Katalizator w aucie – to dzięki niemu mniej trujemy środowisko

Większość kierowców zdaje sobie sprawę, że w ich samochodzie jest katalizator, ale nie wszyscy wiedzą, jak dużą rolę odgrywa on w ochronie środowiska.

Trujące spaliny samochodowe

Samochody odpowiedzialne są w dużym stopniu za zanieczyszczenie powietrza. Właśnie dlatego największe europejskie miasta wprowadzają zakaz ruchu samochodowego w swoich centrach, a niektóre kraje coraz głośniej wyrażają chęć wyeliminowania ze swoich dróg wszystkich aut z silnikami Diesla. Wraz ze spalinami wydobywającymi się z rur wydechowych do powietrza dostaje się szereg toksycznych substancji, które zagrażają nie tylko zdrowiu, ale nawet życiu człowieka. W Polsce co roku umiera około 40 tysięcy osób w wyniku chorób spowodowanych złą jakością powietrza i za 5% z nich odpowiedzialne są samochody. Do najbardziej trujących substancji w spalinach należą tlenki azotu, węglowodory oraz tlenek węgla. Ich toksyczność ogranicza się poprzez zastosowanie w autach katalizatorów, które zdają egzamin pod warunkiem, że są sprawne i wydajne.

Sprawny katalizator to zdrowsze powietrze

Katalizator jest częścią układu wydechowego w aucie i jego zadaniem jest redukcja najbardziej szkodliwych substancji ze spalin, zanim te zostaną uwolnione do atmosfery. W autach z silnikiem Diesla redukowane są tlenki węgla i węglowodory, a w samochodach benzynowych dodatkowo także tlenki azotu. Najskuteczniejsze w oczyszczaniu spalin są katalizatory w nowych samochodach, ponieważ są nowocześniejsze, a ponadto muszą spełniać bardziej wyśrubowane normy niż samochody starsze. Niemniej jednak skuteczność katalizatora zależy od jego sprawności. Niestety części te z czasem ulegają zużyciu lub uszkodzeniu. Za awarię katalizatora odpowiada często nieprawidłowa technika jazdy, zła mieszanka paliwowo-powietrzna lub po prostu mechaniczne uszkodzenie. Niewłaściwie działający katalizator należy koniecznie wymienić i jednym z powodów powinna być tu troska o środowisko naturalne.

Wymiana katalizatora nie musi być droga

Wielu kierowców obawia się wymiany katalizatora ze względu na wysokie ceny nowych części zamiennych. Tymczasem nie zawsze trzeba kupować oryginalną część, ponieważ równie dobrze sprawdzają się tańsze zamienniki. Warto także pamiętać, że za stare katalizatory skup oferuje całkiem przyzwoite ceny. Wystarczy skontaktować się ze specjalną firmą, by otrzymać wycenę swojej części i poczekać na jej odbiór. Uzyskane w ten sposób pieniądze chociaż w części skompensują zakup nowego katalizatora. Skup katalizatorów zajmuje się odzyskiwaniem z nich wartościowych metali szlachetnych, takich jak np. platyna. Od ich ilości w katalizatorze zależy więc cena skupu.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *