Twarda woda – problem na skalę ogólnopolską

Twarda woda zawiera duże stężenie soli różnych metali. Głównie są to chlorki, wodorowęglany oraz siarczany wapnia i magnezu. Problem twardej wody, w mniejszym lub większym stopu, dotyczy wszystkich obszarów Polski. Woda wodociągowa w naszym kraju jest bardzo twarda. Ponad połowa Polaków nie napiłaby się wody z własnego kranu. Największy problem z twardą wodą mają mieszkańcy rejonów południowo-wschodnich oraz województwa lubuskiego. Najmniejszy natomiast Wielkopolski oraz Mazowsza.

Skąd bierze się twarda woda?

Woda spadająca z chmur na ziemię jest czysta i miękka. Dopiero w zetknięciu ze smogiem oraz naszą zanieczyszczoną atmosferą staje się w pewnym stopniu skażona. Zaczyna wchłaniać minerały takie jak wapń i magnez. Im ich więcej, tym woda staje się bardziej twarda. Przy wsiąkaniu w glebę lub skały dodatkowo nabiera twardości. Dostaje się do niej rdza oraz różnego rodzaju kwasy, przez co zyskuje nieprzyjemny zapach i smak. Kiedyś, chcąc uniknąć dużego stężenia wapnia w wodzie, ludzie zbierali deszczówkę do beczek lub innych pojemników. W tym momencie stosuje się specjalne urządzenia, np. z firmy Global Water, których zadaniem jest oczyszczenie wody i jej zmiękczenie.

Wasserpumpe im Garten

Negatywne skutki twardej wody

Twarda woda może stać się przyczyną wielu problemów. Wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie, m.in. wysusza skórę i niszczy włosy. Najwięcej szkód może wyrządzić osobom z cerą tłustą i trądzikową. Obecne w takiej wodzie sole magnezowe i wapniowe podrażniają gruczoły łojowe. Włosy są pozbawione blasku, a skóra głowy staje się bardzo wrażliwa. Coraz częściej występują stany zapalne, które mogą prowadzić do wypadania włosów. Twarda woda powoduje uciążliwe osady na bateriach, kafelkach czy też armaturze łazienkowej. Osady te niszczą instalację grzewczą, bojlery oraz urządzenia AGD takie jak: pralka, zmywarka, ekspres do kawy lub czajnik. Należy zatem zadbać o to, aby woda w naszym kranie była jak najmniej twarda.

Sposoby zmiękczania wody

Picie twardej wody nie jest zdrowe dla ludzkiego organizmu. Dlatego też wiele firm, takich jak Global Water Sp. z o.o., oferuje kilka sposobów na zmiękczenie wody w każdym gospodarstwie domowym. Jednym z nich są stacje uzdatniania wody. Są one bardzo skuteczne i należą do najtańszych urządzeń na rynku. Stosuje się w nich żywice jonowymienne. Wyposażone są w elektroniczne programatory, dzięki którym możemy sami określić parametry chemiczne uzdatnionej wody. Do zmiękczenia wody można użyć także metody odwróconej osmozy lub nanofiltracji. Jest to najbardziej zaawansowany technologicznie sposób walki z twardą wodą. Po podłączeniu oczyszcza naszą wodę z kamienia, bakterii, wirusów oraz wszelkich najmniejszych zanieczyszczeń. W wielu domach można znaleźć także zmiękczacze wody oraz filtry, które montuje się na bateriach kuchennych oraz łazienkowych.

Twarda woda może spowodować w naszym domu wiele nieprzyjemnych awarii. Dlatego warto zainwestować w urządzenia, których zadaniem jest jej zmiękczenie. Miękka woda sprawi, że wszystkie posiłki będą lepiej smakować, a ubrania będą bardziej miękkie i czyste.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *