Oczyszczanie przewodu pokarmowego

Oczyszczanie jelit i modyfikowanie ich flory bakteryjnej jest podstawowym elementem kompleksowej kuracji odchudzającej

 • przed rozpoczęciem kuracji odchudzającej warto przepłukać jelita wykorzystując środki medycyny ludowej lub leki dostępne bez recepty;
 • przez pierwsze 1-2 tygodnie kuracji dodatkowo oczyszczamy jelita sokami;
 • do potraw dodajemy przyprawy z fitoncydami;
 • stosujemy bakterie-saprofity w kapsułkach;
 • przyspieszamy pracę jelit, włączając do diety produkty lub zioła wg zaleceń;
 • próbujemy wytrzymać 1 dzień leczniczej głodówki lub wprowadzamy dzień warzywno-owocowy.

Gdzie można kupić książkę?

http://www.nexto.pl/ebooki/20_krokow_do_zdrowia_p88564.xml

Komentarz dietetyka

Aby dieta była skuteczna i waga utrzymywała się na odpowiednim poziomie, konieczne jest oczyszczanie przewodu pokarmowego z toksycznych resztek i bakterii. W jelitach człowieka znajduje się co najmniej 1800 rodzajów i do 36 tys. gatunków mikroorganizmów (L.R.Ley i in., 2005, S.R.Gill i in., 2006), które w sposób bezpośredni wpływają na przyswajanie pożywienia i regulacje procesów pobierania i utylizacji energii.

Większość z nich jest naszymi obrońcami, bez których człowiek nie przeżyłby nawet kilku tygodni. Stwierdzono, że fizjologiczna flora bakteryjna hamuje rozwój gronkowców, salmonelli, escherichii coli i beztlenowców (np. – clostridium difficile). Bakterie przewodu pokarmowego wspomagają przyswajanie aminokwasów, wapnia, żelaza, miedzi, selenu, magnezu. Syntetyzują witaminy z grupy B, C, K, kwas foliowy, biotynę, niacynę, kwas pantotenowy.

Jednak dość często u człowieka obserwuje się zakłócenie równowagi między fizjologiczną a patologiczną mikroflorą. Liczba chorobotwórczych bakterii szybko rośnie – rozwija się tak zwana “dysbakterioza”. Przyczyną jest zła dieta, niewydolne trawienie oraz zaleganie resztek jedzenia w jelitach.

Trucizny powstające w jelitach zakłócają pracę wątroby i nerek, powodują stan zapalny żołądka, jelit, woreczka żółciowego, wątroby.

Upośledzeniu ulega wchłanianie substancji odżywczych. Możliwe są krwawienia (niedobór witaminy K), zaburzenia widzenia (witamina A), obrzęki (niedobór białek w osoczu krwi), osteoporoza (witamina D i wapno), zaburzenia czucia i pieczenie w stopach (witaminy grupy B).

Częstymi komplikacjami dysbakteriozy są alergia, astma, łuszczyca, cukrzyca, choroby serca, naczyń, stawów.

Od czego zaczynamy oczyszczanie jelit?

Przed rozpoczęciem kuracji odchudzającej oczyszczamy jelita według jednego z podanych niżej wariantów.

 • Sok z kiszonej kapusty. W pierwszym dniu kuracji odchudzającej rano, na czczo, pijemy ok. 100-150 ml soku z kiszonej kapusty razem ze 100-150 ml soku z buraków. Można też od rana jeść tylko sałatkę z kiszonej kapusty z jabłkiem i oliwą z oliwek.
 • Jeśli nie tolerujesz kiszonej kapusty, do oczyszczania jelit zastosuj sodę: 1 łyżkę stołową sody wymieszaj w 1 litrze wody, pić należy rano na czczo, powoli, w ciągu 30-40 minut. Uwaga – może być biegunka – lepiej nie wychodzić z domu przez 1-1,5 godziny.
 • Fleet Phospho Soda – osmotyczny lek przeczyszczający. Roztwór doustny w butelkach po 45 ml. Lek dostępny bez recepty. Zawartość jednej butelki (45 ml) należy wymieszać z 1/2 szklanki (120 ml) wody, powstały roztwór wypić, popijając co najmniej 1 pełną szklanka (240 ml) wody. Wypróżnienie występuje zwykle w ciągu 1/2-6 godzin po przyjęciu leku.
 • Zioła (najczęściej – liść senesu, kora kruszyny, korzeń rzewienia) – w mieszankach (Normosan, Regulson, Megafyt) lub pojedynczo. Dawkowanie i wybór ziół indywidualny.
 • Forlax (saszetki) – lek dostępny bez recepty – zawartość 1-2 saszetek rozpuścić w szklance wody, pić rano.
 • Fortrans (saszetki) – lek dostępny na receptę – zawartość saszetki rozpuścić w 1 litrze wody.

Po oczyszczeniu jelit, możesz rozpocząć dietę oczyszczającą, lub dietę odchudzającą wahadłową.

 

Co stosujemy w trakcie kuracji oczyszczającej?

Do walki z niepożądanymi bakteriami regularnie spożywamy produkty z fitoncydami, soki, przetwory mleczne, bakterie, esencje grzyba herbacianego, stosujemy hydrokolonoterapię oraz lewatywę.

Więcej o poruszonym temacie w książce 20 kroków do zdrowia – dr med. Andrzej Kondratyuk

[buybox-widget category=”book” ean=”9788379002412″]

No votes yet.
Please wait...
Ebooki123

Księgarnia internetowa z e-bookami http://www.ebooki123.pl

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *