Które podzespoły samochodowe są najbardziej narażone podczas dużych mrozów?

Meteorolodzy zapowiadają, że prawdziwa zima jeszcze nie przyszła do naszego kraju a to oznacza, że duże mrozy nadal nas czekają. Tego rodzaju warunki atmosferyczne nie sprzyjają użytkowaniu pojazdów i często prowadzą do nadmiernego zużycia wielu podzespołów. W tym artykule postaramy się zatem przedstawić wam które elementy pojazdu są najbardziej narażone na zużycie podczas mroźnej zimy.

Po pierwsze będzie to jednostka napędowa czyli serce każdego samochodu. Jak wiadomo nawet nowoczesne silniki niezbyt dobrze znoszą niskie temperatury. Wszystko przez tarcie jakie występuje podczas pracy silnika i fakt iż należy zapewnić mu optymalne warunki do pracy które powinny wynosić około 90 stopni Celsjusza. Jak zatem można łatwo wywnioskować im niższa temperatura otoczenia tym trudniej będzie jednostce napędowej uzyskać optymalną temperaturę pracy. Negatywne skutki tego rodzaju zjawiska można zredukować dzięki regularnej wymianie oleju w samochodzie. Zbyt długa jazda w mało sprzyjających warunkach atmosferycznych i nie dbanie o dobrą jakość oleju mogą doprowadzić do wielu usterek w pojeździe. Część z nich będzie na początku trudna do zdiagnozowania. Na szczęście nowoczesne interfejsy diagnostyczne pozwalają na gruntowną analizę wielu parametrów pojazdu i dzięki temu możemy zawczasu ustrzec się przed poważniejszą usterką.

Kolejnym elementem pojazdu który szczególnie narażony jest na szybsze zużycie podczas mroźnej zimy będzie akumulator oraz rozrusznik. Niskie temperatury otoczenia mają negatywny wpływ na obniżenie pojemności baterii jak i wartości prądu startowego, co może w konsekwencji doprowadzić do trwałego rozładowania akumulatora.

Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji nie potrzebne będą specjalistyczne interfejsy diagnostyczne. Wystarczy posłużyć się prostym miernikiem uniwersalnym i profilaktycznie mierzyć napięcie na klemach akumulatora. Jeżeli pomiar wykaże, że spadło ono poniżej 12.6V to dobrze będzie naładować go przy użyciu prostownika.

Zimą na szybsze zużycie narażone jest również zawieszenie samochodu. W głównej mierze przyczyną tego są trudne warunki atmosferyczne. Liczne wahania temperatury zwiększają prawdopodobieństwo powstania ubytków. Z tego też względu zimą trzeba zachować szczególną ostrożność i jeździć bardzo uważnie aby nie wpaść w przysypaną warstwą śniegu dziurę która może znajdować się na jezdni.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *