Wyłoniono zwycięzcę międzynarodowego konkursu Bullhorn 2012

Spośród 97 prac zgłoszonych do konkursu „Bullhorn 2012”, jury obradujące w Helsinkach wyróżniło w lutym trzy projekty architektoniczne. Nagrodzeni uczestnicy mieli czas na dopracowanie swoich projektów. Zwycięzcami konkursu, ogłoszonymi na uroczystej gali, która odbyła się w maju br. w stolicy Finlandii, zostali Selime Osman oraz Ilyas Awadh za projekt „Papilio”. Pomysłodawcą oraz organizatorem całego przedsięwzięcia jest firma Cembrit, która dostarczy materiały do realizacji najlepszego projektu.

Konkurs „Bullhorn 2012” jest skierowany do architektów, projektantów oraz studentów tych kierunków. Jego głównym założeniem jest zwrócenie uwagi na problem ochrony środowiska, natomiast idea konkursu polega na stworzeniu rozwiązań, które sprostają wyzwaniom rozwoju miast oraz będą wywierać wpływ na jakość życia oraz otoczenia. Koncepcja ta odpowiada filozofii firmy Cembrit, organizatorowi całego projektu, która korzystając z włókno-cementu, tworzy inspirujące i niezwykłe rozwiązania przestrzeni miejskiej. Organizatorzy chcą, aby architekci odeszli od utartych zwyczajów i próbują przekonać ich do korzyści z zastosowania włókno-cementowych materiałów budowlanych.

Konkurs jest częścią projektu World Design Capital Helsinki 2012. „Tegoroczny temat przewodni konkursu nieprzypadkowo dotyczy miejsc związanych z miejskim tranzytem, stanowiących wyzwanie w globalnej architekturze. Staramy się zwrócić uwagę na te obszary, które zazwyczaj są pomijane w konkursach architektonicznych” – przekonuje Jan Deding z firmy Cembrit. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu przebudowy stacji Malmi, jednej z największych stacji przesiadkowych w Helsinkach. Cały projekt objęty jest opieką Helsinki City Planning Council.

W pierwszym etapie konkursu wyróżnione zostały trzy projekty. Ich autorzy otrzymali nagrody finansowe, których łączna wartość wynosi ponad 20 000 euro. Prototypy wybranych projektów zostaną wykonane we współpracy z producentem materiałów budowlanych Cembrit oraz przedstawione na World Design Capital Helsinki 2012, a potem na wystawie, która wraz z jeszcze 13 innymi najlepszymi projektami objedzie całą Europę.

Zwycięzcami konkursu zostali Selime Osman (kończący architekturę na Uniwersytecie Lund w Szwecji) oraz Ilyas Awadh (architekt i projektant), którzy wspólnie przedstawili projekt nazwany „Papilio”, inspirowany motylami. Nadając płytom włókno-cementowym trójwymiarowego kształtu, stworzyli modularny system wykonanych z włókno-cementu elementów przypominających motyle. Zastosowanie prostych form i żywych kolorów ożywiło „ciężkie” otoczenie dworcowe. Jury przyznało, że projekt ma duży potencjał do wykorzystania zarówno przy przebudowie stacji Malm, jak i wielu innych.

Papilio

Kolejne miejsca zajął projekt szwedzkiego twórcy Arklaba Sthml – „Malmi waffles” oraz duetu rosyjskich architektów Maxima Bataev oraz Anny Supronovej „MDSUPR”.

Malmi waffles

MDSURP

Więcej informacji o konkursie dostępne na stronie: cembrit.com/bullhorn

***

 Firma Cembrit to producent wysokiej jakości włókno-cementowych materiałów budowlanych stosowanych na dachach oraz elewacjach. Firma jest cześcią Cembrit Holding A/S – europejskiego lidera w produkcji włókno-cementowych dachów i elewacji, który nieprzerwanie od ponad osiemdziesięciu lat intensywnie pracuje nad właściwościami i możliwościami włókno-cementu.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *