Prawo jazdy na zdalnie sterowany model latający

Zdalnie sterowane modele dawno przestały kojarzyć się już jedynie z zabawkami dla dzieci. W sklepach modelarskich można znaleźć repliki większości samochodów. Dużym zainteresowaniem kolekcjonerów i miłośników modeli RC cieszą się również samoloty.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zgodnie z obowiązującymi przepisami niezbędne są odpowiednie uprawnienia na sterowanie samolotem bezzałogowym. Chodzi tutaj o Świadectwo Kwalifikacji UAVO.

140611684955605500maszyna

Świadectwo Kwalifikacji UAVO – co to takiego?
Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego w styczniu 2014 roku podpisał komunikat, który ma ogromne znaczenie dla miłośników zdalnie sterowych samolotów oraz dronów. Chodzi tutaj o modele o wadze do dwudziestu pięciu kilogramów. Otóż zgodnie z rozporządzeniem kierowanie tego typu pojazdami wymaga stosownych uprawnień. Aby je otrzymać należy zdać stosowny egzamin. Samoloty zdalnie sterowane mogą być kierowane jedynie przez osoby posiadające Świadectwo Kwalifikacji UAVO. Osoby odwiedzające sklep modelarski muszą więc pamiętać o tym, że nie zawsze mogą kierować modelami samolotów bez stosownych uprawnień. Znowelizowane prawo lotnicze nakłada obowiązek posiadania państwowych uprawnień do wykorzystania quadkopterów oraz samolotów bezzałogowych w celach innych niż rekreacyjne lub sportowe. Chodzi tutaj więc także o osoby, które podobny sprzęt wykorzystują na przykład do robienia fotografii z powietrza. Modelarstwo lotnicze musi więc liczyć się z odłożeniami prawnymi.

Co obejmuje szkolenie?
Uzyskanie Świadectwa Kwalifikacji UAVO wymaga zdania egzaminu teoretycznego. Koniecznością jest więc przygotowanie się z przedmiotów wymaganych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Wśród nich znalazły się podstawy prawa lotniczego oraz zasady wykonywania lotów. Kolejnym elementem szkolenia jest znajomość możliwości oraz ograniczeń człowieka jako operatora statku bezzałogowego. Niezbędna jest również wiedza z zakresu odbywania lotów oraz wszelkich niebezpiecznych sytuacji, które mogą być z tym związane. Na egzaminie obowiązuje ponadto wiedza ogólna na temat bezzałogowych statków powietrznych oraz podstawy meteorologii. Koniecznością jest więc wiedza na temat tego, w jaki sposób zbudowane są samoloty zdalnie sterowane oraz, jak należy je kierować.

Szkolenie praktyczne
Ważną kwestią jest jednak nie tylko wiedza teoretyczna, ale także umiejętności praktyczne niezbędne do pozyskania kwalifikacji UAVO. Szkolenia praktyczne również obejmują kilka podstawowych aspektów. Helikoptery zdalnie sterowane czy inne bezzałogowe statki powietrzne przede wszystkim należy odpowiednio przygotować do lotu oraz ocenić zdolność modelu do lotu. Szkolenia obejmują również analizy strefy lotu. Kolejną kwestią jest zaplanowanie lądowania w sytuacjach awaryjnych oraz zabezpieczenie strefy lotu.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez sklep modelarski Perfect Hobby oferujący modele zdalnie sterowane.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *