Strój jeździecki – w co należy się zaopatrzyć?

Jazda konna staje się coraz bardziej popularnym sportem na całym świecie. Zaczynając swoją przygodę z jeździectwem, należy pomyśleć o skompletowaniu stroju niezbędnym do jazdy. Podstawą jest, by ubiór był wygodny i przylegający do naszego ciała. Musi też spełniać funkcje ochronną, by zapewnić nam bezpieczeństwo. Jakie są niezbędne elementy stroju oraz na co zwrócić uwagę przy kompletowaniu wyprawki jeździeckiej – tym kwestiom będzie poświęcony ten artykuł.

Ochrona głowy – kask czy toczek?

Kompletowanie garderoby warto zacząć od wyboru kasku, bądź toczka, który ma zapewnić nam bezpieczeństwo i chronić przed urazami w przypadku upadku. Jakie są różnice pomiędzy kaskiem i toczkiem? Toczek jest znacznie tańszy, ale zarazem mniej bezpieczny. Rekomendowane są zazwyczaj jedynie do jazdy rekreacyjnej. Jest pokryty welurem, a podstawowym materiałem jest włókno szklane.

Znacznie lepsza opcją jest kask, zbudowany w taki sposób, by chronić zarówno naszą głowę jak i potylicę. Jest podszyty pianką pełniącą funkcję amortyzującą, charakteryzuje się także znacznie lepszą wentylacją, zapobiegając poceniu się. Kaski są wyposażone w daszek, chroniący nas przed słońcem, a także przed złamaniem nosa przy upadku. Wybór kasków jest szeroki, warto zwrócić uwagę, by był dobrze dopasowany do naszej głowy, nie zsuwał się.

Górna część garderoby

Na tę część garderoby, poświęca się najmniej uwagi. Bluzki, koszule czy kurtki powinny być przede wszystkim wygodne i nie krępować naszych ruchów. Zasadą jest, by unikać materiałów szeleszczących, które mogłyby spłoszyć i zaniepokoić konia. Wydaje się jednak, że warto zainwestować pieniądze w zakup kamizelki ochronnej, która zabezpiecza nasze ciało przy upadku.

Spodnie do jazdy konnej – zainwestuj w brzyczesy

Osobom zaczynającym swoją przygodę z jeździectwem poleca się getry, można spotkać również wzmacniane specjalnym materiałem na kolanach i pupie. Zdarza się także widok jeźdźców w dżinsach i dresach. Gdy postanowimy poświęcić się naszej pasji, warto zainwestować w bryczesy. Uszyte są w taki sposób, by zapewnić pełny komfort podczas jazdy. Charakteryzują się umiejscowieniem szwów tylko po zewnętrznej stronie nogawki, a także specjalnie doszytymi wzmocnieniami tzw. lejami. Bryczesy występują z pełnym lejem(naszyty materiał na całej długości stykania się z siodłem) oraz z lejem kolanowym. Ważnym jest ich dopasowanie do swojego wzrostu oraz rozmiaru w pasie, by poczuć pełną swobodę ruchu.

Buty do jazdy konnej

Kolejna istotna część stroju jeździeckiego to buty. Odradzane jest zakładanie trampek i innych butów materiałowych. Buty zalecane do jazdy konnej to: sztyblety(krótkie za kostkę) oraz oficerki(długie do kolana). Wykonane ze skóry, zapobiegają otarciom, są wytrzymałe i w pełni chronią nasze stopy. W przypadku sztybletów, warto zainwestować w sztylpy, czyli ochraniacze, które nakłada się na buty i spodnie.

Pozostałe elementy stroju jeździeckiego

Z pozostałych elementów ubioru, dzięki którym jazda będzie bardziej komfortowa, warto zaopatrzyć się w rękawiczki. Mają na celu chronić skórę przed otarciem, poprzez wzmocnienia w miejscach styczności z wodzami. Kobietom uprawiającym jeździectwo proponowane są także specjalne biustonosze, które amortyzują podskoki.

Podsumowanie

Jeżeli jeździectwo jest dla nas czymś więcej niż jednorazową przygodą, warto zainwestować pieniądze w dobrej jakości odzież i akcesoria. Profesjonalny strój, nie tylko będzie nas chronił przed wypadkami, ale także spowoduje że jazda będzie w pełni komfortowa. Najważniejsze, by poszczególne elementy stroju były w pełni do nas dopasowane.

grafika:pexels.com

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *