Wypoczynek Polaków od pracy – raport Zielonej Linii

Urlop wypoczynkowy powinien być dłuższy – tak wynika z badań, jakie przeprowadzili w czerwcu konsultanci Zielonej Linii. Zapytali oni klientów infolinii o możliwość korzystania z urlopu wypoczynkowego, jego efektywność i długość.

Prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego mają osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Konsultanci Zielonej Linii zapytali respondentów o możliwość skorzystania przez nich z płatnego urlopu wypoczynkowego. Aż 64 proc. ankietowanych potwierdziło, że ma taką możliwość.

Wiele osób, mimo posiadania prawa do płatnego urlopu, nie wykorzystuje go. Ankieterzy Zielonej Linii zapytali więc respondentów, czy zdarza im się przesuwać urlop lub też w ogóle go nie wykorzystywać. Na tak sformułowane pytanie ponad połowa ankietowanych (55 proc.) odpowiedziała twierdząco. Bardzo często jest to efekt nagłej zmiany planów osobistych bądź nagromadzenia się obowiązków służbowych. Z drugiej strony 45 proc. badanych stwierdziło, że nie ma problemów z wykorzystaniem urlopu wypoczynkowego i zawsze to robi.

Ostatnio coraz częściej pojawiają się informacje o tym, iż Polacy nie umieją wypoczywać. Wiele osób udających się na wymarzony, długi urlop wraca do pracy… niewypoczętych. Wynika to najczęściej z braku umiejętności właściwego wypoczywania – jak twierdzą psycholodzy. Czy ankietowani klienci Zielonej Linii potwierdzają tę tezę? Jak się okazuje, na pytanie: „Czy przysługujący Panu/i wymiar urlopu wystarczy Panu/i do wypoczynku?” zdecydowana większość ankietowanych, bo aż 72 proc., odpowiedziała, że tak. Przeciwnego zdania było 28 proc. respondentów.

Mimo korzystnych efektów wypoczynku po urlopie ankietowani narzekali na zbyt krótki wymiar urlopu: 37 proc. z nich otwarcie przyznało, że powinien on być dłuższy. Zdaniem 32 proc. ankietowanych wymiar urlopu jest wystarczający. Stosunkowo duża liczba osób biorących udział w ankiecie nie potrafiła zdecydować, czy wymiar urlopu jest dla nich wystarczający, czy może warto by było go wydłużyć lub… skrócić.

Ponadto konsultanci Zielonej Linii pytali ankietowanych o to, czy przepisy prawa pracy dotyczące udzielania pracownikom urlopu są w Polsce przestrzegane. Odpowiedzi były mocno zróżnicowane.

Pełna wersja raportu dostępna jest na portalu Zielonej Linii: http://zielonalinia.gov.pl/default.aspx?docId=1116&newsId=37047&templId=76&catId=6.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia)

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *