Holowanie w Warszawie – kiedy to może sporo kosztować?

Warszawa ma swoją specyfikę. Wyraża się również w przepisach dotyczących ruchu drogowego w obrębie stolicy. Mogą się zdarzyć sytuacje, w których pojazd jest usuwany na koszt właściciela. Holowanie w Warszawie może wtedy sporo kosztować. W innych sytuacjach również. Jak tego uniknąć.

Trudności z parkowaniem w Warszawie

Liczba miejsc parkingowych w Warszawie oraz innych miastach Polski mogłaby być nieco większa. Szczególnie w godzinach szczytu, zaparkowanie w centrum stolicy oraz innych jej zatłoczonych enklawach graniczy momentami nieomal z cudem. Wyobraźnia wielu kierowców potrafi jednak inspirować pomysły, o których nie śniło się filozofom, z parkowaniem na środku torów tramwajowych włącznie. W tej sytuacji pojazd oraz jego właścicielka, bądź właściciel, stają się obiektem zainteresowania ze strony odpowiednich, miejskich służb. Taka atencja może niestety sporo kosztować i rzadko niestety się zdarza, aby było inaczej.

Holowanie w Warszawie na koszt właściciela

Usunięcie pojazdu na koszt właściciela w stolicy regulują szczegółowo przepisy Prawa o Ruchu Drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.). Można więc się tego spodziewać w następujących sytuacjach:

  • samochód zostanie pozostawiony w miejscu, gdzie jest to prawnie zabronione i będzie utrudniał ruch, bądź w inny sposób zagrażał bezpieczeństwu;
  • nieokazania przez kierującego pojazdu dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC;
  • przekroczenia wymiarów, nacisku osi lub dopuszczalnej masy całkowitej;
  • pozostawienia auta w miejscu przeznaczonym do parkowania dla osób niepełnosprawnych, bez posiadania stosownych ku temu uprawnień;
  • samochód zostanie zaparkowany w miejscu, gdzie jego właścicielka lub właściciel są wyraźnie informowani o tym, że pojazd zostanie usunięty na ich koszt.

Podobnie pojazd zostanie niezwłocznie usunięty, jeżeli utrudnia prowadzenie akcji ratunkowej. Decyzję w tej sprawie może wydać policja, straż miejska lub podmiot prowadzący akcję ratowniczą. Holowanie w Warszawie staje się wtedy naprawdę mało opłacalnym interesem dla właścicielki, bądź właściciela pojazdu.

Za błędy słono się płaci

Stawki za usunięcie pojazdu są odgórnie ustalone. Składają się w sumie z 2 opłat:

  • stawki kwotowej za usunięcie pojazdu z miejsca niedozwolonego;
  • należności za przetrzymywanie pojazdu na wyznaczonym parkingu strzeżonym.

Są one dość wysokie. W przypadku auta osobowego, opłata za jego holowanie w Warszawie na koszt właściciela wynosi aż 476 zł. Do tego dochodzi koszt przetrzymywania pojazdu na miejskim parkingu strzeżonym – odpowiednio 37 zł za dobę. Całościowy rachunek za przymusowe holowanie w Warszawie, obciąża jeszcze dodatkowo mandat, który towarzyszy przeważnie całej sytuacji. Jego wysokość może wynosić nawet kilkaset złotych w przypadku rażącego naruszenia obowiązujących przepisów kodeksu drogowego. Jak widać, lepiej więc takowych sytuacji unikać i zwracać przede wszystkim uwagę na to, gdzie pozostawia się samochód. Zwłaszcza, gdy do końca nie zna się miasta.

Jeżeli jednak do nich dochodzi to warto wiedzieć, w jaki sposób można najszybciej odebrać auto, aby nie zwiększać i tak już dosyć pokaźnych strat. Należy w tym celu wpierw uiścić całość naliczonej opłaty za usunięcie oraz przetrzymywanie pojazdu i zachować dowód wpłaty. By został uznany za prawidłowy, musi on zawierać numer rejestracyjny pojazdu wraz z imieniem i nazwiskiem właściciela pojazdu. Posiadając ten dokument, auto powinno bez problemu zostać zwrócone po jego przymusowym zarekwirowaniu.

Jak tanio zamówić holowanie w Warszawie?

Poza sytuacjami ewidentnego naruszenia obowiązujących przepisów kodeksu drogowego, do przymusowego holowania w Warszawie może doprowadzić usterka auta. To się zdarza. Tego typu sprawy momentami mogą być momentami mocno problematyczne, zwłaszcza w sytuacji, gdy holowanie w Warszawie lub innym mieście nie jest refundowane ze środków z ubezpieczenia. Chcąc wtedy usunąć unieruchomiony pojazd należy na własną rękę znaleźć lawetę i zamówić ją w konkretne miejsce.

W stolicy tego typu usługi świadczy wiele firm, lecz ich ceny bywają różne, podobnie zresztą jak sprzęt oraz osoby dedykowane do obsługi lawety. By uniknąć wysokich kosztów holowania w Warszawie, warto przedtem skorzystać z branżowych wyszukiwarek firm z sektora motoryzacyjnego pokroju https://autobooking.com. Można w nich znaleźć nie tylko dane kontaktowe, umożliwiające umówienie konkretnego terminu realizacji usługi, lecz także opinie klientów. W przypadku holowania w Warszawie są one dosyć istotne. Ważne jest, by podczas całego procesu, samochód był odpowiednio zabezpieczony. Gdyby przykładowo zsunął się z lawety w czasie transportu to koszt naprawy ewentualnych uszkodzeń mógłby być naprawdę znaczny. O czasie i nerwach właściciela nie wspominając. Takie sytuacje mimo tego, że są ekstremalne, niekiedy jednak się zdarzały. Zbyt duża nonszalancja ze strony osoby obsługującej lawetę potrafi doprowadzić do sytuacji, której konsekwencje mogą naprawdę być poważne. O tym zaś z całą pewnością właściciel pojazdu nie marzy.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *