Drukowanie żywności w 3D

Druk 3D, choć coraz bardziej popularny, dla wielu jest jeszcze czymś zupełnie nieznanym. Jest to stosunkowo nowa technologia, która jednak rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wciąż słyszymy o dokonaniach w medycynie czy architekturze, w których bardzo dużą rolę odegrały drukarki działające w technologii przestrzennej. Gdy jednak słyszymy o druku żywności, wydaje się nam to absolutnie nieprawdopodobne.


Nie dla wszystkich jasne jest, że drukowanie żywności nie jest jej produkcją, ale po prostu procesem układania w jej w rozmaite kształty, nawet bardzo wymyślne i finezyjne. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się drukarki Foodnini. Drukarki te wyposażone są w specjalne miksery, w których produkty zostają zmiksowane na pastę, a następnie zaczyna się proces tworzenia z nich różnorodnych kształtów. Ma to wiele zalet – po pierwsze decydujesz z czego wykonana będzie potrawa, po drugie może ona przyjąć bardzo ciekawe i zachęcające wzory i kształty. Inne modele drukarek do żywności, wykorzystują do drukowania sproszkowane produkty.

141703673235714800n

Druk żywności to jeszcze nie norma, ale możemy spodziewać się, że już niebawem, wzrośnie jej popularność. Z całą pewnością, nikt z nas nie zacznie z dnia na dzień „drukować” posiłków zamiast ich gotować, jednakże dla wielu może to być duże udogodnienie. Trwające prace nad drukarką dla astronautów, mogą przynieść prawdziwą rewolucję. NASA stara się zrobić wszystko, aby druk tego typu stał się możliwy, co z pewnością w znacznym stopniu ułatwiłoby funkcjonowanie astronautów podczas misji kosmicznych. Innowacyjne drukarki do żywności, które dodajmy są jeszcze w sferze planów oraz prób tworzenia, mają mieć wiele interesujących funkcji. Jedną z najciekawszych jest dostosowywanie  składników, za pomocą wzorców dietetycznych dla określonych grup ludzi; chorych na cukrzycę, sportowców, diabetyków. Co więcej będą one w stanie indywidualnie dopasować składniki odżywcze do naszych wymagań i oczekiwań. Jednak na tego typu drukarki, zapewne przyjdzie nam poczekać przynajmniej kilka lat. Pewne jest jednak to, że jest to tak ciekawy temat i tak interesująca technologia, że prace nad nią z pewnością nie zostaną wstrzymane.

Słodkości w 3D

Chociaż drukowanie pożywienia nie jest jeszcze zupełnie popularne, to technologia przestrzenna w cukiernictwie jest już bardzo rozpowszechniona i często używana. Najbardziej popularnym składnikiem drukowanych łakoci jest oczywiście czekolada, która jest idealnym materiałem. Czekoladę można bowiem upłynnić i uformować w bardzo finezyjne, apetyczne, ciekawe, a czasem śmieszne kształty. Co ważne, dzięki drukarce 3D mogą być niezwykle precyzyjne. Popularny jest Choc Creator, który pozwala stworzyć naszą czekoladową podobiznę. W tym roku, zaprezentowanych zostało także wiele drukarek przeznaczonych do produkcji cukierków. Mogą mieć one niemal każdy kształt, jednak jak na  razie posiadają atesty jedynie na amerykański rynek spożywczy.

Drukowanie żywności, choć brzmi nieco nieprawdopodobnie, może już za jakiś czas stać się naszą codziennością. Czy to źle? Na to pytanie nie ma jeszcze jednoznacznej odpowiedzi.

Więcej informacji na temat tego co to jest filament oraz drukarek 3d na stronie cadxpert.com.pl.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *