy. Wystarczy opanowanie, spokój, zdrowe nawyki żywieniowe i podejmowanie kolejnych prób, jeśli za pierwszym razem się nie udaje. To najlepsze, sprawdzone i najskuteczniejsze sposoby na przetrwanie kryzysu laktacyjnego.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *