Kompania Piwowarska zdobywcą tytułu National Champion w konkursie European Business Awards 2014/15

Kompania Piwowarska – jako jedyna firma z branży spożywczej w Polsce – znalazła się w gronie finalistów prestiżowego konkursu European Business Awards, uzyskując tym samym tytuł National Champion. Organizatorzy docenili politykę KP w obszarze odpowiedzialnej sprzedaży i konsumpcji alkoholu. Wspomniane wyróżnienie oznacza dla firmy szansę na kolejne trofeum – Ruban d’Honneur w kategorii Environmental & Corporate Sustainability.

W tym roku Kompania Piwowarska po raz pierwszy wzięła udział w European Business Awards, jednak tytuł National Champion EBA to nie pierwsze wyróżnienie dla jej działań w zakresie zrównoważonego rozwoju. Na firmie, która zajmuje się warzeniem piwa, spoczywa szczególna odpowiedzialność za produkt, jego konsumentów oraz kształtowanie odpowiednich wzorców konsumpcji. Dlatego jednym z priorytetów działalności biznesowej KP są zintegrowane działania edukacyjne na rzecz promowania odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Obejmują one trzy obszary tematyczne: edukacja kierowców, by nie prowadzili pojazdów po alkoholu, kobiet w ciąży, by przypomnieć o zagrożeniach picia alkoholu dla ich dziecka, oraz zmiana postaw sprzedawców, by nie sprzedawali alkoholu nieletnim.

– Jesteśmy dumni, że możemy reprezentować Polskę w konkursie właśnie w kategorii Environmental & Corporate Sustainability, bowiem odpowiedzialne podejście do środowiska naturalnego i społeczności od lat stanowi dla nas nieodłączny element funkcjonowania w biznesie – mówi Katarzyna Radecka, kierownik ds. programów zrównoważonego rozwoju w Kompanii Piwowarskiej.Cieszymy się, że nasze osiągniecia w tej dziedzinie zostały docenione. Jednocześnie mamy nadzieję, że okażą się na tyle unikatowe na arenie europejskiej, byśmy dzięki nim wywalczyli tytuł Ruban d’Honneur.

Od 2008 r. Kompania Piwowarska prowadzi własny program edukacyjny „Sprawdź promile”, w ramach którego udostępniona została bezpłatna aplikacja na telefon komórkowy działająca jak alkomat. Partnerami programu zostało 11 Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego oraz korporacje taksówkowe, dzięki którym o kampanii dowiedziało się ok. 100 tys. pasażerów. Dodatkowo materiały informacyjne były dystrybuowane w szkołach nauki jazdy i podczas wielu imprez, np. na Przystanku Woodstock.

W obszarze działań edukacyjnych skierowanych do sprzedawców i rodziców, chcąc ograniczyć dostęp nieletnich do alkoholu, Kompania Piwowarska działa wraz z całą branżą piwowarską, m.in. akcją „Pozory mylą, dowód nie”, która została zaliczona do najciekawszych i najbardziej efektywnych światowych inicjatyw społecznych w ramach konkursu Creative for Good. Kampania ta ma na celu zwiększenie świadomości problemu, jakim jest przedwczesna inicjacja alkoholowa. Niezależnie od działań branżowych, od 2012 r. KP organizuje szkolenia dla sprzedawców piwa obsługujących imprezy plenerowe – do tej pory wzięło w nich udział już 1300 osób. Ponadto w tym roku Kompania Piwowarska przygotowała specjalne szkolenia dla właścicieli i kierowników firm gastronomicznych, które poświęcone są podnoszeniu kompetencji menedżerskich dotyczących kompleksowej organizacji sprzedaży alkoholu i wzmacniania bezpieczeństwa imprez w zakresie przestrzegania ustawy o wychowaniu w trzeźwości.

Firma dba również o kobiety w ciąży, gdyż jako pierwsza – niemal 2 lata wcześniej niż cała branża – wprowadziła na opakowaniach swoich piw i materiałach POSM specjalne oznaczenia odpowiedzialnościowe, dotyczące zagrożenia FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy). Wspierała również Fundację FASTRYGA oraz propagowała wiedzę o problemie w gabinetach ginekologicznych i szkołach rodzenia. Obecnie KP współpracuje w tym zakresie z innymi producentami piwa.

Fundamentem wszystkich wymienionych działań są te prowadzone wewnętrznie przez KP. Lider branży piwowarskiej wierzy, że należy zacząć od siebie, a wysokie standardy ustanowione wewnątrz firmy rozprzestrzenią się na otoczenie. Unikatowym rozwiązaniem jest wprowadzenie Pracowniczej Polityki Odpowiedzialnego Spożywania Alkoholu, w której znalazły się takie zapisy jak kontrola trzeźwości pracowników, możliwość „kontroli na życzenie” profesjonalnym alkomatem, prowadzonej przez pracowników ochrony, czy finansowanie leczenia pracowników dotkniętych chorobą alkoholową. W ramach samoregulacji stosowana jest własna Polityka Komunikacji Marketingowej, której zapisy są bardziej restrykcyjne niż ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w zakresie treści reklam, doboru kanałów komunikacyjnych czy stosowania oznaczeń odpowiedzialnościowych. Ponadto przestrzegana jest wewnętrzna Polityka Badań Rynkowych, Polityka Portfela Produktów oraz kilka dodatkowych, dobrowolnych wytycznych dotyczących obecności marek piwa w mediach społecznościowych. Nad całością działań promocyjnych wszystkich marek Kompanii Piwowarskiej czuwa specjalna Komisja Odpowiedzialnego Marketingu i Sprzedaży, której zadaniem jest akceptowanie, sugerowanie zmian lub odrzucanie projektów i działań marketingowych, zanim zostaną one przedstawione konsumentom.

Szerzenie wiedzy na temat odpowiedzialnego spożycia alkoholu zarówno wśród pracowników firmy, jak i dostawców ma dla nas kluczowe znaczenie. Dlatego polityka KP oraz wszystkie regulacje wdrażane są poprzez szeroki wachlarz szkoleń, takich jak „ABC alkoholu”, „Alkoholowe IQ” czy programy e-learningowe. Do 2013 r. przeszkolono prawie 2800 pracowników firmy i agencji reklamowych, a w ankietach szkoleniowych większość oceniła je jako bardzo dobre lub doskonałe – tłumaczy Katarzyna Radecka.

Popularnym źródłem wiedzy jest również strona www.abcalkoholu.pl, będąca polską wersją serwisu talkingalcohol.com, prowadzonego przez grupę SABMiller.

O European Business Awards

European Business Awards (EBA) jest niezależnym programem, który ma wskazywać i promować doskonałość, dobre praktyki oraz innowacyjność w biznesie. Konkurs wspierany jest przez RSM International – światowego lidera w zakresie audytu, doradztwa i rozliczeń podatkowych. Zasadniczym celem EBA jest działanie na rzecz zwiększenia konkurencyjności środowiska biznesowego w Europie poprzez wskazywanie firm wyróżniających się pod względem skuteczności operacyjnej oraz finansowej. Bardzo ważnym aspektem oceny przedsiębiorstw jest ich etyczna postawa względem otoczenia, rozumiana jako działalność na rzecz branży czy społeczności.

Program funkcjonuje już od ośmiu lat i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W edycji 2014/2015 przystąpiło do niego 24 tysiące firm z 33 krajów. Zwycięzcom przyznawane są tytuły Ruban d’Honneur. Są oni wyłaniani w dziesięciu kategoriach podczas trzyetapowego głosowania, a w proces oceny kandydatów zaangażowanych jest 132 sędziów, reprezentujących różne kraje i dziedziny. Ogłoszenie wyników konkursu European Business Awards nastąpi w lutym 2015 r.

Do redaktora:

Kompania Piwowarska – Lider branży piwowarskiej w Polsce

Kompania Piwowarska jest liderem rynku piwa w Polsce. Gwarancją najwyższej, niezmiennej jakości warzonego w browarach KP piwa jest zespół świetnych fachowców, kilkusetletnie doświadczenie oraz nowoczesne technologie. Do portfela marek KP należą najpopularniejsze polskie piwa – m.in. Tyskie, Żubr, Lech, Dębowe Mocne, Redd’s, a także międzynarodowe marki premium Pilsner Urquell i Grolsch oraz specjalności, jak warzone według tradycyjnych receptur Tyskie Klasyczne czy kolekcja Książęcego. Wielbicielom piwa niepasteryzowanego w wybranych lokalach firma oferuje też piwo prosto z browaru, czyli Tyskie z tanka. Nowością w portfelu KP od 2013 roku jest cydr – Green Mill Cider – napój produkowany ze 100% soku jabłkowego. Kompania Piwowarska (utworzona w 1999 roku) posiada trzy browary (w Tychach, Poznaniu i Białymstoku) oraz oddziały handlowe na terenie całego kraju. KP od lat jest jednym z czołowych sponsorów sportu, prowadzi także działalność społeczną oraz programy edukacyjne popularyzujące odpowiedzialność i umiar w konsumowaniu alkoholu. Wielkość sprzedaży osiągniętej przez KP w roku finansowym zakończonym 31 marca 2014 r. wyniosła 13,3 mln hektolitrów piwa. Kompania Piwowarska jest częścią międzynarodowej grupy piwowarskiej SABMiller.

SABMiller – jeden z największych na świecie producentów piwa

Kompania Piwowarska jest częścią jednego z największych na świecie producentów piwa – SABMiller plc. Grupa produkuje lub dystrybuuje piwo na sześciu kontynentach, a jej ogólnoświatowy portfel obejmuje międzynarodowe piwa premium, takie jak Grolsch, Miller Genuine Draft, Peroni Nastro Azzurro czy Pilsner Urquell oraz czołowe marki lokalne, takie jak Aquila, Castle, Miller Lite, Snow czy Tyskie. SABMiller jest jedną z największych na świecie (poza USA) firm rozlewających produkty Coca-Coli. W roku finansowym zakończonym 31 marca 2014 SABMiller osiągnął przychody w wysokości 34,1 mld USD oraz wypracował zysk brutto (EBITA) w wysokości 6,45 mld USD. SABMiller plc jest notowany na giełdach papierów wartościowych w Londynie i Johannesburgu.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *