Jak monitorować zużycie paliwa w firmie?

Wydatki na paliwo pochłaniają zawsze znaczną część budżetu przeznaczonego na firmową flotę. Nic zatem dziwnego, że osoby zarządzające flotami starają się usilnie ograniczyć koszty spalania. Z pomocą może przyjść nowoczesny monitoring.

Coraz więcej firmowych samochodów jeździ po Polskich drogach, a firmy należą do największych kupców nowych aut w naszym kraju. Zakup samochodu do przedsiębiorstwa to jednak dopiero początek wydatków. Trzeba jeszcze przygotować się na koszty związane z ubezpieczeniem, administracją, serwisowaniem, a przede wszystkim eksploatacją pojazdów. W tym ostatnim obszarze największe wydatki związane są z paliwem.

Monitoring jako sposób na oszczędność paliwa

Skuteczna kontrola zużycia paliwa to często klucz do efektywnej optymalizacji kosztów związanych z funkcjonowaniem firmowej floty. Dzięki monitoringowi (np. SATIS) można nadzorować paliwo poprzez GPS, a także dokładnie mierzyć jego spalanie na różnych trasach i przy różnych kierowcach. Wszystkie dane przekazywane są w czasie rzeczywistym do centrali firmy, gdzie na bieżąco można śledzić informacje. Zaawansowane algorytmy, które są częścią systemu monitoringu, potrafią analizować zawartość baku, biorąc pod uwagę bardzo wiele parametrów, jak na przykład spalanie na postoju, zasilanie różnych urządzeń. Kontrolowane są także tankowania pojazdu, co przeciwdziała kradzieżom paliwa. Monitoring pozwala również weryfikować styl jazdy kierowcy, co ma duży wpływ na spalanie samochodu. W ten sposób można zachęcać pracowników do jazdy eco, która pozwala na mniejsze zużycie paliwa.

Skąd pobierane są dane?

Pomiar paliwa jest tak naprawdę dokonywany w zależności od auta i realizowany jest w różny sposób. Trzeba sobie uświadomić, że nowoczesny monitoring to nie tylko lokalizator GPS, ale także często szereg wielu różnych czujników, które montowane są w samochodzie. Dzięki temu można kontrolować różne parametry pojazdu, a wiele z nich ma duży wpływ na poziom spalania w aucie. Dobrej jakości, zaawansowany monitoring to system, który potrafi odczytywać dane na przykład z sond paliwowych, pływaków fabrycznych, z przepływomierzy i magistrali CAN. Do tego gromadzone są dane z kart paliwowych oraz z czujników mobilnych stacji paliw lub kontenerów. Wszystkie te dane przetwarza specjalne oprogramowanie, które dokonuje bilansu paliwowego nawet dla dużej, rozbudowanej floty.

Monitoring paliwa, obok ograniczenia jego kradzieży, pozwala przede wszystkim zgromadzić dane, które można wykorzystać potem w planowaniu tras i czasu pracy poszczególnych kierowców. Dzięki temu można efektywniej wykonywać usługi przewozowe, a do tego optymalizować wydatki na paliwo.

Więcej na: http://www.satisgps.com/satis-gps/kontrola-paliwa/

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *