Najczęstsze przyczyny awarii laptopów

Urządzenia elektroniczne takie jak np. laptopy bardzo szybko zyskały na popularności. Z uwagi na to, że zajmują znacznie mniej miejsca od komputerów stacjonarnych, a ich cena znacząco się nie różni, szybko zagościły niemal w każdym domu. Niestety jak się okazuje są one dużo bardziej awaryjne i trudniejsze w naprawie od komputerów stacjonarnych. Przyczyny awarii laptopów są różne, przedstawiamy kilka najczęstszych przyczyn awarii laptopów.


1. Niedoskonałości technologiczne podczas produkcji

Jedną z najczęściej pojawiających się usterek w laptopach są niedoskonałości techniczne powstałe jeszcze podczas produkcji. Jak się okazuje stanowią aż ok. 40% wszystkich napraw a ich pojawienie się nie jest zależne od nas i w żaden sposób nie jesteśmy w stanie im zapobiec. Zdaniem specjalistów największy problem stanowią mikropęknięcia w układach zamkniętych BGA. Niestety okazuje się, że lutowane połączenia nie są zbyt wytrzymałe i przy aktywnym użytkowaniu mogą ulec awarii. Taki problem dotyka niestety większości urządzeń gdzie znajduje się układ BGA.

2. Uszkodzenia portów USB, wejść słuchawkowych oraz gniazd zasilania

Awarią która znajduje się na drugim miejscu w rankingu najczęściej pojawiających się jest uszkodzenie gniazd zasilania, wejść słuchawkowych oraz portów USB. Takie usterki zajmują około 15% awarii laptopów. Do komputera często podpinamy rodzaju kable i urządzenia. Nieostrożne i nieumiejętne obchodzenie się z komputerem może spowodować trudną do usunięcia awarię. Działania takie jak szarpnięcie kablem może spowodować uszkodzenie gniazd.

3.Uszkodzenia matryc

Kolejną awarią, z którą bardzo często spotykają specjaliści pracujący w serwisach jest uszkodzenie ekranu, mechaniczne uszkodzenie matryc spowodowane najczęściej uderzeniem lub upadkiem z wysokości, położeniem czegoś ciężkiego na laptopie oraz nieumyślnym i nie delikatnym szybkim zamknięciem sprzętu. Tego typu awarie stanowią 5% z wszystkich a ich usunięcie bywa problematyczne.

4. Uszkodzenia spowodowane przepięciami

Kolejnym ale nieco rzadszym powodem usterek, stanowiącym ok 5% wszystkich awarii jest jest dotknięcie sprzętu ciałem naelektryzowanym. Uszkodzenia sprzętu powstają w skutek ładunków elektrostatycznych.

5. Zalanie

Choć wszyscy doskonale wiemy, że spożywanie posiłków przy laptopie jest kategorycznie zabronione, nie każdy do tego zalecenia się stosuje. Uszkodzenia spowodowane zalaniem kawą, herbatą, sokiem lub czystą wodą to prawdziwy zabójca dla laptopów i stanowią ok. 5% wszystkich awarii. Bardzo często jedna chwila nieuwagi powoduje ogromne straty, nie zawsze zapisane na dysku dokumenty da się odzyskać. Wskutek zalania laptopa tracimy więc nie tylko sprzęt ale również czas przeznaczony na stworzenie dokumentów, tekstów, zdjęć zapisanych na dysku.

6. Wirusy

Wirus komputerowy podobny jest do zachorowań u ludzi. Powoli osłabia sprzęt, by w efekcie całkowicie wpłynąć na jego prawidłowe funkcjonowanie. Nawet jeżeli na początku go nie zauważamy, z pewnością szybko da nam się we znaki a jego skutki możemy odczuć bardzo dotkliwie, np. utratą danych zapisanych na dysku. Wirusy komputerowe mogę pokazywać się jako usterki, wolniejsze działanie sprzętu, wyskakujące okienka lub reklamy. Mogą także wywoływać poważne szkody: usuwać pliki, zarażać dane swoim kodem oraz w najgorszym wypadku przyczyniać się do wykradzenia informacji z laptopa. Aby określić, który z wirusów jest najgroźniejszy musimy podzielić je na grupy i typu. Do grup należą wirusy: plikowe, makro, płyty głównej, klasterowe, włamaniowe, wielowarstwowe. Natomiast do typów: Worms, Adware, Spam, Spyware, Ransomware.

Pozostałe 20 procent awarii stanowią:

 • uszkodzenia gniazd procesora,
 • uszkodzania złącz banków pamięci,
 • awarie układów zasilania, ładowania, PFC, kontroli temperatury, sterowania,
 • usterki zasilaczy i przetwornic,
 • uszkodzenia akumulatorów,
 • uszkodzania kart graficznych, sieciowych i dźwiękowych,
 • awarie kontrolerów klawiatury, firewire,
 • awarie dysków HDD i SDD,
 • uszkodzenia procesorów,
 • awarie przetworników analogowo-cyfrowych i wszelkiego rodzaju układów scalonych,
 • awarie świetlówek CCFL i diod LED w matrycach,
 • uszkodzenia elektroniki matryc,
 • usterki napędów optycznych CD, DVD, Blu-ray,
 • usterki klawiatur, touchpad-ów,
 • uszkodzenia przewodów sygnałowych, taśm,
 • uszkodzenia inverterów.

Gdzie udać się z usterką

W żadnym wypadku nie próbuj naprawiać laptopa na własną rękę. Dobre chęci i trochę praktyki to jednak nie wszystko, w efekcie może okazać się, że bardziej pogorszysz niż naprawisz działanie sprzętu elektronicznego. Po poradę warto udać się do zaufanego serwisu komputerowego, gdzie specjaliści sprawdzą stan laptopa i wybiorą odpowiednią metodę naprawy. Ta opcja zagwarantuje Ci najwyższą jakość usług i kompetentne doradztwo. Być może na odbiór działającego już sprzętu będziesz musiał chwilę poczekać jednak efekt końcowy z całą pewnością okaże się zadowalający.

Przyczyny awarii laptopów są różne. Jak się okazje uszkodzenia sprzętu nie muszą wynikać jedynie z naszych nieumyślnych działań ale również wad fabrycznych czy ataków hakerskich. Ważne by wybierać sprzęt z głową, umiejętnie go używać i zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą mieć olbrzymi wpływ na jego prawidłowe działanie. Pamiętaj, że serwisy komputerowe nie wszystko są w stanie naprawić, niekiedy koszt naprawy całkowicie przerośnie wartość komputera. Nie bagatelizuj najdrobniejszych objawów uszkodzenia sprzętu i jak najszybciej udaj się do specjalisty.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *