PRACODAWCY RP O PROPOZYCJACH MINISTERSTWA FINANSÓW DOTYCZĄCYCH ZMIANY USTAWY O PODATKU AKCYZOWYM

Przedstawione przez Ministerstwo Finansów propozycje dotyczące zmiany ustawy o podatku akcyzowym należy w większości ocenić pozytywnie – mówi ekspert Pracodawców RP, doradca podatkowy Mariusz Korzeb. O propozycjach zmian dyskutowano podczas posiedzenia Zespołu problemowego Trójstronnej Komisji ds. polityki gospodarczej i rynku pracy.

Propozycje Ministerstwa Finansów mogą w realny sposób przyczynić się do usprawnienia procedur podatkowych oraz funkcjonowania przedsiębiorstw, których działalność związana jest z obrotem towarami objętymi akcyzą. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, iż niektóre propozycje resortu wymagają doprecyzowania, gdyż w obecnej formie budzą wątpliwości interpretacyjne, a w rezultacie mogą spowodować odwrotny skutek i w rzeczywistości zaszkodzić przedsiębiorcom.

Przypomnijmy, że celem projektu jest ograniczenie niektórych uciążliwych i zbędnych obowiązków administracyjnych. Dokładniej rzecz ujmując, chodzi tu o uproszczenie procedur związanych z prowadzeniem działalności w zakresie wyrobów akcyzowych, a także wprowadzenie regulacji doprecyzowujących obowiązujące przepisy oraz dostosowanie przepisów ustawy o podatku akcyzowym do regulacji określonych ustaw. W założeniu nowelizacja ma również udoskonalić obowiązujące prawo i ułatwi stosowanie go przez ich adresatów.

Posiedzenie Zespołu problemowego Trójstronnej Komisji ds. polityki gospodarczej i rynku pracy odbyło się w siedzibie Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele strony rządowej oraz organizacji pracodawców.

Mariusz Korzeb, ekspert Pracodawców RP, doradca podatkowy

***

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentują 10 000 firm, zatrudniających ok. 5 mln pracowników. Organizacja, która powstała w listopadzie 1989 roku, działa w obszarach związanych z rozwojem przedsiębiorczości, wzrostem gospodarczym kraju i kwestiami społecznymi, w tym dotyczącymi ubezpieczeń społecznych, rynku i prawa pracy. Pracodawcy RP podejmują inicjatywy na rzecz przedsiębiorczości, innowacyjności, wykorzystania nauki do potrzeb gospodarki, a także w obszarze stanowienia prawa. Są obecni w pracach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Organizacja jest członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (organu doradczego instytucji Unii Europejskiej). Prezydentem Pracodawców RP jest dr Andrzej Malinowski.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *