Jak szybko i sprawnie założyć akwarium -plan działania

Założenie akwarium wbrew pozorom nie jest trudne. Istnieje kilka żelaznych zasad, których należy się trzymać, jeśli chcemy sprawnie i szybko założyć swój pierwszy podwodny świat. Niezwykle pomocne jest sporządzenie planu działania i ścisłe trzymanie się go na każdym etapie. Po pierwsze należy wybrać typ akwarium, następnie zakupić niezbędne akcesoria, a po skompletowaniu wszystkich elementów zabrać się za urządzanie zbiornika, by w końcu wypuścić rybki i cieszyć się widokiem stworzonego przez nas wodnego świata. Zacznijmy po kolei…

 

akwarium

PLANOWANIE

Gdy w naszej głowie zrodził się już pomysł założenia akwarium, koniecznie należy się zastanowić jakiego typu zbiornik będzie nam najbardziej odpowiadał, w którym miejscu powinien się znajdować, jak najlepiej go urządzić oraz jakie rośliny i zwierzęta będziemy w nim hodować.

Akwaria możemy podzielić na 2 rodzaje: słodkowodne i morskie. Początkującym akwarystom zalecamy założenie zbiornika słodkowodnego, ponieważ jest on znacznie tańszy i prostszy w utrzymaniu.

Kolejnym aspektem jest kształt akwarium. Wybór kształtów jest ogromny, ale to na co należy zwrócić największą uwagę, jest rodzaj ścianek: wypukłe lub płaskie. Wypukłe prezentują się bardzo efektownie, ale są trudniejsze w pielęgnacji. Płaskie natomiast znacznie prościej wyczyścić i pozbyć się z nich niechcianych glonów, które z pewnością pojawią się w pierwszych tygodniach funkcjonowania zbiornika.

Jeśli chodzi o pojemność akwarium, należy trzymać się zasady, która mówi, że na 1 rybkę powinno przypadać 5 L wody. Większy rozmiar akwarium wiąże się z wyższymi kosztami utrzymania, droższym sprzętem i większym nakładem pracy.

Gdy już odpowiedni rozmiar i kształt zbiornika został wybrany, należy zastanowić się nad właściwym jego ulokowaniem. Najlepszą lokalizacją będą zaciemnione kąty. Akwaria znajdujące się na oknie bądź w bliskim kontakcie z grzejnikiem narażone są na inwazję glonów. Najlepszym źródłem światła w akwarium są uniwersalne świetlówki T5 umieszczone w pokrywie.

ZAKUPY

Po etapie planowania, należy przejść do działania i skompletować wszystkie niezbędne elementy. Rynek akwarystyczny jest naprawdę ogromny, nie ma znaczenia czy zakupy zrobimy w sklepie internetowym, czy stacjonarnym. Mamy możliwość kompletowania każdej części osobno lub zakupu gotowego zestawu akwariowego. Ta druga opcja jest najlepsza dla początkujących akwarystów, którzy nie mają jeszcze odpowiedniej wiedzy na temat niezbędnego sprzętu. W razie jakichkolwiek wątpliwości spytajcie o radę obsługę sklepu, która z pewnością pomoże wybrać właściwe elementy wyposażenia.

niezbędne wyposażenie akwarium

URZĄDZANIE

Gdy wszystkie niezbędne akcesoria są już skompletowane, można przystąpić do urządzania akwarium. Należy pamiętać, że każdy element dekoracyjny przed włożeniem do wody trzeba dokładnie umyć za pomocą czystej wody i gąbki, bez użycia jakichkolwiek detergentów. Kamienie, żwirek i inne rodzaje podłoża oraz elementy dekoracyjne powinny być kupowane w sklepach. Kamyczki pozbierane w ogródku mogą zawierać w sobie metale ciężkie, powodujące rozwój glonów, natomiast te zawierające wapień są szkodliwe dla ryb. Zanim podłoże umieścimy w akwarium, należy je przepłukać pod bieżącą wodą i polać wrzątkiem, by usunąć maleńkie ślimaki, które mogą się znajdować pomiędzy kamieniami.

Po umieszczeniu odpowiedniego podłoża w akwarium przychodzi czas na wodę. Nie uzupełniamy całego zbiornika na raz. Nalewamy tyle wody ile, będzie niezbędne do posadzenia roślin. Sadzonki przed włożeniem do podłoża powinny mieć proste korzenie. Teraz przyszedł czas na zamontowanie grzałki, filtra i termometru, po czym napełniamy wodą zbiornik i przykrywamy pokrywą z oświetleniem.

Tak przygotowane akwarium przez kilka dni powinno postać po to, aby woda nabrała odpowiedniego odczynu i temperatury. Dopiero po tym czasie można już wpuszczać rybki. Jednak nie może być aż tak prosto. Jeśli temperatura w zbiorniku będzie różnić się od tej, która znajduje się w woreczku, rybki mogą doznać szoku termicznego. Dlatego wcześniej powinno się umieścić worek z rybkami w wodzie w akwarium, w celu wyrównania temperatury.

Mamy nadzieję, że nasze rady okażą się pomocne dla wszystkich początkujących akwarystów. Cały proces założenia akwariów może wydawać się trochę skomplikowany, jednak warto poświęcić odrobinę swojego czasu, by stworzyć swój niepowtarzalny podwodny świat.

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *