RAPORT DROGOWY EURO 2012 Poznań

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 już za trzy tygodnie. Szacuje się, że do Polski przyjedzie prawie milion fanów futbolu. Czy infrastruktura drogowa jest gotowa na przyjęcie tak dużej liczby gości? Czy kibice zdążą na pierwszy gwizdek? Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili, jak jeździ się po ulicach Poznania.

Już dzisiaj wiemy, że wiele z inwestycji drogowych nie zostanie oddanych do użytku przed rozpoczęciem rozgrywek. Oprócz tego, w trakcie Mistrzostw, zostaną zamknięte  ulice wokół stadionu miejskiego m.in. ul. Grunwaldzka i ul. Bułgarska. Już teraz całe miasto tonie w korkach, a biorąc pod uwagę natężenie ruchu samochodowego w Poznaniu sytuacja może znacznie się pogorszyć. Jak aktualnie kształtuje się sytuacja sprawdził serwis monitorujący natężenie ruchu w Polsce.

Analizując aktualne dane zawarte w najnowszym raporcie serwisu łatwo zauważyć, że sytuacja poprawiła się. Obecnie w promieniu do 2km od ścisłego centrum Poznania samochody przemieszczają się ze średnią prędkością 30km/h. To znacznie szybciej niż pół roku temu. Nieco dynamiczniej jeździ się w odległości 2-5km od centrum, tj. ze średnią prędkością 38km/h. To wynik znacznie lepszy niż rok czy pół roku temu. Im dalej od centrum tym jeździmy szybciej. W odległości 5-10km od centrum w godzinach porannego
i popołudniowego szczytu komunikacyjnego poruszamy się z prędkością 44km/h, a na obrzeżach (10-15km od centrum) średnio 50km/h. Poniżej porównanie aktualnej sytuacji drogowej w Poznaniu z raportami przeprowadzonymi przez serwis Korkowo.pl w maju i grudniu 2011.

 Średnia prędkość w km/h w Poznaniu w godzinach szczytu (6:00-9:00, 16:00-18:00)

Odległość

od centrum

 OBECNIE

RAPORT 05.2012

PÓŁ ROKU TEMU

RAPORT 12.2011

ROK TEMU

RAPORT 05.2011

0-2km

30km/h

16km/h

19km/h

2-5km

38km/h

25km/h

36km/h

5-10km

44km/h

27km/h

52km/h

10-15km

50km/h

37km/h

61km/h

                                                                                                        Źródło: Korkowo.pl

W powyższym zestawieniu wyraźnie widać, że sytuacja na poznańskich ulicach znacznie się poprawiła. Można zaobserwować tendencję wzrostową prędkości w czasie szczytów komunikacyjnych w centrum. Jeszcze rok temu średnia prędkość w godzinach porannych w ścisłym centrum wynosiła 19km/h, w grudniu 2011 – 16km/h, a teraz wzrosła do 30km/h. Najniższe prędkości osiągali kierowcy pół roku temu niezależnie od odległości od centrum miasta.

Powyższy wykres dokładnie ilustruje, jak na przestrzeni ostatniego roku zmieniała się sytuacja na poznańskich drogach.

Wszystkim kierowcom i mieszkańcom pozostaje wierzyć, że już wkrótce dzięki modernizacjom drogowym przeprowadzanym przez miasto korki rozładują się i szybciej dotrzemy do celu podróży. Oczekiwaniem władz miejskich jest to aby można było powiedzieć, że z Poznania można brać przykład. Poza opinią każdego z mieszkańców, będzie liczyć się przede wszystkim zdanie zagranicznych kibiców. Miejmy nadzieję, że Euro 2012 nie rozwieje tych złudzeń, a wszyscy zainteresowani nie zostaną zawiedzeni.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum Poznania i na głównych trasach wyjazdowych z miasta w godzinach od 06:00 do 22:00 w okresie 01-15.05.2012.

www.korkowo.pl

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *