Ile można zarobić na wydaniu książki?

 Zarobić na wydaniu książki nie jest łatwo, ale można. W Polsce pisanie książek wciąż bywa częściej pasją niż źródłem dobrego dochodu.

  • pisanie to pasja nie biznes
  • wykreowanie autora, marki to proces dłutowały
  • współfinansowanie stanowi możliwość zaistnienia dla debiutantów
 
Zazwyczaj autor książki (przy finansowaniu przez wydawnictwo) otrzymuje wynagrodzenie rzędu 10 procent ceny sprzedanego egzemplarza. Jeśli uda się sprzedać nakład rzędu 3 tysięcy egzemplarzy, co już jest dobrym wynikiem, przynosi to zarobek rzędu najwyżej kilku tysięcy złotych. Na dodatkowy dochód można liczyć przy sprzedaży e-booka. Innym źródłem dochodu też mogą być wynagrodzenia za spotkania autorskie – co i tak przy raczej mało znanym autorze stanowi raczej trudny do wygenerowania dochód.
Poznaj propozycje dla autorów – http://wydawnictwo.psychoskok.pl/oferta.html – oferta wydania książki
 
Gdyby ktoś chciał utrzymać się z pisania książek, musiałby wydawać nową książkę co pół roku. To jednak mało realne i mieć gwarancję ich sprzedaży w nakładach w co najmniej kilku tysięcy. Aby zarobić na książce ważne jest wpisanie z tematem w aktualny trend, modę co często jest kluczowe aby można było liczyć na zarobek i sprzedaż. Wykreowanie marki autora jest niezbędne, by dobrze wypromować i sprzedać książkę. Wydawnictwa w tym pomagają ale nie ma gwarancji na sukces.
 
 
Debiutantom trudno jest zainteresować swoją książką wydawcę, aby zaryzykował wydanie właśnie jej. Obecnie ciekawym rozwiązaniem są możliwości współfinansowania wydania oferowanym przez wydawców. Ceny i warunki kształtują się różnie.
 
 
Najważniejszą korzyścią jest szansa w ten sposób wydania książki, jednak nie należy zakładać że samo wydanie to już sukces. Dopiero po wydaniu zaczyna się praca. Promocja, tworzenie marki to również zadanie dla autora, który musi współpracować z wydawcą. Autor musi być aktywnym z kontaktami ze swoimi czytelnikami, budować z nimi pozytywne relacje, a do tego idealnie nadaje Facebook.
 
 
Przy współfinansowaniu wydania książki autor otrzymuje również wyższy procent ze sprzedaży – nawet do 80% przychodu wydawcy co stanowić może 40% ceny okładkowej. Dodatkowo przy pełnym finansowaniu przez autora, to on jest właścicielem nakładu i ma możliwość samodzielnej sprzedaży książki przykładowo na organizowanych spotkaniach autorskich lub przez internet itp….
 
 
Przykładowe wyliczenie przy pełnym finansowaniu autora wydania książki:
nakład: 1000 egzemplarzy ilość stron: 200 cena, koszt: 9200 zł koszt za 1 egzemplarz – 9,2 złotego
W ramach tej kwoty jest wliczona pełna usługa wydawnicza – druk, korekta, e-book, dystrybucja i promocja itp…. Wszystkie elementy są do uzgodnienia z wydawcą i cena może ulec jeśli chcemy więcej przykładowo poświecić na promocje lub chcemy inny papier lub twarda okładkę. Zysk dla autora 80% przychodu wydawcy co może stanowić 40% ceny okładkowej książki.
 
 
Przy cenie książki 35 złotych brutto przychód autora to 14 złotych brutto – w tym jest 5% VAT
Trzeba założyć iż cały nakład nie jest sprzedawany ponieważ: 18 egzemplarzy to obowiązkowe do bibliotek trzeba tez pewną cześć przeznaczyć na recenzje itp.
Zakładając iż 950 egzemplarzy jest sprzedanych otrzymujemy 950 x 14 = 13300 brutto około 12666 netto od tego jeszcze podatek dochodowy (przy umowie o dzieło i kosztach uzyskania 50% podatek dochody będzie wynosić 9%)
Autor z nakładu 1000 egzemplarzy może liczyć na 12666 – 9% = 1194,94
Tak więc zysk autora to 1194,94 – 9200 = 2326,06
Zysk ten może zwiększyć sprzedaż e-booka oraz samodzielnie sprzedane egzemplarze przez autora.
Zakładamy że kolejne wydania te zyski zwiększają, tym bardziej gdyż dodruki są tańsze około 40 %, a to ze względu na brak kosztów korekty, okładki i prac przygotowawczych.
 
Tak więc można złożyć iż jeśli zakładasz druk 1000 egzemplarzy i uważasz że taka ilość ma szanse na sprzedaż to forma pełnego finansowania może być opłacalna. Istnieją tez formy współfinansowania (mniejszy wkład własny ale to wiąże się z mniejszym procentem od sprzedaże lub też subsydiowanie (forma ustala indywidualnie z wydawca co do wkładu i zysków oraz zakresu wykonanych dodatkowych prac itp…)
Napisz do nas – http://www.psychoskok.pl/oferta/#ofertadlaautorow – oferta wydawnictwa dla autorów
Samodzielne czy też współfinansowane, subsydiowane wydawanie książek nie należy uważać za łatwy biznes. Aby zostać cenionym pisarzem i zarabiać na własnej twórczości nie jest proste, wymaga wiele nakładów i pracy.
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *