Twoje pokolenie, a twoja praca.

Firmy rekrutacyjne już dawno podzieliły nas, czyli społeczeństwo wykazujące chęć do pracy na kilka typów nierozerwalnie związanych z pokoleniem, z którego się wywodzą. Tym samym pokolenie  wyżu demograficznego, walczące o pracę w zderzeniu z pokoleniem Yucci to zupełnie dwa różne światy.

Czym charakteryzują się poszczególne roczniki? Czego oczekują od potencjalnych pracodawców?

Człowiek rozsądny dostosowuje się do świata. Człowiek nierozsądny usiłuje dostosować świat do siebie. Dlatego wielki postęp dokonuje się dzięki ludziom nierozsądnym. Shaw George B.

Pokolenie X – dotyczy ludzi urodzonych w latach ok. 1961–1983 – żyją żeby pracować.

X to niewiadoma, to strach wywołany przełomem gospodarczym i technologicznym, to walka o siebie i o pracę. X nazywani także pokoleniem PRL  cenią pracę, są lojalni w stosunku do pracodawcy i często przedkładają obowiązki zawodowe nad rodzinę czy odpoczynek. Oczekują stabilnych form zatrudnienia, którą cenią nawet bardziej od wielkich pieniędzy. To właśnie takie podejście sprawia, że potrafią przepracować kilka lub kilkanaście lat w jednej firmie zamiast wciąż szukać i szukać wielkich pieniędzy. Szkolą się i dzięki temu są na czasie z technologiami i nowościami zawodowymi. Czy lubią uczestniczyć w szkoleniach? Raczej nie, ale wiedzą, że jest to dla nich szansa, aby utrzymać wysoki poziom pracy. Wiedzą, że młodsze pokolenie depcze im po piętach, dlatego nie mogą sobie pozwolić na kręcenie nosem na wszelkie formy dokształcania.

Pokolenie Y – (Milenialsi)  dotyczy ludzi urodzonych w latach 1980–1995 – pracują, żeby żyć.

Nazwa Y, wzięła się od angielskiego pytania „why?”, bo pytania co i jak mają dla tej grupy kolosalne znaczenie. Pracować tak, ale dlaczego w taki czy inny sposób? Szerszy punkt widzenia wpasowuje się w większe możliwości i większą łatwość posługiwania się technologiami. Wiedzą, jak i gdzie szukać informacji, dlatego łatwiej zmieniają  pracę i rzadziej wiążą się z jednym pracodawcą na długie lata. Stawiają na elastyczne godziny pracy, możliwość szybkiego rozwoju zawodowego mają pomysły na własną karierę, mają własne biznesy na tak zwanym boku. Tu ważne jest zatem indywidualne podejście pracodawcy do pracownika, bo oprócz pracy zawodowej dla tej grupy niezwykle ważne są relacje rodzinne, odpoczynek, relaks. Szkolą się jeśli muszą, ale lubią szybkie formy dokształcania. Kursy online, poradniki w PDF. czy filmiki na youtube to dla nich chleb powszedni.

Pokolenie Z – (Yuccie) dotyczy ludzi urodzonych w Polsce tuż przed 2000 rokiem – praca powinna być pasją. Chcą pracować by realizować swoje marzenia.

„Z” dopiero rozpoczynają przygodę z pracą, praktykami, stażami. Są zawsze podłączeni do internetu, a nowe technologie znają od urodzenia. Ponieważ dopiero wchodzą na rynek pracy nie można powiedzieć czym faktycznie różnią się od swoich poprzedników. Z rozmów przeprowadzonych z tym pokoleniem  można wywnioskować, że  chcą zdobyć  doświadczenie, pracować w miłej atmosferze, poznać nowych znajomych z kraju i ze świata, a przy okazji otrzymać bonusy takie jak karnety sportowe, służbowe auto czy telefon. Yuccie są zachłanni na wrażenia, marzą i chcą, aby te marzenia przerodziły się formę zarobkowania na całe życie. To pokolenie, które chce dobrze wyglądać, chce się dobrze bawić i dobrze zarabiać. Czy będzie to też pokolenie ludzi chętnie korzystających z kursów i szkoleń zawodowych? Poczekamy – zobaczymy.

***

Serwis Szkolenia24h.pl to wyszukiwarka szkoleń i kursów zawodowych, językowych, specjalistycznych i uzupełniających. Zapraszamy do nauki z naszą wyszukiwarką szkoleń. Jesteśmy dostępni na FB.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *