Inwestycja w mieszkanie

Niektórzy mówią, że zakup mieszkania na wynajem jako inwestycja kapitału to jedna z najlepszych lokat. Jeśli dokładnie przemyślimy lokalizację, metraż czy ilość pokoi, może przynosić nam ona przyzwoite zyski. Zanim usiądziemy do podpisania umowy, zastanówmy się, do jakiego klienta kierować będziemy naszą ofertę. Prawdopodobnie zakup wielkiego M-5 na obrzeżach miasta nie będzie tak dobrym pomysłem jak dwu- czy trzypokojowe mieszkanie w centrum.

Najważniejszy jest pomysł

Jak w każdym biznesie chodzi przecież o zarabianie pieniędzy. Dobrze przeprowadzone analizy przestrzenne mogą pomóc przy wyborze lokalizacji. Jeśli chcemy wynajmować mieszkanie jako apartament dla kilkudniowych gości warto pomyśleć o centralnych dzielnicach miasta. Studenci będą chcieli zamieszkać niedaleko uczelni, a rodziny z dziećmi chętniej wybiorą mieszkanie przy placu zabaw z rozbudowaną infrastrukturą handlową. Statystyki pokazują, że szybciej wynajmowane są małe mieszkania i kawalerki w miejscach dobrze skomunikowanych z innymi częściami miast. Taka inwestycja ma dużą rentowność. Warto również przyjrzeć się ilości pokoi – większa (nawet przy tym samym metrażu) przyciągnie więcej klientów.

Całkiem dobry biznes

Z posiadania mieszkania (lub kilku) na wynajem można zarabiać sensowne pieniądze. Wymaga to jednak sporo czasu i kreatywności. Zawsze istnieje ryzyko, że mieszkanie zostanie zniszczone, albo najemcy będą generować długi. W tych kwestiach może nam pomóc precyzyjnie sformułowana umowa. Poza tym sam proces wynajmu, przygotowania mieszkania czy szukania najemcy wymaga dużo pracy. Koniecznie musimy również reagować w sytuacjach awaryjnych i zajmować się opłatami za lokum.

Pomysł dla mniej zaradnych

Jeśli chcecie zarabiać na swojej nieruchomości, a nie macie czasu lub ochoty ani zajmować się mieszkaniem, ani pilnować spraw biurowych, możecie zainwestować w tzw. „condo hotel”. Ten pomysł polega na wykupie pokoju hotelowego, który następnie wynajmuje się firmie zarządzającej całym obiektem. W ramach umowy otrzymujemy wynagrodzenie proporcjonalne do dochodów całego hotelu. Oprócz tego, że nie interesują nas sprawy związane z zarządzaniem pokojem, to możemy sami go wynająć na preferencyjnych warunkach na przykład dla naszych gości.

Niezależnie od twojego pomysłu na wynajem mieszkania warto przede wszystkim rozważyć lokalizację i metraż oraz dokładnie sprawdzić firmę, której ewentualnie mamy zamiar zlecić zarządzenie nieruchomością. Warto również pamiętać, że może być to dobra inwestycja, ale nie jest pozbawiona ryzyka – szczególnie jeśli mieszkanie chcemy kupić na kredyt.

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *