Tureckie seriale – dlaczego są tak popularne?

Kto choć raz nie natknął się na „Wspaniałe stulecie” z sułtanem Sulejmanem przy okazji oglądania hitu przez babcię? Generalizowaniem byłoby stwierdzenie, że tureckie seriale są oglądane wyłącznie przez widzów 60+. Moda na telenowele znad Bosforu opanowała Polskę i teraz możemy przebierać zarówno w fabule, jak i cezurach czasowych. Jakie tureckie seriale cieszą się niesłabnącą popularnością?

„Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kosem”

To kontynuacja serialu „Wspaniałe stulecie”. Tym razem główną bohaterką zostaje Kosem, niewolnica, która zostaje sprzedana do haremu sułtana Ahmeda, a następnie zostaje jego żoną. Dzięki małżeństwu staje się jedną z najważniejszych kobiet w Imperium Osmańskim.

„Imperium miłości”

To również serial kostiumowy, nieco bardziej współczesny, bo jego fabuła ma miejsce chwilę przed wybuchem i w trakcie I wojny światowej. To historia nieszczęśliwej miłości Seyita – oficera armii tureckiej i Aleksandry – Rosjanki. Uczucie między nimi rodzi się, gdy, zarówno w Turcji, jak i Rosji wybucha rewolucja. Czy wojna i sprzeciw rodziny oddali od siebie zakochanych?

„Królowa jednej nocy” – Turcja współcześnie

Mogłoby się wydawać, że seriale tureckie kończą się na sułtanie Sulejmanie. Nic bardziej mylnego! „Królowa jednej nocy” to opowieść o bogatym biznesmenie, który podczas podróży na południe Francji poznaje Selin – Francuzkę tureckiego pochodzenia. Jedna noc wystarczy, aby zapałali do siebie uczuciem. Selin ponownie spotyka Aziza po kilku latach. Czy uczucie, które zrodziło się między nimi lata temu, przetrwało?

„Tylko z Tobą” – znana konwencja z telenoweli południowoamerykańskich

Kojarzycie tę historię, w której ona lub on mają wypadek samochodowy i tracą pamięć lub zapada w śpiączkę? Wątek dobrze znany z argentyńskich, brazylijskich, jak i polskich produkcji. „Tylko z Tobą” opowiada o nieszczęśliwym małżeństwie i tragicznym wypadku, który kończy się spiączką Iclal – żony Yigita, który ożenił się z nią bardziej z rozsądku niż miłości. Yigit oświadcza swojemu synowi, że matka nie żyje i po kilku latach od wypadku zakochuje się w Nur. W noc poślubną Yigita i Nur, Iclal budzi się ze śpiączki. Brzmi intrygująco, prawda? Takich historii jest więcej. Sprawdź inne tureckie seriale w tym rankingu.

„Sezon na miłość”

Brzmi wystarczająco kiczowato? Historia rozpoczyna się od Öykü, która chce zostać projektantką mody. Podkochuje się w bracie swojej koleżanki – Mete, ale gdy na jej drodze staje syn znanej projektantki mody, szybko zmienia kierunek i zostają parą, ku sprzeciwie matki. Ja możecie się domyślać, Mete dostrzega, że z Öykü łączyło go coś więcej niż przyjaźń i…dochodzi do wypadku i amnezji głównej bohaterki. Jak dalej potoczą się losy całej trójki?

Popularność tureckich seriali zapewne wynika z oczywistej konwencji – nieszczęśliwa miłość, prosty przekaz, a przy tym rozmach, którego nie powinni się wstydzić tureccy producenci. Rozmach, który widać nie tylko serialu o perypetiach w pałacu sułtana, ale też w przypadku produkcji, w których fabuła ma miejsce we współczesnych czasach.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *